Islandia, Reykjavik i Gardabaer czekają na Kolejorza

W II rundzie eliminacyjnej Ligi Europy 2014/2015 zespół Lecha Poznań miał szanse zmierzyć się z Framem Reykjavik, jednak w I fazie kwalifikacyjnej został wyeliminowany przez Kalju Nomme i ostatecznie Kolejorz stoczył niedawno dwumecz z Estończykami.


Znane przysłowie mówi jednak „co się odwlecze to nie uciecze” i ostatecznie Wielkopolanie zagrają z Islandczykami, choć z innym klubem z tego kraju – Stjarnanem Gardabaer. Zbliżająca się wizyta Lecha Poznań na Islandii będzie na pewno czymś ciekawym, bowiem ten kraj nie jest zarówno w Polsce jak i w Europie zbyt popularny. Mimo to, ma on swój klimat i znacząco różni się od innych europejskich państw.

Islandia to kraj położony w północo-zachodniej części Europy, na wyspie Islandia, którą otacza m.in. archipelag wysypek o nazwie Vestmannaeyjar. Całkowita powierzchnia Islandii, którą oblewają wody Oceanu Atlantyckiego wynosi 103125 km². Kraj zamieszkuje 325671 osób. Ludzie mieszkający na Islandii mają swój własny, islandzki język należący do języków skandynawskich.

Islandia na mapie
null
null

Na Islandii znajduje się wiele czynnych wulkanów, gejzerów, gorących źródeł czy lodowców. Islandia jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Północ Islandii leży w klimacie subpolarnym, natomiast na południu panuje klimat umiarowany-chłodny. Średnia temperatura na Islandii zimą to około 0°C, zaś latem około +12°C.

Większość powierzchni kraju do którego już w środę zawita poznański Lech to nieużytki, lodowce i pastwiska. Wiele wysepek należących do Islandii pokrywa tundra. 94 procent ludzi na Islandii wyznaje luteranizm. Z kolei walutą, która obowiązuje w tym kraju jest islandzka korona.

Krajobraz Islandii
null

Stolicą Islandii jest Reykjavik i to właśnie w tym mieście swoją siedzibę miał potencjalny rywal Kolejorza w II rundzie kwal LE – Fram. Ten klub odpadł, lecz Lech Poznań i tak zawita do Reykjaviku, ponieważ znajduje się tam międzynarodowe lotnisko. To miasto zamieszkuje niecałe 125 tysięcy ludzi. Reykjavik leży w południowo-zachodniej części Islandii i jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata. Reykjavik po islandzku to „dymiąca zatoka”. Miasto, a właściwie to osadę w 874 roku założył jeden z norweskich wikingów.

Reykjavik
null

Tymczasem Stjarnan swoją siedzibę ma w miejscowości Gardabaer (po islandzku Garðabær). Tzw. „miasto ogrodów” leży na powierzchni 71 km² i zamieszkuje je niecałe 12 tysięcy ludzi. Miejscowość ta jest położona w południowo-zachodniej Islandii na południe od Reykjavíku. Gardabaer znajduje się pomiędzy miastami Hafnarfjordur i Kopavogur. Co ciekawe jest położone na polu lawy „Búrfell”. Z centrum Reykjaviku do Gardabaer samochodem jest niecałe 8 kilometrów.

Gardabaer
null
null

Na koniec warto dodać, że na Islandii wszystkie największe miasta są położone na obrzeżach wyspy i leżą nad oceanem. Po stolicy Reykjaviku największymi islandzkimi miastami są m.in. Kopavogur, Hafnarfjordur, Akureyri, Keflavik czy Akranes. Na Islandii panuje nieco inny czas niż w Polsce. Kiedy np. w Poznaniu mamy na zegarach godzinę 20:30 wówczas w Reykjaviku jest dopiero 18:30.

Źródło: inf. własna
Foto: google.com, eyjafrettir.is

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


14 komentarzy

 1. baczi_kks pisze:

  Czekałem na ten artykuł od czwartku. Widać ciekawy kraj żyjący tak jakby w izolacji. Wiem, że pycha jest niezdrowa jednak wydaję mi się, że sprawy awansu zostaną już rozstrzygnięte w pierwszym meczu na naszą korzyść mimo, że będziemy grać na sztucznej murawie.

 2. ArekCesar pisze:

  Wyjazd to koszt minimum 2 tys zł.

 3. aliz pisze:

  Mają swój świat otoczony oceanem – gejzery, wulkany, ocean i ryby. Daleko od reszty świata, a więc święty spokój. :-))

 4. GROSZKINS pisze:

  Zajebiste krajobrazy, piękny kraj.

 5. Andrew pisze:

  Uwielbiam te artykuły 🙂 Gratki

 6. Jack pisze:

  Jeśli ktoś się wybiera na wyjazd to polecam Błękitną Lagunę po prostu bajkowe miejsce ok 50 km od Rejkiawiku.

 7. Jack pisze:

  Lotnisko międzynarodowe jest w Keflaviku a nie Reykiaviku.Do Reykiaviku z lotniska jest autobus kursowy.(OK 50 km)

 8. tomasz1973 pisze:

  „Z centrum Reykjaviku do Gardabaer samochodem jest niecałe 8 kilometrów.”
  8 km, przecież to tak, jak jedno miasto. Nigdy nie byłem w Islandii, może tam miasta są bardziej zwarte, ale patrząc na liczbę mieszkańców, podobne pod tym względem miasta obok mnie, czyli Ostrów Wlkp. i Kalisz, jadąc z ich centrum, do ich granic jest bez mała 8 km, a co dopiero następne miasteczka.

 9. woo pisze:

  Przepiękny kraj, mój pierwszy cel na wyjazd turystyczny. Ale to jeszcze nie teraz.:)

 10. El Companero pisze:

  to juz drugi dwumecz z Islandczykami w historii Kolejorza. Kiedyś graliśmy z IB Vestmannaeyer.

 11. ArekCesar pisze:

  Niestety obawiam się, że na podróże i zwiedzanie nie będzie zbytnio czasu. Ale wspominając wyjazd na Honkę, to naprawdę warto zobaczyć coś nowego, bo na pewno na urlop się tam nigdy nie wybiorę, a podróże z Lechem mogą naprawdę dać oprócz meczu dużo satysfakcji ze zwiedzenia części świata.

 12. abc pisze:

  Czy będzie jakaś transmisja z tego pięknego kraju?

 13. artur pisze:

  Ja chce jechac na meczy kolejorza mieszkam nie daleko od rejkaviku kraj piekny ale klimat do dupy

 14. artur pisze:

  I nie 6 godz tylko 4 lotu