Videoton, czyli telewizory lepsze niż klub

videotonKlub Videoton Fehervar lub jak kto to woli – Videoton Szekesfehervar przez przeciętnego kibica futbolu nie jest zbyt rozpoznawalnym zespołem.


Videoton to w końcu tylko 2-krotny Mistrz Węgier będący w cieniu bardziej znanych i utytułowanych węgierskich klubów głównie ze stolicy, Budapesztu. Nazwa Videoton może jednak co nieco mówić Waszym rodzicom czy dziadkom. W 1938 roku w miejscowości Szekesfehervar powstała znana w całej Europie głównie 30-40 lat temu firma Videoton. Węgierski koncern specjalizował się wtedy w produkcji telewizorów, które stały w wielu polskich domach (link do zdjęć -> tutaj).

Firma Videoton w 1968 roku zdecydowała się na sponsoring lokalnego klubu z Szekesfehervar, który został założony w 1941 roku pod nazwą SK Vadásztölténygyári. W późniejszych latach rywal Lecha Poznań często zmieniał nazwę klubu w której zawsze znajdowała się jednak nazwa miasta. Firma Videoton była sponsorem klubu z Szekesfehervar od 1968 do 1993 roku. Potem „czerwono-niebiescy” znów kilka razy zmieniali nazwę umieszczając w niej nazwę innego sponsora – firmy Parmalat z Włoch.

W 1996 roku Videoton wrócił do sponsorowania drużyny z Szekesfehervar, ale po 9 latach znów się z nią rozstał. Tym samym od 2005 do 2009 roku przeciwnik Kolejorza zwał się FC Fehervar. Od 2009 roku po ponownym wejściu Videotonu w klub rywal nazywał się Videoton FC, a od tego roku Videoton Fehervar. My w naszych artykułach używamy właśnie tej nazwy, czyli Videoton Fehervar, choć oczywiście Videoton Szekesfehervar też jest prawidłową nazwą. Fehervar to tak naprawdę skrót od nazwy miasta Szekesfehervar.

Obecny Videoton Fehervar w dotychczasowej historii miał cztery herby. W każdym z nich była umieszczona charakterystyczna brama, która jest także w herbie miasta Szekesfehervar. Tymczasem firma Videoton po ponad 30 latach od swojej największej sławy nie słynie już z produkcji telewizorów. Teraz specjalizuje się tylko w produkcji i dostarczaniu różnego rodzaju części oraz podzespołów. Firma Videoton ma swoje fabryki w kilku węgierskich miastach, a prócz tego na Ukrainie i w Bułgarii. Aktualnie nie znajduje się w piramidzie sponsorskiej przeciwnika Kolejorza.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

[wpgform id=’95133′]

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
7 komentarzy

 1. kiki pisze:

  Wie ktos może jak idą bilety na mecz z Video ??

 2. kks777 pisze:

  Lech Poznań czyli kibice lepsi niż klub amen.

 3. JR (od 1991 r.) pisze:

  Sędziego Fina zmieniła UEFA na Austriaka. Podobno na wniosek Videotonu!

  http://www.90minut.pl/news/254/news2548851-eLE-Zmiana-sedziego-meczu-Lech-Videoton.html

 4. Vtg pisze:

  Widzę że redakcja ze względu na młody wiek,nie pamieta że videoton grał ,w finale pucharu UEFA w latach 80 tych.Przegrał w dwumeczu bodajże 0:3 i 0:1.

 5. Ze względu, że jesteś nowym użytkownikiem, a liczba wiadomości na tej witrynie cie szokuje nie zauważyłeś tych oto pięknych artykułów:

  https://kkslech.com/2015/08/15/historia-gry-videotonu-w-europejskich-pucharach/
  https://kkslech.com/2015/08/12/30-meczow-polskich-klubow-z-wegierskimi-skorza-eliminowal-juz-wegrow/

  Nie pisz już nic więcej i lepiej opuść tą witrynę.

 6. JR (od 1991 r.) pisze:

  spokojnie, proszę nikogo nie wyganiać i proszę nikomu nie wytykać młodego wieku! heheheh

 7. aqq pisze:

  Bilety idą bardzo słabo i wcale się nie dziwię.
  Mi również tam mizera się znudział.