Piłkarze i trenerzy z obu klubów

O 15:30 poznański Lech zagra na wyjeździe z wrocławskim Śląskiem. Co ciekawe w „niebiesko-białych” barwach przed laty występowali piłkarze, którzy swoje większe lub mniejsze epizody mieli też w WKS-ie.


Jak dotąd łącznie 45 zawodników występowało zarówno w Lechu Poznań oraz w Śląsku Wrocław. Są to gracze zarówno mniej znani, jak i ci dobrze rozpoznawalni przez kibiców i to nie tylko z powodu niedawnych występów w Kolejorzu, ale także ze względu na pewne zasługi dla naszego klubu mającego ponad 92-lata. Starsi fani Lecha Poznań z pewnością pamiętają Janusza Gogolewskiego, Romana Jakóbczaka, Jana Kaczmarka, Leszka Partyńskiego, Józefa Szewczyka, Sławomira Twardygrosza czy Jerzego Kasalika, który był także trenerem Kolejorza. Wszyscy ci byli piłkarze przed laty grali zarówno u nas jak i w Śląsku Wrocław.

Zapewne wielu młodych kibiców słyszało już te nazwiska, ale nie wszyscy widzieli ich na boisku. Są jednak inni zawodnicy reprezentujący niegdyś barwy obu klubów, które dziś zmierzą się ze sobą. Choćby Zbigniew Wójcik był jeszcze parę lat temu najlepszym obrońcą w Kolejorzu, a Paweł Sasin, który trafił na Bułgarską bezpośrednio ze Śląska ulubieńcem publiczności. Ponadto Puchar i Superpuchar Polski w 2004 roku zdobywali Rafał Lasocki, Paweł Kaczorowski i Łukasz Madej, którzy również występowali we Wrocławiu. W Śląsku grali też Marcin Wasilewski oraz Tomasz Szewczuk, którzy akurat w poznańskim Lechu zbyt długo miejsca nie zagrzali.


Natomiast w czasach kryzysu Lecha Poznań, a więc w latach 2000-2002 „niebiesko-białe” barwy reprezentował Artur Bugaj, Tomasz Suwary, Piotr Najewski i Czesław Owczarek. Dodatkowo kariery przy Bułgarskiej nie zrobił również inny były gracz Śląska Wrocław, Marcin Dymkowski, choć trochę później. Aktualnie w Lechu Poznań gra Maciej Wilusz, który urodził się we Wrocławiu, a jego pierwszym klubem przed wyjazdem do Holandii w 2005 roku był właśnie Śląsk. Z kolei we Wrocławiu występuje obecnie były gracz Kolejorza, Mateusz Machaj, który na dodatek ma dziś spore szanse na wyjście w pierwszym składzie.

25-letni ofensywny pomocnik większej kariery przy Bułgarskiej nie zrobił, lecz mimo wszystko jesienią 2008 roku zaliczył jeden występ w Ekstraklasie. Wówczas Machaj pojawił się na murawie w 90. minucie wyjazdowego meczu z ŁKS-em Łódź. W dotychczasowej historii w Lechu Poznań i w Śląsku Wrocław grali nie tylko piłkarze. W obu drużynach pracowali także trenerzy i to dla Kolejorza dość zasłużeni, a zatem Wilhelm Lugr, Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Romuald Szukiełowicz oraz wspomniany już wcześniej Jerzy Kasalik.

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


2 komentarze

  1. Pszczółka pisze:

    no i choćby dla takich artykułów warto być na tej stronce.Wielkie dzięki za kolejny kawałek naszej historii.

  2. tom pisze:

    Nazbierało się trochę tych nazwisk przez te lata….