Felieton kibica: Polscy sędziowie w nowym sezonie

W 2015 roku dajemy kibicom Lecha Poznań okazję współtworzenia serwisu KKSLECH.com a nie tylko udzielania się na nim w komentarzach. Teraz pisząc tekst możesz liczyć na jego publikację tutaj. Dziś prezentujemy jeden z artykułów nadesłanych do nas przez kibica.


Polscy sędziowie w nowym sezonie…

…jacy będą i jak będzie oceniana ich praca?
Tego nie wie nikt, dopiero będziemy mądrzejsi po zakończeniu obecnego sezonu. Grono zawodowych polskich sędziów głównych powiększyło się do 10 osób. Do tego grona dołączyli: Krzysztof Jakubik, Tomasz Kwiatkowski i Jarosław Przybył. Mazowiecki ZPN ma największą liczbę sędziów uprawnionych do sędziowania w ekstraklasie: 5 zawodowych i 4 w grupie TopAmator. Tak więc nie ma się co dziwić, że najczęściej trafiamy na nich. Jak w porównaniu z mazowiecki wypada Wielkopolski ZPN? – oj blado, blado, bardzo blado, jak na okręg posiadający drużynę Mistrza Polski, bo tylko 3 sędziów w grupie TopAmator.
Sędziowie nie ustrzegli się od pomyłek, zdarzały się mecze sędziowane „pod” lub „przeciwko”, ale aż tak źle nie było. Ze względów oczywistych podaję zestawienie ocen wystawionych przez nas na KKSLECH.com po meczach sędziom w „naszych” meczach. Wiem, że są to oceny „nasze” nie do końca obiektywne, lecz myślę, że odzwierciedlające pracę wykonaną przez sędziego. Sami spójrzcie, jak to wyglądało w ub. sezonie:

Na początek sędziowie z Mazowieckiego ZPN:

Kwiatkowski:
sędziował 5 meczów (w zestawieniu: kolejka-nasza ocena – przeciwnik):
8-4 Jaga; PP-5 Wisła; 14-5 Śląsk; 19-5 Lechia; 24-4 Zawisza; średnia ocen: 4,60

był zdecydowanie NAJLEPSZYM z tych, którzy nam gwizdali i znalazło to odzwierciedlenie w ocenach, które wystawiliśmy.

Marciniak sędziował nam najwięcej, bo 8 meczów:
4-2 Lechia; 7-2 Cracovia; 13-4 Łęczna; 16-4 Piast; 30-4 TSP; 31-4 Legia; 34-3 Lechia; 37-4 Wisła; średnia ocen: 3,38

Raczkowski 4 mecze:
3-4 Wisła; 6-1 Ruch; 9-4 Zawisza; 22-4 Cracovia; średnia ocen: 3,25

Borski 3 mecze:
PP-1 Jaga; 26-4 Bełchatów; 29-4 Śląsk; średnia ocen: 3,00

Krzysztof Jakubik (Siedlce) 1 mecz:
12-3 Korona

Sędziowie spoza mazowieckiego:

Paweł Gil z Lublina 2 mecze:
1-4 Piast; PP-3 -Błękitni; średnia ocen: 3,50

Musiał (Kraków) 8 meczów
2-1 Górnik; 5-4 Pogoń; 11-4 Bełchatów; 20-3 Pogoń; 23-4 Jaga; 25-4 Legia; 28-4 Łęczna; 33-4 Śląsk; średnia ocen: 3,50

Złotek (Stalowa Wola) – 4 mecze:
15-2 TSP; 21-4 Ruch; 32-3 Jaga; 35-4 Pogoń; średnia ocen: 3,25

Frankowski (Toruń) 3 mecze:
10-3 Legia; 18-3 Wisła; 17-4 Górnik; średnia ocen: 3,33

Przybył (Kluczbork) 2 mecze:
PP-3 Błękitni; 27-3 Korona; średnia ocen: 3,00

Po jednym meczu sędziowali: Wajda (Żywiec) PP- 4 Znicz oraz Rudziński (Olsztyn) PP- 4 Znicz.

Uważam, że Kwiatkowski i Marciniak są zdecydowanie najlepszymi polskimi sędziami, do tego grona dodałabym również Musiała z Krakowa. Zawiódł mnie Stefański, ale nie sędziował ponad pół roku (kontuzja) więc musi nadrobić stracony czas – to tak jakby zawodnik wracał do gry po długiej przerwie. Jest jeszcze młody i mam nadzieję, że doskoczy do poziomu prezentowanego sprzed kontuzji.

Sędziowie muszą spełniać zadania postawione przed nimi przez FIFA i UEFA, a nie przez piłkarzy, działaczy czy kibiców. Sędzia, który ignoruje wytyczne międzynarodowych władz sędziowskich, sam skazuje się na margines lub wykluczenie, a federacja, który sprzeciwiałby się zasadom i wytycznym FIFA czy UEFA, np. w zakresie sędziowskim, narażałby się w najlepszym przypadku na straty finansowe, a w najgorszym przypadku na zawieszenie w prawach członka FIFA, co wiąże się z wykluczeniem z rozgrywek międzynarodowych wszystkich drużyn we wszystkich kategoriach wiekowych. W ocenach UEFA polscy siędziowie sędziują coraz lepiej i na coraz to wyższym poziomie. Na arenie międzynarodowej mamy siedmiu polskich sędziów: Borski, Frankowski, Gil, Marciniak, Musiał, Raczkowski i Stefański, którzy mogą biegać po boiskach z gwizdkiem jako główni.

Liczba głównych sędziów nie wzrosła, ale zmieniła się jakościowo, bo Szymon Marciniak awansował do najwyższej grupy w UEFA – Elite. Ta siódemka sędziów głównych może równiez pełnić role asystentów (liniowych czy sędziów bramkowych) w meczach miedzynarodowych. Do grona sędziów-asystentów nominowanych zostało 3 kolejnych Polaków: Jakubik i Kwiatkowski oraz sędzia niezawodowy (z tzw. grupy Top Amator) Tomasz Wajda. Miejmy nadzieję, że w nadchodzącej imprezie Euro 2016 Polskę będzie już reprezentował sędzia biegający po boisku, a nie tak jak było ostatnio w Polsce i na Ukrainie, gdzie nie mieliśmy żadnego – podkreślam ŻADNEGO! a jedynym pocieszeniem był na liście rezerwowej sędziów asystentów, Marcin Borski w roli sędziego technicznego…

aliz

Chcesz, by w przyszłości także Twój tekst znalazł się na KKSLECH.com? Pisz i wyślij go do nas pod adres: redakcja@kkslech.com. Jest szansa, że ujrzy światło dzienne. Więcej dowiesz się -> tutaj

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
komentarzy 14

 1. Kevol pisze:

  Dla mnie największe dwie gnidy których trzeba unikać to Stefański i Gil. Dobrze byłoby też unikać Borskiego i Stefańskiego.

 2. RobertLech!!! pisze:

  Artykuł na stronie Lecha na 5 komentarzy aż 4 od wieśniaków z wafki, już dupka mniej boli po łomocie 3:1. No tak można było się tego spodziewać, wygrana z 8 drużyną Rumuni i wielkiego Podbeskidzia i dzieciarnia z poległej znowu w akcji. Co do sędziów to moje zestawienie najgorszych: Gil,Stefański,Borski i Złotek ich należałoby unikać.

 3. sas pisze:

  Legia-Podbeskidzie sędziował Tomasz Frankowski- dwa nie podyktowane rzuty karne dla Górali i brak czerwieni dla Rzeźniczaka w sytuacjach bardzo klarownych ( tak pokazywali w c+) Po pierwszym meczu ze Śląskiem trener trener Pawłoski też cisnął na sędziego ( nie wiem czy miał rację bo meczu nie widziałem) ale dwie kolejki a wszystko jak było nadal jest tak samo

 4. AK pisze:

  oczywiscie sas jak zwykle masz racje już od 1 kolejki drukują

 5. pyra fan kks z breslau pisze:

  wszyscy to pzpn gnidy kazdy z nich jest ech pacholkiem i kurwa koniec dyskusji zamykam strone dobranoc i widze was wszystkich jutro na BULGARSKIEJ

 6. undertheskin pisze:

  Nie jestem zwolennikiem aliz, ale analityczna praca jaką wykonuje pisząc swoje teksty robi na mnie wrażenie. A wracając do tematu tego felietonu to nie sposób nie zauważyć, że drużyna Leśnodorskiego jest stałym beneficjentem pomyłek sędziowskich. Co sezon są na topie najczęściej korzystających z błędów sędziów. Warto by napisać jakiś rzetelny, w miarę obiektywny tekst o sędziowaniu w meczach legii z jej największymi rywalami, zwłaszcza z Lechem. Czego tam nie było… Co najmniej dwie bramki po faulach (Radovic i Dossa Jr), co najmniej jeden niesłuszny rzut karny ( mecz w Warszawie wygrany przez legię 2:0) to tylko to co od razu przychodzi mi do głowy. Tymczasem pomyłki sędziów na korzyść Lecha w meczach z legią: zero. A rzekome stulecie „wielkiego klubu”, który wcale w 1916 nie powstał już blisko.

 7. 2006 pisze:

  @undertheskin

  Chcesz pogadać o rocznicy? A 2006 coś ci mówi? Nawet nie wiesz, że kibicujesz klubowi, który w 2006 przestał istnieć. Zresztą „kibicujesz” to za mocne słowo, jeśli chodzi o kogoś, kto nigdy na stadionie nie był… Jeśli Legia nie powstała w 1916, to Lech nie powstał w 1922. I tyle.

  @RobertLech!!!

  Jeden sezon o niczym nie świadczy. Spójrz na całokształt – leżycie pod Legią. Nigdy nie osiągnięcie tyle co Legia – ani, PP, ani MP. I nawet nie pierdol i jakimś wojsku czy sędziach, bo zwyczajnie się zrzygam na ciebie.

  PS2. 8 goli, 1 stracony. Co za, kurwa, drukowanie! Afram Island!

 8. tata dilera pisze:

  @2006 Jesteś kibicem Legii i nie wiesz że strzeliliście 9 goli. hahaha

 9. mms pisze:

  W tym sezonie to dopiero gwizdkowi bedą robić wszystko by kurewce zapewnić mistrza, w końcu legła obchodzi za rok stulecie. Za to nas pewnie beda gnębic najbardziej.

 10. mms pisze:

  Ty 2006 za to my powstalismy na terenie Polskia wy na Wołyniu.Poza tym to wy zawsze byliscie pupilkami wladzy i nadal nimi jestescie, bez tego nic byscie nie znaczyli i mielibyscie ze 2,3 tytuly na koncie.My niestety nie mamy poparcia PZPN zwlaszcza romka koseckiego.

 11. sas pisze:

  AK- powiedz czy napisałem coś niezgodnegp z prawdą?

 12. Oldi pisze:

  sędziowie już wiedzą: 100 pomyłek na (niby) 100-lecie ścierva

 13. @tata dilera pisze:

  Zwyczajna literówka, jeden klawisz obok, ale rozumiem, że jak ktoś ma nudno w życiu, to będzie się brechtał z literówki przez kolejne 3 dni.

 14. undertheskin pisze:

  @2006
  Może i na stadionie nie byłem, zawsze mogę pójść jeszcze, ale za to na megalomanię nie cierpię, blach sobie nie przebijam i do tego mistrzostwa co to Wójcik miał na pysku wypisane, że je kupił praw sobie nie roszczę.
  A co do fuzji z 2006 to nikt się z tym jakoś nie krył, za to trzeba naprawdę poszperać, żeby odnaleźć prawdziwą datę powstania legii Warszawa. A taka ciekawostka poza tym: już rzymskie legiony (nomen omen) były odtwarzane i przyjmowały nazwę i tradycję wybitych w wojnach poprzedników. Niestety legii to nie dotyczy, ponieważ jej historia jest zwyczajnie ustawiona i napisana tak, jak było wygodnie.