W Lechu i Zawiszy

W sobotę Lech Poznań zagra na wyjeździe z Zawiszą. Przed laty w bydgoskiej drużynie grało wielu piłkarzy występujących też w Kolejorzu i to nawet tacy, którzy zapisali się w historii naszego klubu.


Z byłych lechitów w Zawiszy gra obecnie 26-letni podstawowy golkiper „Zety”, Grzegorz Sandomierski przebywający w rezerwach naszego klubu wiosną 2007 roku. O wiele bardziej znanym byłym lechitą jest nie kto inny jak Kamil Drygas. Ponadto rezerwowy golkiper, Wojciech Kaczmarek co prawda nigdy nie występował przy Bułgarskiej, ale jest kibicem Kolejorza i niegdyś jeździł na wyjazdy. Z kolei Bartłomiej Pawłowski będący wypożyczony do Bydgoszczy z Lechii przed laty był testowany w Lechu. Jesienią w Zawiszy grał jeszcze 25-letni rezerwowy bramkarz Andrzej Witan, który przez 1,5 roku reprezentował poznaniaków w Młodej Ekstraklasie

Oprócz tej piątki wielu innych byłych piłkarzy Lecha Poznań jeszcze wcześniej grało w Zawiszy Bydgoszcz. Mały epizod w „niebiesko-białych” barwach w latach 70-tych zanotował choćby Jerzy Banaszak. W znacznie innych czasach przy Bułgarskiej występowali natomiast m.in. Jacek Bąk, Jarosław Białek, Marcin Drzymont czy Błażej Jankowski. Ostatnia trójka grała w Poznaniu krótko i bez większych sukcesów, lecz za to Jacka Bąka powinno pamiętać wielu kibiców (dwa mistrzostwa i puchar z Lechem).

Swego czasu gole dla Kolejorza strzelał także były napastnik bydgoskiego Zawiszy, Jarosław Maćkiewicz, zaś bramki Wielkopolan przez pięć lat strzegł Robert Mioduszewski. O wiele bardziej ważną postacią dla Lecha Poznań był natomiast wychowanek naszego sobotniego rywala, Henryk Miłoszewicz. Ten piłkarz przed laty przeszedł z Legii Warszawa do Lecha Poznań i wraz z Kolejorzem sięgnął w 1984 roku po Puchar kraju i Mistrzostwo Polski. Miłoszewicz nie żyje już od ponad 11 lat i jest pochowany na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Bardzo rozpoznawalnym byłym lechitą i przy okazji byłym piłkarzem Zawiszy jest również słynny Marek Rzepka, który przez 9 lat gry w Kolejorzu rozegrał dla naszego klubu ponad 300 meczów i obecnie występuje w oldbojach Lecha Poznań. Wraz z nim na boisku do dziś gra także Sławomir Twardygrosz. Nieco starsi kibice pamiętający jeszcze lata 90-te z pewnością kojarzą też bramkarza Arkadiusza Onyszko, który do niedawna od czasu do czasu pełnił rolę eksperta sportowego w telewizji.

Onyszko ostatnio był również trenerem bramkarzy w Motorze Lublin i jest przede wszystkim wychowankiem bydgoskiego Zawiszy, który przy Bułgarskiej występował przez rok. Tymczasem jeszcze krócej barwy naszego klubu reprezentowali napastnicy, Maciej Nuckowski oraz Marcin Sobczak. Obaj nie zagrali w Ekstraklasie w koszulce Lecha Poznań ani razu, a w Zawiszy Bydgoszcz też wielkiej kariery nie zrobili.

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak

>> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<


1 Odpowiedź

  1. Zenon Tischer pisze:

    Jacek BąK napastnik i pomocnik r,1962 grał w Zawiszy a nie Jacek Bąk obrońca