FK Sarajevo – przedstawienie ogólne

fksarajevoJuż tylko parę dni dzieli Lecha Poznań od pierwszego meczu w europejskich pucharach w nowym sezonie 2015/2016. Cały czas analizujemy oraz szczegółowo przedstawiamy pucharowego Kolejorza i tak będzie aż do pierwszego spotkania.


Wielu rzeczom przyglądamy się i przyglądaliśmy się już osobno, ale są także takie, którym osobno nie poświęcimy miejsca w najbliższym czasie. Wszystkie te ciekawostki na temat pucharowego przeciwnika Lecha Poznań zebraliśmy w jedną wiadomość, czyli w ogólne przedstawienie FK Sarajevo.

FK Sarajevo to klub założony jesienią 1946 roku, który jest jedną z wizytówek bałkańskiej piłki. Gracze FK Sarajevo występują obecnie w „bordowo-białych” barwach, ale w przeszłości nie zawsze tak było. Klub używał też złotego i czerwonego koloru choćby w herbie, który był już kilka razy zmieniany. Obecna wersja z wizerunkiem starej piłki, nazwą klubu i datą powstania obowiązuje od 2009 roku. FK Sarajevo to klub narodowy. Kibicuje mu wielu znanych postaci czy polityków. Ma on największą rzeszę kibiców w Bośni i co ciekawe nie jest klubem jednosekcyjnym. FK Sarajevo posiada choćby żeńską drużynę piłkarską.

Piłkarski i męski zespół FK Sarajevo 2-krotnie był Mistrzem Jugosławii i wicemistrzem. 2 razy zagrał także w finale Pucharu Jugosławii. Po powstaniu Bośni i Hercegowiny „bordowo-biali” osiągali jeszcze więcej sukcesów. Mają na swoim koncie 3 mistrzostwa i 6 wicemistrzostw. Ponadto 7-krotnie zagrali w finale Pucharu Bośni zdobywając główne trofeum 5 razy. FK Sarajevo ma jeszcze 1 Superpuchar Bośni i Hercegowiny. Klub powstały w październiku 1946 roku z fuzji dwóch małych ekip z Sarajeva – Udarnik oraz Sloboda od grudnia 2013 roku ma bogatego malezyjskiego właściciela Vincenta Tana, którego na pewno kojarzą fani ligi angielskiej oraz użytkownicy KKSLECH.com, gdyż jego sylwetkę na łamach serwisu już przedstawialiśmy.

Przyjście Tana, który jest w Sarajevie bardzo wielbiony dodało rywalowi Lecha Poznań wielkiemu impulsu. W 2014 roku FK Sarajevo odzyskało bowiem Puchar Bośni po 9 latach dochodząc jeszcze do IV rundy eliminacyjnej Ligi Europy, a w tym roku sięgnęło po pierwsze mistrzostwo od 8 lat. Mimo malezyjskiego, bogatego i słynnego właściciela prezesem FK Sarajevo jest Bośniak, choć w zarządzie klubu nie zabrakło miejsca nawet dla Filipińczyka. FK Sarajevo jest wspierane przez wiele mniejszych i większych lokalnych firm. Sponsorem głównym klubu jest jednak gigant, którego Lech Poznań może Bośniakom zazdrościć. FK Sarajevo występuje w koszulkach Adidasa z napisem „Turkish Airlines”, a więc potężnych linii lotniczych. Dodatkowo sponsorem premium FK Sarajevo jest „Visit Malaysia”, a dziś do piramidy sponsorskiej rywala Lecha Poznań dołączyła grupa Al Shiddi z Arabii Saudyjskiej.

FK Sarajevo jak każdy prężny i rozwijający się europejski klub posiada własną akademię piłkarską. Najmłodsze roczniki trenują w szkółce im. Asima Ferhatovicia Hase, czyli legendarnego snajpera FK Sarajevo o którym już pisaliśmy i który jest także patronem stadionu FK Sarajevo. Najstarsze roczniki z akademii FK Sarajevo, a więc U-15, U-17 i U-19 często biorą udział w międzynarodowych turniejach rozgrywanych m.in. w Chorwacji, Austrii czy we Włoszech. FK Sarajevo to kawał historii bośniackiego futbolu, a także wielki bośniacki klub, który zdecydowanie odskoczył już innym drużynom z tego kraju. Jeśli FK Sarajevo nadal będzie podążało tą drogą niebawem pomiędzy „bordowo-białymi”, a innym zespołami z Bośni może zrobić się przepaść sportowo-organizacyjna będąca niemożliwa do zniwelowania. Ostatnie transfery rywala Lecha Poznań pokazują, że władze Mistrza Bośni myślą o przyszłości. Kolejorz mógł wylosować lepiej co nie ulega wątpliwości, ale z drugiej strony dobrze, że w tym roku mierzy się z FK Sarajevo a nie za parę lat. Jeżeli nic się nie zmieni usłyszymy jeszcze o tym klubie nieraz.

Dźwięczny hymn FK Sarajevo:

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
7 komentarzy

 1. siwus89 pisze:

  A co robi tu herb Nomme Kajlu? Ma coś wspólnego z FK Sarajevo ?

 2. DlugiKKS pisze:

  Sorry, zły herb był.

 3. Kibol pisze:

  Szkoda,że do naszej ligi nie przyjdą jacyś wielcy sponsorzy,gorsi nie jesteśmy,nie chodzi o właściciela,ale sponsor główny mógłby być.

 4. KENT pisze:

  @ kibol@ Choćby taki nyrol z Poznania, który jest naj…………… w Polsce. Sypnął by co roku 10 mln euro na transfery.

 5. Glos pisze:

  Kent: ten nyrol to wie jak miasto okrasc. Jego „filantropia” polega na tym ze na koncu musi miec trzykrotny zysk, inaczej nie pomaga. Dziekuje za takiego „pomocnika”, ktory wie tylko gdzie ukrasc albo zrobic przewalke.

 6. KKS pisze:

  Skoro już poruszony został wątek sponsorów to może ktoś ma wiedzę na temat ewentualnej możliwości zaangażowania się finansowego w Lecha dawnych sponsorów typu Remes czy Mróz? Pewnie to nierealne, ale kiedyś stanowili ważne ogniwo w piramidzie sponsorskiej Kolejorza.

 7. westsider pisze:

  Remes splajt bo ludzie nie kojarzyli marki z produktem, remplewicz ma jedynie hotel w opalenicy a hymn fk- he he i ten afrobit ja pizgam