Felieton kibica: Lech juniorski

W 2015 roku dajemy kibicom Lecha Poznań okazję współtworzenia serwisu KKSLECH.com a nie tylko udzielania się na nim w komentarzach. Teraz pisząc tekst możesz liczyć na jego publikację tutaj. Dziś prezentujemy jeden z artykułów nadesłanych do nas przez kibica.


Lech juniorski

Historia Lecha jest zapewne doskonale znana większości jego sympatyków. Historia pisana wieloletnią tradycją pełna spektakularnych sukcesów zarówno na arenach Polski i Świata. W tym felietonie chciałbym przedstawić zarys piłki młodzieżowej w Lechu i po części w Wlkp. Skupiając się na juniorach starszych. Obrazując historię tych rozgrywek zarówno w okręgu Wlkp , makroregionie i szczeblu centralnym. Początek rywalizacji na szczeblu juniorskim w Wlkp datuje się na rok 1925 w którym to PZOPN (Poznański Związek Okręgowy Piłki Nożnej) podjął decyzję o zorganizowaniu Mistrzostw Juniorów Okręgu. Decyzją PZOPN mecze trwały 2×30 min a do pierwszych Mistrzostw przystąpiły Posnania, Pentatlon, Pogoń, Legia i Poznanianka wszystkie zespoły z siedzibą w Poznaniu. Zwycięzcą została Posnania, a te rozgrywki uważane są za pierwsze w Polsce Mistrzostwa w kategorii juniorskiej. Po kilku latach przerwy w oficjalnych rozgrywkach juniorów w 1931 r powrócono w okręgu poznańskim do rywalizacji juniorskiej. Tym razem były to rozgrywki o Puchar Wędrowny im Franciszka Rotnickiego. Rozgrywki te trwały od1931r do 1936r Zwycięzcami zostały następujące zespoły:

1931 – Warta Poznań
1932- HCP Poznań w którego składzie występował Antoni Bottcher reprezentant Polski i póżniejszy zawodnik i trener Lecha, który doprowadził Kolejorza w sezonach 1949 i 1950 do 3 pozycji w Ekstraklasie
1933 – San Poznań
1934 – Warta Poznań
1935 – HCP Poznań w tych rozgrywkach w stawce 11 zespołów na wysokim 4 msc uplasowali się juniorzy KPW Poznań. Rok 1936 to rok przełomowy w piłce juniorskiej w Naszym Kraju. Z inicjatywy PZPN zorganizowano bowiem I MPJ a zwycięzca Pucharu Rotnickiego zdobywał awans do MPJ zwycięzcą tym okazała się Warta Poznań a KPW uplasował się na 3 msc w grupie finałowej. Remisując min z Wartą 2:2 póżniejszym vice mistrzem Polski juniorów w 1936r. W finale I MPJ Warta przegrała z Wisłą 0:3 zdobywając pierwsze ogólnopolskie laury dla Wlkp w piłce młodzieżowej 3msc zajeły HKS Szopienice i Widzew Łódź. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na pewien pkt regulaminu który przewidywał kary minutowe (od 2-10) dla zawodników.

Mecze trwały 2x35min. Rok 1937 to wspaniały sukces KPW Poznań. Po zdobyciu Mistrzostwa okręgu. KPW zakwalifikował się do II MPJ w których to po wyeliminowaniu Cracovii 0:0 k.4:2.

WKS Grodno 4:0 i porażce z Wisłą w półfinale 0:0 k. 1:2 zajął wspólnie z Widzewem Łódz 3msc w Polsce. Zespół prowadził Jan Nowicki a trzon drużyny tworzyli Tarka, Białas, Atlasiński, a więc póżniejsze legendy seniorskiego Lecha. W okresie międzywojennym na uwagę zasługuje jeszcze awans do półfinału MPJ w 1939r – HCP Poznań w składzie z Henrykiem Czapczykiem, ze względu na działania wojenne Mistrzostw tych nie dokończono. Rozgrywki powojenne na szczeblu juniorskim to głównie rywalizacja w okręgach. W tym okresie Kolejorz zwyciężył w tych rozgrywkach w 1947 r a w latach 1949, 1950, 1951, zajął 2 msc. Pierwsze powojenne MPJ odbyły się w 1953r WLKP reprezentowała Sparta Szamotuły pierwszy spoza Poznania Mistrz okręgu. Sparta ostatecznie zajęła w tych rozgrywkach 7 msc a pierwszym powojennym MPJ został Pomorzanin Toruń. Kolejne lata to bardzo duża posucha na arenie krajowej jak i Wlkp juniorów Lecha. Wystarczy tylko odnotować iż w latach 1953-1981 juniorzy Lecha tylko 5 krotnie okazali się najlepsi w regionie (1955, 56, 61, 65, 81) nie odnosząc żadnych poważnych sukcesów w MPJ. Pewien krótkotrwały progres to lata 1982 i 1985. W 1982 roku w spotkaniu o 3msc w Polsce Lech pechowo przegrywa po karnych z Jagiellonią Białystok 3:4 w normalnym czasie remisując 1:1. W skład tamtego zespołu wchodzili między innymi Araszkiewicz, Kofnyt, Łukasik, Najtkowski, Skrzypczak. 1985r to pierwszy od 10 lat medal dla Wlkp w kategorii juniorskiej. Lech prowadzony przez Romana Jakóbczaka zajmuje 3msc w Polsce w meczu o brąz dwukrotnie pokonując Koronę Kielce 4:1 i 3:1 mając w składzie między innymi Skrzypczaka i Krygera. Pięknymi zgłoskami w historii Lecha zapisał się za to rok 1987 w którym to młodzi Lechici sięgnęli to tytuł najlepszych w kraju w finale potykając się z Hutnikiem Warszawa. W pierwszym meczu w stolicy młodzi Lechici wygrywają 2:1 zdobywając gole po strzałach Andrzeja Janeczka i Jarosława Kosickiego dwóch niespełnionych wielkich nadziei Lecha. W rewanżu w Poznaniu w obecności 3 tys widzów Lechici po bramce Janeczka remisują z Hutnikiem 1:1 i zdobywają dla klubu i Wlkp pierwszy tytuł MPJ.

W skład mistrzowskiej ekipy wchodzili Przemysław Bereszyński, Andrzej Janeczek, Jarosław Kosicki, Waldemar Kryger, Mariusz Szefler, Tomasz Bakoś, Józef Chojny, Robert Cieslewicz, Tomasz Jezierny, Paweł Kotliński, Mariusz Majka, Sławomir Nowacki, Marek Pawlak, Artur Przestarz, Maciej Reiss, Paweł Wodarz trenerem „złotych chłopców” był Andrzej Strugarek. Kolejne 4 lata to brak sukcesów. Lech albo nie zostaje mistrzem w okręgu albo przegrywa rywalizację w makroregionie nie kwalifikując się do głównej batalii o MPJ. Od 1992 widać już coraz lepszą pracę z młodzieżą w Naszym klubie która owocuje brązowymi medalami MPJ w 1992 i 1994 r w składach tych medalistów są zawodnicy którzy niebawem zasilą pierwszy zespół między innymi B. Bosacki, T. Augustyniak, M.Drajer, K. Piskuła, M. Bekas, J.Ostrowski że wymienię tylko tych najbardziej znanych. Rok 1995 to już pełna hegemonia na niwie juniorskiej w Polsce młodzi Lechici zdobywają medal z najcenniejszego kruszcu. Najpierw zajmują 1 msc w grupie w pokonanym polu zostawiając GKS Katowice 2:1, Śląsk Wrocław 0:0, Lechia Gdańsk 1:0, by w finałowym dwumeczu okazać się lepszym od łódzkiego Widzewa 2:1 w Poznaniu i 2:2 w Łodzi.

W skład tej Mistrzowskiej drużyny wywodzącej się ze słynnej poznańskiej 13 wchodzili między innymi Artur Wichniarek, Piotr Jacek, Radosław Borykin, Marcin Drajer, Michał Kokoszanek, Damian Zieniuk. Trenerami prowadzącymi ten zespół po złoto byli Panowie Henryk Wróbel były długoletni piłkarz Lecha i Jerzy Skolasiński ceniony trener młodzieży z SP13. W okresie od 1996 do 2015 r młodzi Lechici okazują się 10x najlepsi w regionie i w CLJ która od 2014 zastąpiła rozgrywki okręgowe średniego stopnia. Okres kompletnej supremacji w piłce młodzieżowej w Naszym regionie trwa 2009 do dzisiaj. Od 1995 do teraz co prawda młodym Lechitom nie udało się w juniorach starszych sięgnąć po tytuł MP ale 5x zdobywali tytuł wicemistrza, a z zespołów juniorskich wielu zawodników kontynuowało kariery w seniorach Lecha. Jak widać z powyższego szkicu różnie wyglądała praca z młodzieżą w Lechu. Ostatni okres od 2009 – 2015 to 4 krotne wywalczenie wicemistrz Polski w juniorach starszych i bardzo owocne korzystanie z potencjału młodzieży. Linetty, Kędziora, Kamiński, Kownacki to zawodnicy którzy już teraz decydują o sile Lecha. Należy życzyć sobie, aby kolejne lata były potwierdzeniem tego optymistycznego trendu. Ku Chwale Lecha Poznań.

Mistrzowie Wielkopolski Juniorów:

Lech Poznań-26x, Warta Poznań-19x, Olimpia Poznań-11x, Amica Wronki-6x, HCP Poznań -3x

Dyskobolia Grodzisk Wlkp-3x, Posnania, San Poznań, Polonia Poznań, Budowlani Poznań, Sparta Szamotuły, Calisia Kalisz, POSTiW Poznań, Zagłębie Konin, Górnik Konin, Victoria Jarocin po 1x

Medaliści MPJ z WLKP:

Lech Poznań 2-4-5
Amica Wronki 2-1-0
Warta Poznań 0-2-0

kibol z IV

Chcesz, by w przyszłości także Twój tekst znalazł się na KKSLECH.com? Pisz i wyślij go do nas pod adres: redakcja@kkslech.com. Jest szansa, że ujrzy światło dzienne. Więcej dowiesz się -> tutaj

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
komentarzy 5

 1. Bolek pisze:

  Dobry artykuł!

 2. stowoda pisze:

  Dzięki. Widać jak niewielu juniorów przebija się do 1 zespołu. Nic w tym nadzwyczajnego jeśli np popatrzeć ilu piłkarzy z kadry brązowej 2012 Dorny ME robi ” karierę”. Masa to masa ale liczą się TALENTY.

 3. kał kał łez pisze:

  czy ja tez moglbym napisac artykul? mam kilka fajnych pomyslow. na jaki adres moge nadsylac swoje pomysly?

 4. Luis pisze:

  Grało się przeciwko rocznikowi z 1995. Wyniki były okropne ale o co tam Zabawa była.
  Augustyniak teraz 110kg :)

 5. road pisze:

  ciekawy artykuł…ale jeszcze ciekawsze byłyby refleksje (choć nie wiem czy ktoś jest wstanie to zebrać w całość) na temat dlaczego obecnie mniej młodych zawodników przebija się do I składu. Bo temat do przemyśleń jest.. Od czasu gdy polski zespół grał ostatnio w LM minęło grubo, od tego czasu szkolenie młodzieży wydaje się byc na wyższym poziomie – a wyników brak.. Oczywiscie inne kraje odjeżdzają nam finansowo, no i chyba w pewnym momencie zbyt ostro poszliśmy w obcokrajowców (mam nadzieję ze tymi słowami nie narażę się jakieś organizacji )…. Powinniśmy tu brać przykład z Niemców – tam trzeba być chyba 2x lepszy od Niemca aby grac.. U nas tak nie jest.. wystarczy być trochę tańszym ..