Espoo – miasto pucharowego rywala Lecha

W najbliższą środę poznański Lech obierze kurs na Finlandię, ale zbyt daleko i długo nie poleci. Prostą drogą powietrzną do południowej Finlandii jest trochę ponad tysiąc kilometrów, a to oznacza, że podróż Kolejorza na wyjazdowy pojedynek potrwa samolotem trochę ponad dwie godziny.


Wyprawa Lecha Poznań do Finlandii będzie specyficzna, bowiem Honka jest z Espoo, ale spotkanie odbędzie się w miejscowości Vantaa, które leży na dodatek koło stolicy Finlandii. Helsinki położone nad Morzem Bałtyckim mają niecałe 600 tysięcy mieszkańców, a zatem tylko o kilkadziesiąt tysięcy więcej aniżeli Poznań. Aglomeracja Helsinek tak naprawdę jest jednak znacznie większa i przekracza 1,2 mln osób.

null

W jej skład wchodzi Espoo, Vantaa i Kauniainen. Espoo to miasto pucharowego rywala Kolejorza oraz drugie co do liczby mieszkańców w Finlandii (ma ponad 240 tysięcy). Espoo znajduje się na zachód od Helsinek, ale Honka swoją siedzibę ma w południowo-wschodniej części Espoo (stadion i siedzibę klubu widać na poniższym obrazku po lewej stronie fotografii).

Espoo składa się łącznie z sześciu dzielnic, zaś Tapiolę (tak nazywa się także stadion Honki) zamieszkuje niecałe 42 tysiące mieszkańców. Nazwa Tapiola pochodzi od Tapio, czyli od boga lasu czczonego przed laty w Finlandii. Dzielnica w której siedzibę ma Honka charakteryzuje się dużą ilością zieleni w tym drzew i sosen.

Natomiast w herbie miasta Espoo znajduje się żółta podkowa, którą w swoich emblematach wykorzystują także kibice Honki, których niedawno przedstawialiśmy. Nazwa Espoo pochodzi od rzeki Espå. Co ciekawe w Espoo urodził się znany fiński kierowca F1, Kimi Räikkönen, a siedzibę w tym mieście ma popularna na całym świecie firma NOKIA.

null

Z Espoo wywodzi się Honka, ale Lech Poznań uda się jednak do miasta Vantaa, które leży na północny-wschód od Helsinek i pod względem mieszkańców jest trochę mniejsze od Honki. W Vancie znajduje się międzynarodowe lotnisko widoczne na poniższej fotografii (nad Helsinkami i nad drogą E18). Z kolei obiekt ISS Stadion, gdzie odbędzie się mecz Honki z Lechem mieści się tam gdzie jest różowy balonik nad drogą 120. Przedstawimy go zresztą niebawem w jednym z kolejnych artykułów.

null

Źródło: inf. własna
Fot: google.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


3 komentarze

  1. Kosi pisze:

    Blisko jest, nie ma co narzekac przed Ruchem. Paist ma znacnzie gorzej lecac do Azerow

  2. rafi pisze:

    To w sumie stadion mieści się na środku. nie powiedziałbym ze mieści się w miejscowości Vantaa.

  3. Franky pisze:

    Zobacz sobie na adres. To, ze napis Vantaa jest wyzej nie znaczy, ze tylko tam jest miasto