Akademia Lecha Poznań od fundamentów (V)

pilkaOd jesieni 2012 roku istnieje akademia piłkarska Lecha Poznań. Wielu w Polsce wie, że jest ona najlepsza i najbardziej profesjonalna w kraju dzięki czemu zjeżdża do niej wielu młodych piłkarzy nawet spoza Wielkopolski. Nie wszyscy wiedzą jednak co ją wyróżnia na tle innych, na jakich zasadach działa i jak wygląda w niej praca młodych zawodników.


Od czwartku, 23 stycznia na łamach serwisu KKSLECH.com zdradzamy większość tajników akademii Lecha Poznań po to, by wszyscy kibice Kolejorza zdawali sobie sprawę z potęgi tej szkółki. W czwartek w pierwszej części przyglądaliśmy się fundamentom akademii, a więc podaliśmy do publicznej wiadomości wszystkie najważniejsze i najciekawsze rzeczy na jej temat. W drugiej części przedstawiliśmy całą bazę treningową i kluby współpracujące z Kolejorzem, w trzeciej zaprezentowaliśmy programy Akademii Lecha Poznań oraz jak wypada ona na tle znanych szkółek w Europie, w czwartej uwagę poświęcimy omówieniu stosowanej w akademii periodyzacji taktycznej oraz modelów gry. Dziś pochylamy się nad fundamentami mentalnymi, fundamentami taktycznymi i organizacją szkolenia.

We wspomnianej w poprzednim odcinku fazie atakowania trenerzy szczególny nacisk kładą się na poszukiwanie wolnej przestrzeni na boisku, timing, kreatywności i współpracę pomiędzy zawodnikami. W fazach przejściowych (atak, obrona) i (obrona, atak) najbardziej liczy się mentalność, a w fazie obronnej trenerzy największą wagę przywiązują do koncentracji, agresji w ataku na piłkę, współpracy pomiędzy defensorami oraz do przewidywania przez graczy tego, co za chwilę może się stać na murawie. Natomiast w fundamentach taktycznych wyróżnia się powstrzymywanie (szybki odbiór piłki), powstrzymywanie i postęp (gra na połowie przeciwnika w ofensywie i defensywie) oraz centrum gry i zagęszczanie (wąska gra zespołu). Ważnym hasłem w akademii jest z kolei slogan: „atakujemy z myślą o obronie i bronimy z myślą o ataku”.

W akademii Lecha Poznań co tydzień dochodzi do zebrań w których uczestniczy sztab pierwszego zespołu, dyrektor akademii i sztab akademii podczas których odbywa się wymiana dokumentacji na temat szkolenia. Oczywiście trenerzy pierwszej drużyny regularnie oglądają mecze rezerw i utalentowanych oraz najlepiej prezentujących się zawodników zabierają na treningi z pierwszym zespołem. Ponadto szkoleniowcy akademii w ramach edukacji biorą udział w treningach dorosłego Lecha Poznań. Dodatkowo trenerzy pierwszego zespołu co jakiś czas uczestniczą w zajęciach szkoleniowych drużyn należących do akademii. Zgodnie z projektem na treningach młodych zespołów mają pojawiać się też piłkarze z dorosłej ekipy Kolejorza. Ciąg dalszy informacji o akademii Kolejorza w kolejnym odcinku.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


10 komentarzy

  1. TupTup pisze:

    Ciekawy cykl ale informacje podajecie w naprawdę małych kawałkach:)

  2. fgh pisze:

    Można się spuszczać nad szkółką pięknie mówiąc o tym wszystkim, ale i tak zaniedbywana jest technika. Z tej szkółki większość piłkarzy wychodzi drewnianych, bez dryblingu, bez uderzenia z pierwszej piłki, bez umiejętności gry na małej przestrzeni. BEZ TECHNIKI. Takie są fakty jak dotychczas

  3. byznes hosputalyty do fgh pisze:

    niewiem jak w starszych rocznikach ale w roczniku 2006 technika trenowana jest az do przesady!!!!zwody,zwody i jeszcze raz zwody!!poznawanie co tydzien nowego triku i nauka przez kolejny tydzien i tak cala jesien az do teraz takze troche sie mylisz kolego.musza kiwac na kazdym treningu oraz turnieju.kto nie kiwa to od razu dostaje ochrzan delikatny !!!

  4. Drogbo pisze:

    @ fgh tak z pewnością wyglądąło ale ci zawodnicy co wyszli nie byli w akademi Lecha. nie wiem jak to się nazywało ale z pewnością tym wtedy nie było, teraz realia są z pewnością zupełnie inne i kolega ( BYZNES HOS…) zapewne prawde mówi a jeśli tak jest to wystarczy czekać z niecierpliwością i ubolewać że te lata tak powoli tym chłopakom lecą 😉 im większe oswojenie z piłką tym lepiej w przyszłości taki chłopak nie bedzie miał problemów z grą pod presją na małej przestrzeni a do tego futbol zmierza

  5. Anfil pisze:

    Fgh jak piszesz o Drewniaku czy Kaminskim to inny czasy inne szkolenie Roczniki 2007,6,5,4,3,2 to juz nowy model szkolenia patrz Arena turniej w tym roku główny nacisk technika , technika az do przesady mam wrażenie ze dla trenerów ważniejsze jest kiwanie jak bramki czy nawet wyniki i wiesz co na każdym meczu tych chłopaków widać ze juz sie nie boja dryblowac strzelać a technicznie sa sporo lepsi od rówieśników z innych drużyn !!!

  6. Classic pisze:

    Dla potwierdzenia slow kolegi @Anfil wejdzcie na LTV i zobaczcie material o roczniku 05. Jak tym chlopakom pila sie klei przy nodze to glowa mala. Na YT jest sparing tego rocznika z Legia. Niektore chlopaki maja technike jakiej nie powstydzilby sie taki Mozdzen, a maja w tym roku dopiero 9 lat.

  7. Classic pisze:

    Anfil – rocznik twojego syna grywa mecze na Przepadku? O ile dobrze kojarze ze Ty masz mlodego w Lechu.

  8. Anfil pisze:

    Większość sparingów to bułgarska ,a mecze na Przepadku !

  9. Drogbo pisze:

    nie wiem czy ktoś dodawał rocznik 2006 o którym wspominaliśmy
    http://www.youtube.com/watch?v=-Seg6SLb7nQ
    można jeszcze zobaczyć mecz z kosa konstancin

  10. Anfil pisze:

    Chłopacy z rocznika 2005 grali ostatnio sparing ze Śląskiem Wrocław wygrany 5-1 , na przełomie lutego czekają ich 2 duże turnieje jeden w Bratysławie drugi Beniaminek Cup to sa chyba Mistrzostwa Polski pod egidą Zbigniewa Bonka , a ok 10 marca sparing z Legia Warszawa w Poznaniu !!