Historia: Najdziwniejsi rywale Kolejorza

W poprzednich latach zimą, a więc w styczniu i lutym regularnie publikowaliśmy materiały z cyklu „Historia” (dawniej 90-lecie). W tym roku artykułu z tego działu również nie może zabraknąć i wykorzystując okres przygotowawczy prezentujemy dziś 44 tekst z unikalnego cyklu.


Dzisiaj przedstawimy ułożoną przez nas listę najdziwniejszych rywali Kolejorza z najdziwniejszymi nazwami z którymi poznański Lech rywalizował w ciągu blisko 92-letniej historii na różnych frontach i w różnych rozgrywkach.

Już w latach 20-tych obecnemu Lechowi przyszło rywalizować z nieistniejącymi już poznańskim klubami o ekwilibrystycznych nazwach takich jak Praga Poznań, Poznanianka Poznań, Cybina Poznań, Czarni Poznań, Ruch Poznań, Amator Poznań czy Trzeci Pułk Lotniczy Poznań. Kolejorzowi szczególnie dobrze leżał poznański Ruch którego „niebiesko-biali” wiele, wiele lat temu potrafili gromić 3:0, 4:0 i 5:0.

Nieco później na drodze Kolejorza stawały jeszcze inne nieznane dziś drużyny takie jak Złączeni Czarnków, Polonia Główna czy Blask Starołęka Poznań. W latach 30-tych i w B-klasie lechici dwukrotnie spotkali się z tym ostatnim zespołem i dwukrotnie zwyciężyli odpowiednio 6:1 i 7:0. Na kolejnego przeciwnika z ekwilibrystyczną nazwą trzeba było czekać aż do lat 60-tych.

W 1966 roku w 1/32 PP „niebiesko-biali” mierzyli się z Wiarusem Krosno Odrzańskie i wygrali 3:0. O dziwo ten klub istnieje aż do dziś pod nazwą Tęcza Krosno Odrzańskie i występuje w lidze okręgowej (grupa Zielona Góra) plasując się w niej w środku stawki. Z kolei w latach 70-tych jak powszechnie wiadomo Kolejorz trochę podupadł i przez większość czasu błąkał się po niższych ligach.

W 1970 roku w rozgrywkach PP rywalizował z Czarnymi Topola Wielka, a niedługo potem z pierwszym klubem Rafała Murawskiego – MRKS-em Gdańsk. W III-lidze dwukrotnie triumfowali poznaniacy odpowiednio 1:0 i 7:0. Jeszcze w latach 70-tych, lecz w sparingu Kolejorz spotkał się na Ukrainie w kontrolnym boju z Reprezentacją Soczi i ograł najlepszych zawodników z tego miasta 6:0.

Natomiast w 1993 roku Lech zaliczył jedną z największych kompromitacji w swojej historii o której już zresztą nieraz pisaliśmy. Jesienią 1993 roku Lech był Mistrzem Polski i grał w PP z nikomu nieznanym Górnikiem Pszów. W regulaminowym czasie padł remis, jednak dogrywka nie mogła zostać rozegrana, gdyż stadion III-ligowca nie posiadał oświetlenia. Tym samym dogrywkę przełożono na inny termin i Kolejorz nie dał sobie w niej rady.

Parę lat temu lechitom przyszło za to rozgrywać sparingi z ekipami o dźwięcznych nazwach. I tak poznaniacy spotkali się nie tak dawno kontrolnie z koreańskim Jeju United (dwa razy), rumuńskim Bihorem Oradea oraz z japońskim Sanfrecce Hiroszima. Z tym ostatnim klubem wygraliśmy 5:0, jednak z Koreańczykami w dwóch pojedynkach nie strzeliliśmy żadnej bramki.

Tymczasem w 2012 roku kibiców Lecha Poznań zmroziła dźwięczna i mocna nazwa Zhetysu Tałdykorgan. W I rundzie kwal. LE „niebiesko-biali” trafili najgorzej jak mogli i najdalej jak mogli musząc lecieć do Kazachstanu aż pod chińską granicę. Na szczęście ta nazwa nie kojarzy się źle, bowiem gracze Mariusza Rumaka dość pewnie wyeliminowali Zhetysu.

Historia (dawniej 90-lecie):

> Wysokie triumfy w latach 40-tych
> Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha
> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


12 komentarzy

 1. S. pisze:

  A Polonia Główna to nie jest czasem istniejąca do dziś Polonia Poznań?

 2. tomek27 pisze:

  Na pewno tak ,graja na harcerskiej ,w zeszłym roku awansowali do okregowki ,a teraz walcza żeby nie spaść z powrotem do A klasy

 3. tomasz1973 pisze:

  Możecie sprawdzić,czy w tym 1970 roku, pojedynek z Topolą Wielką ,to ta Topola z powiatu Ostrów Wlkp.Mój ociec pochodzi z Jankowa Przygodzkiego,był tam bramkarzem, a Topola zarówno Mała jak i Wielka, to rzut beretem, a nigdy mi nie mówił, że był taki mecz

 4. aliz pisze:

  A ja nigdy nie zapomnę przerwanego meczu z Pogonią. Byłam wtedy na tym meczu – atmosfera od początku była ciężka, niby grali, radości żadnej, muza też nie ta, wszyscy zaineresowani byli całkiem czymś innym… i nagle bum…… zmarł Papież. I to już było „po ptokach” – płacz i koniec…. Na dokończenie meczu juz nie poszłam, nie byłam w stanie…

 5. arek pisze:

  A ja pamietam jak grali w europejskich pucharach z jakims albanskim zespolem. Wtedy Albania byla calkowicie odizolowana od reszty Europy. Ponoc pilkarze, amatorzy grali u siebie na jakims pastwisku dojezdzajac rowerami na mecze. Bylem na tym meczu an Bulgarskiej. Lech wymeczyl 1:0 po strzale z rzutu wolnego.

 6. 4o pisze:

  Mi w pamięci zapadła nazwa chińskiego zespołu Guangzhou Evergrande, z którym Lech Poznań rywalizowal prawie 2 lata temu, w meczu o 3. miejsce turnieju Marbella Cup. Kolejorz wygrał to spotkanie dopiero po rzutach karnych (0-0, 5-3k.).

 7. Jarecki pisze:

  A ja pamiętam taki mecz z zespołem Flamurtali Flora czy jakoś tak 🙂
  I nie wiem czy to nie Ci Albańczycy o których pisze @arek ?

 8. arek pisze:

  Tak Jarecki, teraz mi sie przpomniala ta nazwa Flamurtari Flora.

 9. Ovia pisze:

  ta był taki mecz w latach 70 w Topoli:D

 10. Versoo pisze:

  Flamurtari Vlore a nie Flora !

 11. jargosplus pisze:

  W meczu z Czarnymi Topola Wielka do przerwy Topola prowadziła 2:0, bramki dla Topoli strzelił Jerzy Woźniak, po przerwie Lech zabrała się do roboty i zabiegał chłopaków:) (nota bene chłopaki z Topoli do południa pracowali na polach, a popołudniu na mecz:))

 12. jargosplus pisze:

  Tomasz 1973, Twój tata nazywa się Poprawa? Nazwa klubu to na bank Czarni Topola Wielka, właśnie rozmawiałem z moim tatą, który strzelił wtedy Lechowi te dwie bramki. Daj znać co z twoim ojcem. Pozdrawiam Jarosław Woźniak