Młodzieżowe Euro poza Wielkopolską

Polska od paru lat jest dla władz UEFA bardzo ważnym państwem na mapie Starego Kontynentu. W 2006 roku nasz kraj zorganizował MME U-19, w 2012 roku wspólnie z Ukrainą gościł uczestników Mistrzostw Europy, a w maju tego roku będzie gospodarzem finału Ligi Europy na Stadionie Narodowym.


To jednak nie koniec prestiżowych piłkarskich imprez w naszym kraju. Kilka dni temu UEFA przyznała Polsce prawo organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21. Nasz kraj od dawna nie uczestniczył w finałowej imprezie, a w 2017 roku jako gospodarz w końcu zagra na młodzieżowym Euro. Te odbędzie się na przełomie maja i czerwca za dwa lata. Grupy eliminacyjne zostaną rozlosowane już 5 lutego. Kwalifikacje MME U-21 Polska 2017 rozpoczną się już tej wiosny i zakończą jesienią przyszłego roku.

W turnieju rozgrywanym na polskich stadionach weźmie udział 12 reprezentacji w których wystąpią zawodnicy urodzeni w 1994 roku lub młodsi. Do tej pory nasz kraj tylko raz organizował tego typu imprezę. W 2006 roku w Polsce i to na dodatek na terenie Wielkopolski odbyły się MME do lat 17. 8 reprezentacji rywalizowało wówczas w Poznaniu, we Wronkach, w Grodzisku Wielkopolskim, Swarzędzu, Szamotułach i w Pobiedziskach. „Biało-czerwoni” nie popisali się wtedy, bowiem przegrali z Austrią 0:1, ulegli Czechom 0:2 i pokonali Belgię 4:1 co nie pozwoliło naszym rodakom wyjść z grupy.

W 2006 roku młodzieżowe Euro U-17 w Polsce wygrała Hiszpania, która na Bułgarskiej ograła w finale Szkocję 2:1. Na wielkopolskich stadionach pokazali się tak znani gracze jak choćby Gerard Pique, Juan Mata, Sebastian Prodl, Kevin Mirallas, Helder Barbosa, Steven Fletcher czy Arda Turan, a impreza zorganizowana w naszym województwie okazała się wielkim sukcesem. Finał przyciągnął na stadion Lecha Poznań kilkanaście tysięcy ludzi czym UEFA była wręcz zachwycona. Świetna organizacja tej imprezy przez Wielkopolskę miała spory wpływ na otrzymanie Euro 2012.

Tymczasem młodzieżowe Euro U-21 w 2017 roku ominie nie tylko Poznań, ale także nasz region. PZPN chce bowiem pokazać Europie całą Polskę, a nie tylko wielkie miasta, które wielu widziało już trzy lata temu. Wariant pierwszy zakłada rozegranie mistrzostw za dwa lata w Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie, Kielcach, Tychach i w Warszawie, zaś drugi w Łodzi, Łęcznej, Bełchatowie, Lublinie, Kielcach i w Warszawie. Bez względu na to, który wariant zaakceptuje UEFA finał MME za dwa lata i tak odbędzie się na obiekcie Legii. Władze Europejskiej Federacji Piłki Nożnej w przypadku Euro U-21 preferują mniejsze stadiony, zatem rozegranie meczów w takich miastach jak Łęczna czy Bełchatów nie będzie problemem.

Polska z roku na rok coraz lepiej szkoli młodych zawodników, tak więc na Mistrzostwa Europy U-21 w 2017 może wystawić naprawdę silną kadrę i to w dodatku opartą na wychowankach Akademii Lecha Poznań (Karol Linetty, Krystian Bielik, Tomasz Kędziora, Dawid Kownacki). Dodajmy, że w dotychczasowej historii polska młodzieżówka największy sukces osiągnęła w 1993 i 2001 roku. 22 lata temu kadra U-17 pokonała w tureckim finale Włochów. Dodatkowo w 1999 roku była druga, natomiast w 2012 trzecia. Polsce U-19 udało się jeszcze wygrać mistrzostwa w 2001 roku rozgrywane w Finlandii (w finale z Czechami), a także w tym samym roczniku zająć 2. lokatę w 1981 roku, trzecią w 1984 i czwartą dwa lata wcześniej.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


5 komentarzy

 1. 1FCL pisze:

  Dodajmy również, że trener U21 zamieszkuje nasz region

 2. babol pisze:

  Pamiętam to jak dzisiaj, rozdawali jakieś flagi i mogłeś wejść na inaugurację za darmo na stadion Lecha. Niestety przegraliśmy z Austriakami 0-1. Mała ciekawostka, na bramce stał o ile pamieć mnie nie myli Tytoń, gdzie dzisiaj gra nie trzeba przypominać. Pamiętam, że nieźle grał na skrzydle chyba Marciniak, dzisiaj kompletnie przepadł.

 3. angelo pisze:

  I to jest jedna z bardziej nie miłych wiadomości , szkoda aczkolwiek to właśnie chyba Lech będzie musiał wystawić największą ilość reprezentantów , tak więc ból z potęgowany .

 4. mól pisze:

  Nas nawet pendolino ominęło-wiocha?!

 5. inowroclawianin pisze:

  Dziwne że w Łodzi mogą zagrać skoro w tym paskudnym mieście nawet stadionu nie ma..