Historia: Najdziwniejsi rywale Kolejorza

W poprzednich latach zimą, a więc w styczniu i lutym regularnie publikowaliśmy materiały z cyklu „Historia” (dawniej 90-lecie). W tym roku artykułu z tego działu również nie może zabraknąć i wykorzystując okres przygotowawczy prezentujemy dziś 44 tekst z unikalnego cyklu.

Dzisiaj przedstawimy ułożoną przez nas listę najdziwniejszych rywali Kolejorza z najdziwniejszymi nazwami z którymi poznański Lech rywalizował w ciągu blisko 92-letniej historii na różnych frontach i w różnych rozgrywkach.

Już w latach 20-tych obecnemu Lechowi przyszło rywalizować z nieistniejącymi już poznańskim klubami o ekwilibrystycznych nazwach takich jak Praga Poznań, Poznanianka Poznań, Cybina Poznań, Czarni Poznań, Ruch Poznań, Amator Poznań czy Trzeci Pułk Lotniczy Poznań. Kolejorzowi szczególnie dobrze leżał poznański Ruch którego „niebiesko-biali” wiele, wiele lat temu potrafili gromić 3:0, 4:0 i 5:0.

Nieco później na drodze Kolejorza stawały jeszcze inne nieznane dziś drużyny takie jak Złączeni Czarnków, Polonia Główna czy Blask Starołęka Poznań. W latach 30-tych i w B-klasie lechici dwukrotnie spotkali się z tym ostatnim zespołem i dwukrotnie zwyciężyli odpowiednio 6:1 i 7:0. Na kolejnego przeciwnika z ekwilibrystyczną nazwą trzeba było czekać aż do lat 60-tych.

W 1966 roku w 1/32 PP „niebiesko-biali” mierzyli się z Wiarusem Krosno Odrzańskie i wygrali 3:0. O dziwo ten klub istnieje aż do dziś pod nazwą Tęcza Krosno Odrzańskie i występuje w lidze okręgowej (grupa Zielona Góra) plasując się w niej w środku stawki. Z kolei w latach 70-tych jak powszechnie wiadomo Kolejorz trochę podupadł i przez większość czasu błąkał się po niższych ligach.

W 1970 roku w rozgrywkach PP rywalizował z Czarnymi Topola Wielka, a niedługo potem z pierwszym klubem Rafała Murawskiego – MRKS-em Gdańsk. W III-lidze dwukrotnie triumfowali poznaniacy odpowiednio 1:0 i 7:0. Jeszcze w latach 70-tych, lecz w sparingu Kolejorz spotkał się na Ukrainie w kontrolnym boju z Reprezentacją Soczi i ograł najlepszych zawodników z tego miasta 6:0.

Natomiast w 1993 roku Lech zaliczył jedną z największych kompromitacji w swojej historii o której już zresztą nieraz pisaliśmy. Jesienią 1993 roku Lech był Mistrzem Polski i grał w PP z nikomu nieznanym Górnikiem Pszów. W regulaminowym czasie padł remis, jednak dogrywka nie mogła zostać rozegrana, gdyż stadion III-ligowca nie posiadał oświetlenia. Tym samym dogrywkę przełożono na inny termin i Kolejorz nie dał sobie w niej rady.

Parę lat temu lechitom przyszło za to rozgrywać sparingi z ekipami o dźwięcznych nazwach. I tak poznaniacy spotkali się nie tak dawno kontrolnie z koreańskim Jeju United (dwa razy), rumuńskim Bihorem Oradea oraz z japońskim Sanfrecce Hiroszima. Z tym ostatnim klubem wygraliśmy 5:0, jednak z Koreańczykami w dwóch pojedynkach nie strzeliliśmy żadnej bramki.

Tymczasem w 2012 roku kibiców Lecha Poznań zmroziła dźwięczna i mocna nazwa Zhetysu Tałdykorgan. W I rundzie kwal. LE „niebiesko-biali” trafili najgorzej jak mogli i najdalej jak mogli musząc lecieć do Kazachstanu aż pod chińską granicę. Na szczęście ta nazwa nie kojarzy się źle, bowiem gracze Mariusza Rumaka dość pewnie wyeliminowali Zhetysu.