Przedostatnie kroki do celu

ligaeuropyLech Poznań po odprawieniu z kwitkiem fińskiej Honki Espoo musi wyeliminować jeszcze tylko dwóch rywali, aby nawiązać do 2008 i 2010 roku, czyli awansować do fazy grupowej Ligi Europy.


Rok temu Kolejorz odpadł w III rundzie eliminacyjnej przegrywając w dwumeczu z AIK-iem Solna 1:3. Kolejorz zaprzepaścił wtedy swoją szansę przez mecz w Szwecji, gdzie przegrał 0:3 i u siebie odrobił tylko jedną bramkę. Teraz Wielkopolanie trafili na jeszcze łatwiejszego rywala i jeśli zagrają na swoim poziomie, to już dziś mogą być jedną nogą w ostatniej fazie kwalifikacyjnej, czyli w IV rundzie Play-Off.

Jeśli Kolejorz chce mieć spokojną głowę przed rewanżem z Litwinami, musi strzelić dzisiaj gola i koniecznie nie przegrać żeby u siebie nic nie odrabiać tylko ze spokojem pograć na własnym stadionie. Na awans do IV rundy kwal. LE nastawia się zresztą sam trener Kolejorza, ale nie na jakiś konkretny wynik w Wilnie. – „My przede wszystkim musimy awansować i poprawić sposób grania. Nie zajmujemy się w tej chwili wynikiem, bo jest on pochodną naszego sposobu gry.” – przyznał Mariusz Rumak.

Lech Poznań do pucharowego sezonu 2013/2014 przystąpił z najwyższym współczynnikiem spośród wszystkich polskich drużyn – 23.650. Po trwających obecnie rozgrywkach Kolejorzowi odpadnie jednak sporo punktów zdobytych w sezonie 08/09, zatem „niebiesko-biali” walczą latem nie tylko o dodatkowe pieniądze, o upragniony awans do fazy grupowej Ligi Europy, o mecze z silnymi rywalami aż do grudnia, ale także o uratowanie wysokiego współczynnika dającego rozstawienia w rundach eliminacyjnych europejskich pucharów.

W zeszłym roku do klubowego współczynnika UEFA podopieczni Mariusza Rumaka zdobyli 1.500 punktów podczas gdy jeszcze przed dwumeczem z Żalgirisem Wilno już zyskali 1.300 oczek. Tym samym współczynnik Kolejorza na sezon 2014/2015 to na ten moment 16.950 i każde, nawet pojedyncze zwycięstwo Wielkopolan na arenie międzynarodowej będzie go podnosić. Kolejorz będzie chciał więc wygrać popołudniu z Żalgirisem, choć w perspektywie dwumeczu bramkowy remis też nie będzie zły. – „W Wilnie chcemy wygrać, ale nie będzie żadnej porażki jeśli będzie remis. My musimy przejść Żalgiris, ale też zagrać bardzo dobrze z Zagłębiem Lubin.” – zaznaczył Rumak.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


13 komentarzy

 1. Sponi pisze:

  Mam nadzieje na wygraną ! chociaz te 1-0 byle do przodu.

 2. aliz pisze:

  Byle jak, byle kim byle wygrać i byle bez strat kadrowych (kontuzje) wrócić do domu – piszę tak, bo druzyna gra, jak gra… Na razie najważniejszy dobry wynik w Wilnie – najlepiej wygrana, bo bramkowy remis spowoduje nerwowość i brak pewności, gdyż nie będzie żadnego zapasu!!!
  Punkty rankingowe są potrzebne i krajowi i klubowi – jak to jest ważne przekonujemy się na przykładzie Śląska – oni walczą z Brugge, a my z Wilnem i nie latamy pod chińską granicę….
  BYLE DO PRZODU :-))

 3. Tytan pisze:

  Bedzie faza grupowa, spokojnie. 2:0 w Wilnie i 2:1 w Pozku, do przodu oba mecze.

 4. KKS pisze:

  Redakcjo male uzupelnienie! W latach 2008 i 2010 wychodzilismy z grupy (Udinese, Braga). A wiec samo zakwalifikowanie nie jest powtorzeniem osiagniec z tamtych lat.

 5. Przemko pisze:

  ciekawe jaki sklad dzisiaj wyjdzie ;)) oby nie arboleda , slusarski i kotorowski bo sie mega wkurwie…

 6. 93 pisze:

  nie zajmujemy sie wynikiem bo jest on pochodna naszej gry> no nie zawsze panie Rumak
  , patrz wczorajszy mecz gdzie jedna z druzyn grala ladnie dla oka i miala mnostwo sytuacji…hehh

 7. WoodoOoo pisze:

  No to dziś już nasz wspolczynnik powzej 17 🙂

 8. badelj pisze:

  Jak się liczy współczynnik klubowy ( krajowy wiem jak się liczy). Ile dostaje się za zwycięstwo czy coś?

 9. adu96 pisze:

  Ja uważam że musimy w Wilnie wygrać bo drużyna jest od nas słabsza , według mnie nie powinniśmy stracić w pierwszym meczu więcej niż jednego gola . Obstawiam 1:2 dla Lecha Poznań 🙂

 10. 4o pisze:

  Konsekwentnie i do celu, oby tylko się nie potknąć jak z AIK.

 11. tomasz1973 pisze:

  Tytan–mam nadzieję ,że będziesz dobrym prorokiem>Też licze na 2 zwycięstwa,ale ja myślałem na odwrót 2-1 w Wilnie,2-0 w Poznaniu.

 12. aliz pisze:

  @badelj
  Już kiedyś o tym pisałiśmy na forum – powtórzę:

  Ranking klubowy jest zestawieniem klubów wg liczby punktów zdobytych w ciągu 5 lat poprzedzających bieżący sezon. Punkty zdobywane przez kluby w każdym sezonie są sumą:
  Punktów zdobytych w rundach zasadniczych – wygrana 2 pkt, remis 1 pkt;
  Punktów bonusowych przysługujących z tytułu:
  Udziału wyłącznie w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów 0,5 pkt
  Udziału co najwyżej w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów 1 pkt
  Awansu do grupy Ligi Mistrzów 4 pkt
  Awansu do 1/8 finału Ligi Mistrzów 5pkt
  Awansu do każdej kolejnej rundy Ligi Mistrzów – każda kolejna runda 1pkt
  Udziału wyłącznie w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej 0,25 pkt
  Udziału co najwyżej w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej 0,5 pkt
  Udziału co najwyżej w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej 1,0 pkt
  Udziału co najwyżej w czwartej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej 1,5 pkt
  Awansu do ćwierćinału i każdej kolejnej rundy Ligi Europejskiej 1pkt
  Punktów doliczanych zespołom grającym w fazie grupowej Ligi Europejskiej tak by liczba punktów zespołu, który awansował do grupy nie była niższa niż 2pkt.
  20% punktów rankingu krajowego zdobytych w danym sezonie.

 13. tomasz1973 pisze:

  aliz–skoro Lech na dzień dzisiejszy zdobył 1,325 pkt,więc rozpisz to na czynniki pierwsze.