Tallinn i Nomme czekają na Lecha

Jeśli dziś Kalju Nomme nie zawiedzie w rewanżowym spotkaniu z Framem Reykjavik, to 17 lipca do Estonii zawitają kibice Lecha Poznań, a dzień wcześniej zespół Kolejorza.


Lech Poznań jeszcze nigdy nie gościł w Estonii, więc za tydzień będzie miał pierwszą okazję, aby zawitać do tego kraju i od razu do stolicy tego nadbałtyckiego państwa. Tallinn jest miastem zamieszkałym przez niecałe 431 tysięcy ludzi. Tallinn to miasto portowe nad Zatoką Fińską w którym nie brakuje zabytków głównie w stylu gotyckim.

Trasa Poznań – Tallinn
null

Mimo wszystko Tallinn jest bardzo nowoczesnym miastem, ale z bogatą architekturą. O dziwo mieszkańcy Tallinna przemieszczają się komunikacją miejską za darmo i nie muszą kupować biletów. Tallinn jest oddalony od Poznania o niecałe 1500 kilometrów (około godziny lotu samolotem i około 16 godzin jazdy samochodem). Kibice Kolejorza, którzy dostaną na przyszłotygodniowy pojedynek minimum 250 biletów chcąc dotrzeć do Tallinna transportem lądowym pokonają kawałek Rosji, Litwę i Łotwę.

Tallinn i dzielnica Nomme (południowy-zachód)
null

Co ciekawe potencjalny rywal Lecha Poznań – Kalju swojej siedziby nie ma w Tallinnie tylko w Nomme. Nomme to dzielnica Tallinna zamieszkana przez 38,7 tys. ludzi i zajmująca powierzchnię 28 km². Nomme leży w południowo-zachodniej części stolicy Estonii. Nomme to stosunkowo stara dzielnica. Większość domów na osiedlach jest bowiem z przełomu XIX wiek oraz XX wieku.

Droga z Nomme na Kadriorg Stadion
null

Nomme przez Estończyków jest nazywane „Leśnym Miastem”, gdyż w tej dzielnicy nie brakuje wielu rodzajów drzew, kwiatów i innych krzewów. Nomme to spokojna dzielnica słynąca z zieleni. Na jednym z osiedli o nazwie Hiiu mieści się kameralny stadion na którym od czasu do czasu swoje mecze rozgrywa Kalju. Zwykle „Różowe Pantery” korzystają jednak z obiektu Kadriorg Stadion na którym gracze Prinsa dziś podejmą Fram Reykjavik i w razie awansu za tydzień Lecha Poznań. Główny obiekt Kalju jest oddalony od dzielnicy Nomme o niecałe 11 kilometrów.

Tallinn (widok od morza)
null

Warto dodać, że w Estonii panuje trochę inny czas niż w Polsce. Kiedy na zegarach w Poznaniu mamy np. 17:00 to w Tallinnie jest już godzina 18:00. Pogoda w stolicy Estonii również jest nieco inna niż w stolicy Wielkopolski. Dziś w Tallinnie termometry wskazują tylko +19°C. Za tydzień o tej porze ma być +22°C i słońce. Jeśli więc Kalju Nomme wyeliminuje wieczorem Fram Reykjavik, to 17 lipca Lech Poznań powalczy w dobrych warunkach atmosferycznych i na pewno nie będzie narzekał na pogodę.

Źródło: inf. własna
Foto: google.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


3 komentarze

  1. Michu87 pisze:

    Tallinn jako miasto, stolica bardzo ładnie się prezentuje, warte odwiedzenia. Zaskoczyło mnie na plus darmowa komunikacja miejska:P Co do pogody 17 lipca zapowiada się idealna do gry w piłkę.

  2. KSC pisze:

    W tifo są zapisy na autokar do Estonii 250 zł, bilet na mecz 15 euro.

  3. fan123 pisze:

    Ogólnie odradzałbym podróż przez obwód kaliningradzki, bo celnicy niszczą paszporty Polaków i wysyłają ich z powrotem do kraju. Zanim zaczniecie mnie hejtować od debili, sprawdźcie sobie informacje w internecie, albo gdziekolwiek indziej.