W Lechu Poznań i w Śląsku Wrocław

LechSlaskZa trzy dni o 18:00 poznański Lech zagra na wyjeździe z wrocławskim Śląskiem. Co ciekawe w „niebiesko-białych” przed laty występowali piłkarze, którzy swoje większe lub mniejsze epizody mieli też w WKS-ie.


Jak dotąd łącznie 44 zawodników występowało zarówno w Lechu Poznań oraz w Śląsku Wrocław i są to gracze zarówno mniej znani, jak i ci dobrze rozpoznawalni przez kibiców i to nie tylko z powodu niedawnych występów w Kolejorzu, ale także ze względu na pewne zasługi dla naszego klubu mającego ponad 91-lat.

Starsi fani Lecha Poznań z pewnością pamiętają Janusza Gogolewskiego, Romana Jakóbczaka, Jana Kaczmarka, Leszka Partyńskiego, Józefa Szewczyka, Sławomira Twardygrosza czy Jerzego Kasalika, który był również trenerem Kolejorza. Wszyscy ci byli piłkarze przed laty grali zarówno u nas jak i w Śląsku Wrocław.

Zapewne wielu młodych kibiców słyszało już te nazwiska, ale nie wszyscy widzieli ich na boisku. Są jednak inni zawodnicy reprezentujący niegdyś barwy obu klubów, które 14 września zmierzą się ze sobą. Choćby Zbigniew Wójcik był jeszcze parę lat temu najlepszym obrońcą w Kolejorzu, a Paweł Sasin, który trafił na Bułgarską bezpośrednio ze Śląska ulubieńcem publiczności.

Ponadto Puchar i Superpuchar Polski w 2004 roku zdobywali Rafał Lasocki, Paweł Kaczorowski i Łukasz Madej, którzy też występowali niegdyś we Wrocławiu. W Śląsku grali także Marcin Wasilewski oraz Tomasz Szewczuk, którzy akurat w poznańskim Lechu zbyt długo miejsca nie zagrzali, jednak z dwóch różnych względów.

Natomiast w czasach kryzysu Lecha Poznań, a więc w latach 2000-2002 „niebiesko-białe” barwy reprezentował Artur Bugaj, Tomasz Suwary, Piotr Najewski i Czesław Owczarek. Dodatkowo kariery przy Bułgarskiej nie zrobił również inny były gracz Śląska Wrocław, Marcin Dymkowski, choć trochę później.

W dotychczasowej historii w Lechu Poznań i w Śląsku Wrocław grali nie tylko piłkarze. W obu drużynach pracowali też trenerzy i to dla Kolejorza dość zasłużeni, a zatem Wilhelm Lugr, Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Romuald Szukiełowicz oraz wspomniany już wcześniej Jerzy Kasalik.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


12 komentarzy

 1. tomek27 pisze:

  A liczyliście Janukiewicza kiedyś zagral w meczu PE w LEchu ,a był ze Slaska?

 2. dave861 pisze:

  Pełen szacun dla redakcji. Mnie ten artykuł nieszczególnie akurat interesuje, choć przeczytałem z zainteresowaniem. Pokazuje on jednak jak szczegółowo analizujecie Kolejorza na przestrzeni lat. Zawsze świeże informacje. Dzięki 🙂

 3. tomasz1973 pisze:

  A ja mam wrażenie ,że już to czytałem na Waszych łamach.

 4. fan pisze:

  @tomasz1973

  Być może już było, ale co szkodzi przypomnieć? 🙂

 5. było, ale trzeba było uaktualnić i poprawić. Zresztą mało wiary to wtedy czytało z racji spotkań wówczas co trzy dni.

 6. uiop pisze:

  a propo. Dymkowski jeszcze gdzis w ogole gra?

 7. cukier pisze:

  Moglibyście te artykuły trochę rozbudować i dać więcej informacji z historii, z tego okresu jak grali w Lechu i w Śląsku. Podczas tych przerw na kadrę to byłaby fajna lektura.
  Pozdro

 8. MaPA pisze:

  Trzeba przypomnieć że Śląsk był klubem wojskowym i niektórzy z wymienionych piłkarzy odbywali służbę wojskową.Do Śląska trafiali ci którzy nie byli w orbicie zainteresowania Legii.

 9. ArekCesar pisze:

  Fajny tekst, ciekawe skąd-dokąd częściej trafiali.

 10. undertheskin pisze:

  W odróżnieniu od innych portali KKSLECH.com. poświęca każdemu kolejnemu rywalowi Lecha kilka materiałów ukazujących spotkanie w kilku różnych aspektach: historycznych, aktualnej formy, analizy taktycznej, kibiców rywala itd. Zaczynam to coraz bardziej doceniać, bo to profesjonalna robota jest.

 11. Banan84 pisze:

  @uiop
  w zeszłym sezonie grał w Calisia Kalisz ale chyba w letniej przerwie odszedł

 12. Tomas pisze:

  Darek Kofnyt zawodnik od czarnej roboty pamiętamy!Szacunek