St. Jakob-Park – tu zagra Lech

Za trzy dni Lechowi Poznań przyjdzie się zmierzyć na wyjeździe z FC Basel. Kolejorz już we wtorek zawita na nowoczesny obiekt, ale mniejszy niż ten przy Bułgarskiej.


Stadion St. Jakob-Park to stosunkowo nowy obiekt, który zastąpił stary stadion o nazwie St-Jakob Stadium. Stary stadion został otwarty w 1953 roku. W 1998 roku wyburzono go i na jego miejscu postawiono obecny obiekt mający 4 gwiazdki UEFA. Aktualny stadion FC Basel cudem architektonicznym nie jest. W środku wygląda średnio. Z przodu znacznie lepiej, ale ze względu na wnętrze przypomina trochę obiekt choćby Legii Warszawa czy Wisły Kraków.

null

St. Jakob-Park budowano blisko trzy lata. Obiekt FC Basel został otwarty w 2001 roku. Od tamtych czasów „czerwono-niebiescy” grają zresztą w szwajcarskiej Superlidze i osiągają sukcesy. Stadion FC Basel jest nazywany przez mieszkańców Bazylei „Jogelli”. Mieści się niedaleko dworca kolejowego. Jest oczywiście zaopatrzony w dach, sztuczne oświetlenie o mocy 1700 luxów, dwa telebimy i niebieskie krzesełka. Na jednej z trybun czerwone krzesełka układają nazwę klubu.

null

Stadion oficjalnie otwarty 15 marca 2001 roku należy do miasta, a jego budowa kosztowała około 250 mln franków szwajcarskich. Co ciekawe tunel prowadzący na murawę nie jest umieszczony na tym obiekcie na środku prostej trybuny tylko w jednym z narożników. 6 lat temu stadion w Bazylei był jedną z głównych aren podczas Euro 2008. Wtedy St. Jakob-Park mógł pomieścić 42500 kibiców. Po Mistrzostwach Europy jego pojemność zmniejszono do 38512 widzów.

null

Tym samym St. Jakob-Park jest mniejszy od Inea Stadionu mieszczącego się przy ul. Bułgarskiej 17, lecz bardziej funkcjonalny i lepiej prezentuje się zewnątrz. Na terenie stadionu Mistrza Szwajcarii mieści się blisko 50 sklepów na 3 różnych piętrach. Znajdują się tam również 2 restauracje, biura do wynajęcia i apartamenty. Stadion posiada własną stację kolejową i parking. W przyszłym roku na St. Jakob-Park odbędzie się finał Ligi Europy 2015/2016.

null

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Foto: sporcle.com, google.com, skyscrapercity.com, fm-base.co.uk

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
3 komentarze

  1. Klos pisze:

    Panie Rutek żeby tam wygrać potrzebny jest konkretny napadzior a nie emeryt !

  2. BRAGA pisze:

    Nie kurwa napadzior,potrzebny, tylko blok defensywny. Bo zamiast oglądać Kadara w tej formie to wolę sobie pierdolnąć Kadarkę i nie oglądać jak on się prezentuje. Co mecz to jakaś pierdolona katastrofa w ustawieniu się. Jakieś jebane deja vu czy casus z zeszłego roku.

  3. KENT pisze:

    Żeby wygrać to potrzeba przynajmniej 5 dobrych piłkarzy 2 na atak i 3 na obronę, nie emerytów ani żadnych wychowanków tylko piłkarzy którzy wejdą i zaczną porządnie grać. Ale to marzenie ściętej głowy.