Zwycięzca CLJS zagra w Młodzieżowej Lidze Mistrzów. Szansa dla Lecha Poznań

juniorzyLiga Mistrzów to w tej chwili najlepsze i najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki na świecie w których polski klub nie brał udziału już od prawie 20 lat.


Tymczasem od sezonu 2013/2014 istnieje dodatkowo Młodzieżowa Liga Mistrzów pod oficjalną nazwą UEFA Youth League. O dziwo pomysłodawcą takiego turnieju wcale nie jest UEFA. Ta tak naprawdę ściągnęła ona pomysł od kogoś innego i zablokowała dochody twórcom NextGen Series. Były to rozgrywki przeznaczone dla piłkarzy mających mniej aniżeli 19 lat i zostały stworzone na podobieństwo dorosłej Ligi Mistrzów. Turniej ten w 2011 roku założył Mark Warburton, czyli szef akademii piłkarskiej Watford oraz Justin Andrews, a więc ekspert sportowy telewizji Sky.

W sezonie 2011/2012 w nieoficjalnej, młodzieżowej LM wzięło udział 16 klubów z całej Europy, a triumfatorem pierwszej edycji był Inter Mediolan, który w finale imprezy pokonał w rzutach karnych Ajax Amsterdam. Natomiast w sezonie 2012/2013 w rozgrywkach zwyciężyła Aston Villa Birmingham wygrywając w finale z Arsenalem Londyn. Turniej NextGen Series rozwijał się bardzo dobrze, zatem UEFA poczuła się zagrożona i przed przed zeszłym sezonem 2013/2014 stworzyła swoją oficjalną młodzieżową Ligę Mistrzów. Także grały w niej piłkarze do lat 19, lecz z tą różnicą, że w fazie grupowej występowały młodzieżowe drużyny wszystkich klubów.

Triumfatorem pierwszej edycji UEFA Youth League okazała się FC Barcelona, która w kwietniowym finale rozegranym w szwajcarskim Nyonie zlała Benficę Lizbona 3:0. O tym, kto wygra drugą edycję okaże się dopiero wiosną 2015 roku, ale już w trzeciej edycji Młodzieżowej Ligi Mistrzów może wziąć udział Lech Poznań i to nawet jeśli pierwszy zespół nie awansuje latem przyszłego roku do dorosłej Champions League. Wczoraj UEFA ogłosiła bowiem zmiany w UEFA Youth League i poszerza ten turniej od rozgrywek 2015/2016 z 32 do 64 klubów. Za rok w Młodzieżowej Lidze Mistrzów zaprezentują się 32 młodzieżowe zespoły klubów z właściwej Ligi Mistrzów 2015/2016 oraz 32 młodzieżowe drużyny mistrzów krajowych 2014/2015.

Polskę będzie reprezentował zwycięzca Centralnej Ligi Juniorów Starszych 2014/2015 i na ten tytuł szanse ma Lech Poznań, choć oczywiście trudno będzie mu zostać Mistrzem Polski w tej kategorii wiekowej. W zeszłym sezonie Kolejorz odpadł w półfinale przegrywając w dwumeczu z późniejszym triumfatorem krakowską Wisłą. W tym sezonie CLJS rozgrywana jest w dwóch grupach (zachodniej i wschodniej) w której występuje po 16 drużyn i do głównego turnieju awansują po dwa najlepsze zespoły z obu grup. W tej chwili, czyli po 6. kolejkach w finałowym turnieju o Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych jest poznański Lech szkolony zresztą przez Wojciecha Tomaszewskiego, który w czerwcu doprowadził juniorów młodszych do mistrzostwa kraju. W CLJS występują głównie piłkarze z roczników 1996 i 1997, ale Kolejorz gra młodszymi zawodnikami (z 1997, 1998 i nawet 1999 roku), dlatego ewentualne końcowe zwycięstwo „niebiesko-białych” w CLJS i awans do Młodzieżowej Ligi Mistrzów byłby wielkim sukcesem.

W sezonie 2015/2016 UEFA Youth League będzie toczyć się dwoma etapami. Jeśli seniorski zespół Mistrza Polski Juniorów Starszych 2014/2015 nie awansuje do Champions League 2015/2016, to będzie on w drugim etapie Młodzieżowej Ligi Mistrzów rywalizował z mistrzami poszczególnych krajów. Jak w przyszłym sezonie będzie wyglądała UEFA Youth League? O tym więcej poniżej w dokładnej rozpisce.

– 32 młodzieżowe drużyny klubów z Ligi Mistrzów 2015/2016 zagrają w identycznych grupach w rozgrywkach UEFA Youth League 2015/2016. Zwycięzcy grup awansują do 1/8 finału, zaś wicemistrzowie grup zagrają w tzw. „rundzie barażowej”.
– 32 mistrzów krajowych (mistrzowie pierwszych 32 krajów w rankingu UEFA) wystąpi w dwóch rundach kwalifikacyjnych (w tym gronie będzie zwycięzca Centralnej Ligi Juniorów Starszych 2014/2015).
– W I rundzie eliminacyjnej wystąpią 32 kluby i rozegrają ze sobą dwumecze, a w II fazie kwalifikacyjnej zaprezentuje się 16 zespołów i również rozegrają ze sobą dwumecze. 8 ośmiu zwycięzców II rundy eliminacyjnej zagra w tzw. „fazie barażowej”.
– W rundzie barażowej (1/16 finału) weźmie udział 8 zwycięzców II rundy eliminacyjnej oraz drużyny z drugich miejsc w grupach UEFA Youth League 2015/2016.
– W 1/8 UEFA Youth League 2015/2016 triumfatorzy grup zmierzą się ze zwycięzcami 1/16 finału (tylko jeden mecz, gospodarzy wyłoni losowanie).
– 1/4 UEFA Youth League 2015/2016 (tylko jeden mecz, gospodarzy wyłoni losowanie).
– 1/2 UEFA Youth League 2015/2016 (tylko jeden mecz na tym samym stadionie).
– Finał UEFA Youth League 2015/2016 (jeden mecz na tym samym stadionie).

Co ciekawe w przypadku, gdy w danym europejskim państwie nie wyłania się młodzieżowego mistrza kraju lub mistrzem została ekipa, która wystąpi w Młodzieżowej Lidze Mistrzów przez udział seniorskiej drużyny w Lidze Mistrzów jej miejsce zajmie reprezentant kolejnej federacji w rankingu UEFA (33. pozycja lub dalsza w przypadku kolejnych wyżej opisanych przypadków).

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


3 komentarze

 1. ArekCesar pisze:

  Najpierw trzeba więc wygrać ligę. Tylko czy Rutków stać na takie wydatki związane z podróżami przez młodych.

 2. Giacore pisze:

  Pomysł bardzo dobry chociaż, nie liczę, mimo wszystko, że nasi juniorzy już w tym roku zdołają awansować. Głównie z powodu wieku. Ale jeśli udałoby się awansować byłaby to wspaniała przygoda.

  Taki mały błąd w ostatniej edycji next gen przed Youth w finale grała Chelsea, która w półfinale pokonała Arsenal. Jednak i tak źle to świadczy o ich piłce, gdyż większość zawodników to byli obcokrajowcy jak dobrze pamiętam.

 3. lesny pisze:

  W najbliższym sezonie Legia w końcu awansuje do LM i w rozgrywkach młodzieżowych zagra więc także Legia.