Tapiola Sports Park – tu trenuje Honka

Za tydzień Lechowi Poznań przyjdzie zagrać na wyjeździe z Honką Espoo. Ta drużyna słynie ze szkolenia młodzieży, a w kadrze pucharowego rywala Kolejorza znajduje się wielu zawodników z roczników 1992-1994.


Młodzież w Espoo ma gdzie trenować i na czym się rozwijać, a na siedem dni przed starciem Kolejorza z Finami przedstawiamy obiekty wchodzące w skład Tapiola Sports Park w tym także domowy stadion Honki. Od razu jednak przypominamy, że Lech Poznań na nim nie zagra, bo spotkanie z Finami odbędzie się w miejscowości Vantaa. Wszystko dlatego, iż obiekt Honki nie spełnia wymogów UEFA.

Widok na domowy stadion Honki Espoo
null

W tym przypadku nie ma się akurat co dziwić, ponieważ stadion Honki co prawda ma sztuczne oświetlenie i nawet normalną trawę w którą nie jest zaopatrzony obiekt w Vantaa, ale za to Tapiola Urheilupuisto posiada prowizorycznie zadaszone trybuny wzdłuż boiska z czego jedna jest krótsza oraz malutkie trybunki za bramkami z drewna. Stadion Honki powstał w 1970 roku i po modernizacji sześć lat temu może pomieścić w tej chwili 5 tysięcy widzów, choć i tak rzadko zapełnia się nawet w połowie. W planach jest budowa nowego obiektu na 13 tysięcy miejsc, ale są to jak na razie tylko wstępne szkice.

Stadion Honki Espoo za bramki
null

Warto jednak dodać, że nazwa Tapiola pochodzi od nazwy dzielnicy Espoo. Nazwa Tapiola wywodzi się od Tapio, czyli od boga lasu czczonego dawniej w Finlandii. Co ciekawe nazwa pucharowego rywala Kolejorza przed laty wcale nie brzmiała Honka (po fińsku stara sosna) tylko właśnie Tapiola.

Boisko treningowe ze sztuczną trawą
null

Obok domowego stadionu Honki na który Lech Poznań przynajmniej w tym roku nie zawita mieści się parking oraz trzy boiska treningowe. Jedno z nich ma naturalną trawę, zaś drugie sztuczną.

Na wprost kryta hala. Po prawej trawiaste boisko treningowe, a jeszcze dalej stadion Honki
null

Wokół stadionu, płyt treningowych i wielu drzew mieści się też spora hala sportowa, której akurat nie ma w Poznaniu, dlatego pod tym względem Lech ma czego zazdrościć Honce. Ta zimą gdy na dworze jest sporo śniegu może trenować w cieple i na sporej rozmiarów płycie ze sztuczną nawierzchnią.

Barona Areena
null

Natomiast na terenie Tapiola Sports Park znajduje się również druga hala służąca głównie hokeistom klubu Espoo Blues. Obiekt o nazwie Barona Areena może pomieścić trochę ponad siedem tysięcy ludzi i często odbywają się w nim także koncerty. Całe centrum sportowe Tapiola Sports Park jest położone w południowo-wschodniej części Espoo.

Tapiola Sports Park z góry
null

Źródło: inf. własna
Foto: google.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


9 komentarzy

 1. MataKś pisze:

  Świetny materiał, ta hala faktycznie wygląda okazale. Można pomyśleć o podobnym rozwiązaniu w przyszłości.

 2. ArekCesar pisze:

  Faktycznie hala niezła, już na jednym ze zdjęć rzuciła mi sie w oczy.

 3. Versoo pisze:

  A co maja ja wybudowac? Grobelny wolal wybudowac bajorka na malcie

 4. Rajewski pisze:

  Dupowłazy Rutków,lepiej wywołajcie temat.Dlaczego bez logowania zwykły kibic niema mozliwoąći wypowiedzi.O co chodzi

 5. sp pisze:

  Ładna Hala :) można pozazdrościć tylko szkoda że jest sztuczna trawa :D ale co zrobić na hali :)

 6. sedd pisze:

  Jest kasa, jest hala. Zreszta u nich jest bardziej potrzebna niz u nas. Tam przeciez snieg od listopada do marca

 7. KibicLecha pisze:

  Dobrze, ze nie ma meczu w Honce. Jakby kibice Lecha zaczeli skakac po tych trybunach to by sie zawalily :)

 8. BRAGA pisze:

  sedd@ U nas też :D nawet do kwietnia

 9. Emiliano1991 pisze:

  dokladnie, sedd troche pojechal:)