Stadion Olimpijski im. Asima Ferhatovicia Hase – tu zagra Lech

Już za niecałe półtora tygodnia Lech Poznań zawita do stolicy Bośni i Hercegowiny – Sarajeva, gdzie zmierzy się z tamtejszym klubem FK Sarajevo.


W ostatnich latach Kolejorz wizytował w pucharach głównie małe i kameralne obiekty, ale tym razem będzie inaczej. Lechowi Poznań przyjdzie zagrać przy pełnym blasku jupiterów na jednym z bardziej gorących obiektów na Bałkanach położonym wśród gór.

null

Patrząc na poniższe zdjęcia od razu cisną się na usta słowa – „ruina”, „co za syf” czy „tragedia”. Coś w tym jest, bo Lech Poznań z FK Sarajevo zagra na przestarzałym obiekcie, który przypomina stary stadion 10-lecia w Warszawie na którego miejscu powstał swego czasu nowy Stadion Narodowy.

null

Obiekt FK Sarajevo został wybudowany w 1946 roku i początkowo nosił nazwę Kosevo od dzielnicy Sarajeva. Stadion ten był kilka razy odnawiany. Swoją renowację przechodził m.in. w 1966, 1984, 1998 i 2004 roku. Największą przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Sarajevie w 1984 roku. Mimo różnego rodzaju remontów stadion FK Sarajevo wygląda fatalnie, a byłoby jeszcze gorzej gdyby nie pomoc różnych krajów. Wojna domowa w latach 1992-1995 totalnie zniszczyła ten stadion, który wspólnymi siłami jakoś odbudowano.

null

Obiektowi Kosevo w 2004 roku nadano nazwę im. Asima Ferhatovicia, czyli legendarnego napastnika FK Sarajevo, który zmarł 28 lat temu. Stadion Olimpijski w Sarajevie to obiekt narodowy. Na nim gra piłkarska reprezentacja Bośni i wszystkie drużyny w pucharach. Jest to największy stadion w tym kraju i jedyny spełniający wymogi UEFA. Obiekt jest zaopatrzony w niewielki daszek, naturalną trawę, sztuczne oświetlenie, bieżnię lekkoatletyczną i mały telebim. Mieści się na nim też stary znicz olimpijski.

null

Stadion im. Asima Ferhatovicia Hase posiada zielone krzesełka, ale wiele z nich jest w bardzo złym stanie. Różne źródła podają natomiast pojemność tego obiektu. Ma on w każdym razie od 34,5 do 39 tysięcy miejsc. Znajduje się na nim siedziba Bośniackiego Związku Piłki Nożnej oraz oczywiście klubu FK Sarajevo. Na terenie obiektu Olimpijskiego jest także restauracja.

null

W przeszłości na stadionie FK Sarajevo odbyło się parę koncertów muzycznych w tym m.in. grupy U2. W 1997 roku gościł na nim nasz papież, Jan Paweł II, który przyciągnął 50 tysięcy ludzi. Z kolei w tym roku zawitał tam papież Franciszek. Udział we mszy wzięło prawie 70 tysięcy osób co jest rekordem tego obiektu. 14 lipca na stadionie im. Asima Ferhatovicia Hase ma zjawić się około 500 kibiców Lecha Poznań.

null

Papież Franciszek na stadionie FK Sarajevo:

Źródło: inf. własna
Foto: klix.ba, muskiportal.com, snipview.com, google.com, oslobodjenje.ba

[wpgform id=’91979′]

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
7 komentarzy

 1. legolas pisze:

  Stadion w stylu Zawiszy Bydgoszcz :). W końcu gramy z zespołem z porządnym obiektem i kibicami.

 2. 1 pisze:

  Stadion starego typu z fosą w postaci bieżni odzielajacą trybuny od placu gry – nie lubię takich

 3. Rybka pisze:

  A mi się taki stadionik podoba 🙂

 4. Gapek pisze:

  Stadion jakich wiele 🙂 Ma swój klimat, a zeby nie Euro w Polsce to do dziś byśmy na takich grali maja z 2-3 obiekty „europejskie” na cały kraj 😉

 5. Gapek pisze:

  Doceńmy powagę rywala, a nie stadion na jakim zagramy 🙂 Nie na takich obiektach dostawaliśmy po dupsku niestety :/

 6. undertheskin pisze:

  Stadion słaby, ale liczy się zwycięstwo, a nie chełpienie się lepszym stadionem.

 7. omega pisze:

  Jak w Lubinie w latach 90-tych. Tam potrafiliśmy wygrywać.