Poznańskie kluby (cz. IV) – Stadion Stomilu + FOTO

stomil5 lutego opublikowaliśmy na łamach serwisu KKSLECH.com trzeci odcinek cyklu „Poznańskie kluby” w którym szerzej przedstawiliśmy klub Stomil Poznań jak i wszystko co było z nim związane.


Wspomnieliśmy wówczas o zdjęciach miejsca w którym niegdyś znajdował się stadion, a właściwie to boisko Stomilu Poznań. Fotografie wykonane we wrześniu 2012 roku przypadkowo nam się usunęły o czym zresztą parę miesięcy temu wspomnieliśmy, ale publikując materiał na temat Stomilu 5 lutego (cały artykuł znajduje się -> tutaj) obiecaliśmy, że wiosną znów powrócimy w tamto miejsce i ponownie wykonamy takie same zdjęcia i w takiej samej scenerii jak wtedy.

Ostatecznie nie udało nam się tam dotrzeć ani wiosną, ani latem, ale wykorzystując wrześniową przerwę na kadrę w której nic się nie dzieje oraz bezchmurny dzień w końcu i niemal dokładnie po roku postanowiliśmy zawitać na poznańską Starołękę. Właśnie tam, czyli w południowej części Poznania na samym końcu naszego miasta mieściło się boisko po którym biegało dwóch najbardziej znanych piłkarzy Stomilu, a zatem Leszek Jezierski i Orest Lenczyk (więcej na ten temat -> tutaj).

Aktualnie po boisku znajdującym przy ul. Fortecznej i Starołęckiej nie ma śladu. W tej chwili mieści się tam pętla tramwajowa (fotki 1-6), a zaraz za nią zajezdnia MPK. Mimo, że po piłkarskim Stomilu Poznań pozostała tylko fabryka mieszcząca się kilkadziesiąt metrów od miejsca gdzie był stadion (widoczna na trzech ostatnich zdjęciach, pisaliśmy nieco o niej w lutowym artykule), to samo miejsce na mapie Poznania jest bardzo interesujące. Coraz trudniej jest bowiem znaleźć w naszym mieście stare budynki w tym przede wszystkim domy w specyficznym stylu wybudowane z cegły.

Akurat na Starołęce i na terenach przylegających do byłego boiska Stomilu takich budowli nie brakuje. Na bocznych uliczkach idzie się natknąć na wiele domów pamiętających czasy wojny czy też na nieużywane tory. Także widok do dziś czynnej stacji kolejowej Poznań-Starołęka od razu przypomina dawne czasy, a już na pewno te w których zlikwidowano piłkarską sekcję Stomilu oraz jego stadion, czyli pod koniec lat 60-tych. Podczas naszej dzisiejszej wizyty na Starołęce położonej nad wschodnim brzegiem Warty, która obejmuje obszar podpoznańskich wsi – Starołęki Małej i Starołęki Wielkiej natknęliśmy się również na inne budynki.

Wśród wielu torów tramwajowych, kolejowych i innych nieużywany szyn oraz starych domów w miejscach przy dawnym obiekcie Stomilu znajduje się nie tylko wspomniana wcześniej fabryka opon, ale także wiele innych mniejszych lub większych firm. Większość z nich to firmy budowlane, a przechodząc koło nich co kawałek można było poczuć różne zapachy. Od smaru po zapach gumy do żucia kończąc. Mimo wszystko w tej chwili z poznańskiego klubu Stomil Poznań nie ma już nic. Co jedynie wciąż czynna fabryka i nazwa Starołęka może się z nim kojarzyć. W kolejnych przerwach na kadrę, zimą lub w innych wolnych chwilach ukażemy kolejne części cyklu o starych poznańskich klubach. Zapraszamy.

Tu niegdyś znajdował się stadion Stomilu Poznań + tereny wokół:

Zdjęcia z poranka 6.09.2013

Poznańskie kluby – to unikalny dział powstały w styczniu 2013 roku zawierający zbiór materiałów opisujących kilkadziesiąt poznańskich klubów, które często od dawna już nie istnieją, a z którymi wiele, wiele lat temu rywalizowali piłkarze Lecha Poznań. Artykuły będą zawierały krótkie rysy poszczególnych ekip z Poznania, a także podstawowe informacje, ciekawostki czy historie starć z Kolejorzem. Nieraz materiały będą ozdobione m.in. w fotografie ukazujące obiekty poznańskich klubów lub miejsca, gdzie niegdyś znajdowały się te stadiony.

Artykuły (3):

> Część III – Stomil Poznań
> Część II – HCP Poznań
> Część I – Legia Poznań

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


6 komentarzy

 1. ArekCesar pisze:

  Czy tamtędy gdzieś w pobliżu nie przejeżdżał pociąg W-wa/P-ń ze 2 lata temu, jak remontowali tory przy wyjeździe z Poznania. Nie wiem czy w pobliżu nie przejeżdżałem czasem.
  Po Stomilu pozostał tylko fragment boiska i silos z nazwą.

 2. bebe pisze:

  Poproszę art. o Admirze i Sanie Poznań ;] boisk już nie ma. na jednym stoi kościół a na drugim korty tenisowe…a trochę tam pograłem…..

 3. babol pisze:

  Akurat dzisiaj tam przejeżdżałem, ogólnie syf i bida.

 4. kolo pisze:

  Niedaleko obok było boisko Przemysława, dokładnie w miejscu gdzie stoi teraz biedronka. Byle jakie, ale było. Swoją drogą 3 siła Poznania aktualnie, jeżeli chodzi o szkolenie dzieci.

 5. fan pisze:

  O, fajnie że wznowiliście ten cykl o poznańskich klubach :) Dość długa przerwa była, ale rozumiem, że mogliście nie mieć czasu na to z powodu Lecha :)

  A co do Stomilu, faktycznie czuć ten charakterystyczny zapach gumy, bo jeżdżę czasami tamtędy rowerem :)

 6. Anonim pisze:

  Babol popieram calkowicie !!!!!