Historia: 1/8 PZP w latach 80-tych

Przerwa na kadrę to idealny moment, aby na chwilę powrócić do historii Lecha Poznań, a konkretnie odświeżyć dział, który dawno nie był aktualizowany. To oczywiście dział „Historia” w którym ukazaliśmy dotąd 44 artykuły.


Dziś w 45 materiale z tego cyklu poruszamy temat gry poznaniaków w europejskich pucharach w latach 80-tych. Do dziś wiele źródeł w tym także my głosimy, że największym sukcesem Lecha na arenie międzynarodowej jest dojście do 1/16 odpowiednio Pucharu UEFA i Ligi Europy w 2008 oraz 2010 roku, ale również awans do 1/8 Pucharu Zdobywców Pucharów w 1982 i 1988 roku. 1/8 rzeczywiście robi wrażenie, bo przecież z tej fazy do finału jest naprawdę niedaleko, lecz tak naprawdę 1/8 odpowiednio 32 oraz 26 lat temu nie była większym osiągnięciem.

Rozgrywki Pucharu Zdobywców Pucharów jak sama nazwa mówi – były rozgrywkami dla klubów, które w danym państwie wywalczyły krajowy puchar. PZP odbywał się w latach 1961-1999. Kiedy rozgrywki przestały istnieć zdobywcy pucharów krajowych zaczęli rywalizować w bardziej słynnym Pucharze UEFA. Wcześniej jednak PZP zdobywało kilka mało znanych klubów jak choćby 1. FC Magdeburg z Niemiec, Dinamo Tbilisi z dzisiejszej Gruzji czy Slovan Bratysława z obecnej Słowacji. Po to trofeum sięgały też oczywiście wielkie europejskie firmy jak np. FC Barcelona, która jest rekordzistą i zwyciężyła w tych rozgrywkach 4-krotnie.

Co ciekawe raz w finale Pucharu Zdobywców Pucharów wystąpił polski Górnik Zabrze, jednak przegrał w nim z Manchesterem City. Z kolei Lech Poznań w PZP zaprezentował się dwa razy i te dwa występy do dziś są uznawane jako jedne z największych sukcesów Kolejorza na arenie międzynarodowej. Wszystko to głównie za sprawą dojścia do 1/8, aczkolwiek nie tylko. W 1982 roku w 1/32 rywalizowały łącznie cztery kluby. Lech Poznań do rozgrywek przystąpił w 1/16 i pokonał w dwumeczu IBV z Islandii 4:0 (1:0 na wyjeździe i 3:0 u siebie). W kolejnej fazie, czyli w 1/8 ekipa Kolejorza przegrała ze Aberdeen, które szkolił wtedy słynny Sir Alex Ferguson (0:2 na wyjeździe i 0:1 u siebie), zaś Szkoci parę miesięcy później zdobyli Puchar Zdobywców Pucharów pokonując w finale po dogrywce Real Madryt.

Jesienią po sześciu latach „niebiesko-biali” drugi i ostatni raz w swojej historii rywalizowali w PZP. Tym razem w 1/32 odbył się tylko jeden mecz. Lech Poznań grał od 1/16, gdzie wyeliminował albańskie Flamurtari Vlore (3:2 na wyjeździe i 1:0 u siebie). W 1/8 Wielkopolanie trafili na słynną Barcelonę. Po remisie na Camp Nou 1:1 w rewanżu na Bułgarskiej również był remis 1:1. Jedenastki lepiej wykonywali jednak Hiszpanie (5:4) i to oni awansowali w 1988 roku do ćwierćfinału PZP. „Duma Katalonii” poszła wówczas za ciosem i triumfowała w całych rozgrywkach ogrywając w finale włoską Sampdorię Genua 2:0. Tym samym Lech Poznań dwa razy grał w Pucharze Zdobywców Pucharów, dwa razy po wygraniu jednego dwumeczu doszedł do 1/8 finału i dwa razy odpadł z późniejszym zwycięzcą całych rozgrywek.

Dział „Historia” (dawniej 90-lecie) – 44 artykuły:

> Najdziwniejsi rywale Kolejorza
> Wysokie triumfy w latach 40-tych
> Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha
> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


2 komentarze

  1. Giacore pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł. 1/8 rzeczywiście robi wrażenie ale po głębszej analizie już to tak imponująco nie wygląda. Szkoda, że Lech zawsze szybko trafiał na późniejszych triumfatorów inaczej pewnie zaszedłby wyżej.

  2. Czytelnik pisze:

    To był piekny , niezapomniany mecz w drużynie Barcelony grał min. Lineker , Bakero , Zubizzareta , a trenerem był Cruyffe ( tak się chyba pisze) . Dla Poznania było to święto , pamiętam , że nauczycielka nie chciała mnie zwolnić z lekcji pomimo , że miałem zwolnienie od rodziców , stadion przepełniony , pod stadionem masę wiary która czekała na otwarcie bram ( te otwierano jakieś dwadzieścia minut przed końcem meczu , taki był zwyczaj ) aby mogli wejść chociaż na końcówkę meczu . Na stadionie niosła się pieśń ” Barcelono spójrz za siebie jak cię Lechu w d… je…” nic wyszukanego ale jednak , doping prowadził Cygan albo Mały . I te karne , nie strzelił Araś , Bogna Pachelski i na koniec poprzeczka Łukasika , wiara siedziała jeszcze z godzinę po meczu i płakała , piłkarze podeszli do młyna dostali masę oklasków i wtedy pierwszy raz na Bułgarskiej usłyszałem przyśpiewkę ” Nic się nie stało Kolejorz nic się nie stało”, a te łzy w ich oczach . Piękne chwile , należy jeszcze dodać , że w tamtym roku Barcelona zdobyła Puchar nie przegrywając i nie remisując z nikim poza Lechem meczu , tylko Lech jej się oparł , a to był początek wielkiej Barcelony tworzonej przez Cruyffa .