Historia występów Honki w europejskich pucharach

honkaDokładnie za siedem dni Kolejorzowi przyjdzie zagrać na wyjeździe z Honką Espoo. Dla tego klubu mecze z Lechem Poznań będą odpowiednio 21 i 22 spotkaniem w europejskich pucharach. Gracze z Espoo jeszcze nigdy nie rywalizowali na arenie międzynarodowej z polską drużyną. „Niebiesko-biali” z Finami także.


Honka Espoo debiut w europejskich pucharach zaliczyła całkiem niedawno, bo sześć lat temu w nieistniejącym już Pucharze Intertoto. Po wyeliminowaniu Estończyków dzięki wygranej na wyjeździe w kolejnej fazie PI Finowie nie dali rady Duńczykom przegrywając z nimi bramkami. Z kolei rok później Honka zaliczyła swój najlepszy sezon w europejskich pucharach.

Gracze z obiektu Tapiola, którzy w ostatnich latach swoje domowe pojedynki na arenie międzynarodowej rozgrywają na sztucznej murawie ISS Stadion w Vantaa pięć lat temu po wyeliminowaniu ekipy islandzkiej oraz norweskiej tuż przed fazą grupową Pucharu UEFA trafili na Racing Santander. Hiszpanie odprawili Honkę z kwitkiem, choć bardzo nieznacznie.

Natomiast w sezonie 2009/2010 i pierwszym Ligi Europy FC Honka Espoo po wygraniu dwumeczu z Walijczykami trafiła do III rundy kwal. LE. Kolejorz mógł wtedy wylosować Finów i typował ich nawet ówczesny wiceprezes klubu, Arkadiusz Kasprzak. Ostatecznie Lech Poznań mierzył się z Fredrikstad, a Honka Espoo rywalizowała z Azerami. Nie dała rady i przegrała łącznie 1:3.

Co ciekawe rok później Honka Espoo znów trafiła na Bangor City z Walii. Tym razem dwóch zwycięstw już nie było, a przyszedł remis i porażka, zatem Walijczycy odegrali się na Finach. Ogółem „stara sosna” ostatni raz rywalizowała na arenie międzynarodowej dwa lata temu. Po wyeliminowaniu po raz drugi w historii estońskiego klubu piłkarzom z Espoo przyszło grać ze Szwedami.

Podopieczni Miki Lehkosuo ulegli w obu meczach nie strzelając Hacken żadnej bramki, a to oznacza, że Honka Espoo w 20 pojedynkach jakie rozegrała jak dotąd w europejskich pucharach zanotowała bilans 6-6-8, gole: 19:21. To niezły bilans, aczkolwiek głównie za sprawą Pucharu Intertoto w którym najbliższy przeciwnik Lecha Poznań nie przegrał żadnej z czterech konfrontacji.

Sezon 2007/2008 (I i II runda Pucharu Intertoto):

Honka Espoo – TVMK Tallinn 4:2 0:0
Honka Espoo – AaB 2:2 1:1

Sezon 2008/2009 (I i II runda kwal. PU oraz I runda Pucharu UEFA):

Honka Espoo – Akranes 3:0 1:2
Honka Espoo – Viking Stavanger 0:0 2:1
Racing Santander – Honka Espoo 1:0 1:0

Sezon 2009/2010 (II i III runda kwal. Ligi Europy):

Honka Espoo – Bangor City 2:0 1:0
Honka Espoo – Karabach Agdam 0:1 1:2

Sezon 2010/2011 (II runda kwal. Ligi Europy):

Honka Espoo – Bangor City 1:1 1:2

Sezon 2011/2012 (I i II runda kwal. Ligi Europy):

Honka Espoo – Kalju Nomme 0:0 2:0
Hacken – Honka Espoo 1:0 2:0

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


7 komentarzy

 1. bydgoszczanin pisze:

  ONi jak my trafialismy na Khazar to Oni na Bongor tez 2 razy:)

 2. cez pisze:

  ale my przeszlismy dwa razy dalej a oni nie

 3. Dominez pisze:

  Krótkie te ich przygody z europejskimi pucharami, ale przynajmniej regularne.

 4. tomasz1973 pisze:

  Oby teraz też ich przygoda był krótka,najkrótsza z możliwych…..

 5. Dominez pisze:

  Już my się o to postaramy ;)

 6. Emiliano1991 pisze:

  Lech to bedzie ich najsilniejszy i najpopularniejszy rywal pucharowy w historii. Nie dziwi mnie ta spina

 7. tomek27 pisze:

  Grali z Racingiem Santander ,jednak druzyna hiszpanska