Sóstói Stadion – tu zagra Lech

W czwartek o 19:00 Lechowi Poznań przyjdzie przypieczętować swój awans do Ligi Europy na Węgrzech. Kolejorz zrobi to na stadionie położonym w bardzo ciekawym miejscu.


Obiekt Videotonu zwany Sóstói Stadion został otwarty w 1967 roku. Na jego inaugurację Videoton przegrał z niemieckim Rot-Weiss Erfurt 2:3. Stadion znajdujący się na przedmieściach Szekesfehervar pierwsze modernizacje przechodził już w latach 70-tych. Wtedy zainstalowano m.in. sztuczne oświetlenie o mocy 1500 luxów, które działa aż do dziś.

null

Rekordowa frekwencja na starym stadionie Videotonu padła podczas finału Pucharu UEFA w którym „czerwono-niebiescy” ulegli w 1985 roku Realowi Madryt 0:3. Bój z „Królewskimi” obejrzało wtedy 40 tysięcy ludzi. W latach 2000-2004 obiekt Sóstói Stadion przeszedł przebudowę. Zburzono jedną z trybun i na jej miejsce postawiono nowoczesną, zadaszoną widoczną na jednym z poniższych zdjęć. Trybuna ta jest oczywiście sercem stadionu. Na niej mieści się siedziba klubu, a także szatnie czy loże vipowskie. Trybuna spełnia oczywiście wszelkie wymogi UEFA.

null

Stadionu Videotonu Szekesfehervar oprócz sztucznego oświetlenia jest także zaopatrzony w bieżnię lekko-atletyczną, podgrzewaną płytę boiska oraz duży telebim za jedną z bramek pod którym miejsca zajmują najbardziej fanatyczni kibice Mistrza Węgier. W tej chwili obiekt rywala Lecha Poznań może pomieścić trochę ponad 14 tysięcy widzów.


null

We wrześniu tego roku ma się rozpocząć kolejna przebudowa Sóstói Stadion. Trzy stare i niezadaszone trybuny zostaną zburzone, a w ich miejsce powstaną nowe, które wraz z tą zadaszoną zamkną stadion. Nowy obiekt Videotonu ma mieć taką samą pojemność jak ten obecny. W czasie budowy Mistrz Węgier swoje domowe spotkania będzie rozgrywał na Pancho Arenie znajdującej się w miejscowości Felcsut.

null

Sóstói Stadion ma bardzo ciekawą lokalizację. Nie dość, że znajduje się na przedmieściach miasta Szekesfehervar, to jeszcze leży na terenie rezerwatu Sóstó wśród drzew, dzikich chaszczy i łąk. Nieopodal obiektu jest również małe jeziorko o takiej samej nazwie jak rezerwat. Koło stadionu nie ma parkingu. Są za to… dwa cmentarze. Pierwszy za jedną z trybun, a drugi po drugiej stronie ulicy co świetnie widać na poniższym zdjęciu.

po lewej stadion, po prawej cmentarz
null

W otoczeniu obiektu Videotonu Fehervar znajduje się pięć boisk treningowych w tym jedno ze sztuczną trawą. Jest też mały obiekt lekkoatletyczny z bieżnią. Przez brak parkingów kibicom Videotonu najłatwiej jest się dostać na mecze swojego klubu pieszo wzdłuż drogi lub autobusem w stylu PKS.

null

W przeszłości na obiekcie Sóstói Stadion kadra Węgier rozegrała sześć meczów, ale tylko jeden o stawkę. Ostatnie spotkanie reprezentacji Gergo Lovrencsicsa, Tamasa Kadara i Davida Holmana odbyło się w Szekesfehervar w 2010 roku.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Foto: magyarfutball.hu, stadiumguide.com, google.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
5 komentarzy

 1. arek pisze:

  Miasto jest sliczne jak same Wegry. Kto pojedzie nie tylko na mecz nie bedzie zalowac.

 2. Kadar's mom pisze:

  We are looking forward with great affection of Lech Poznan fans in Hungary.

 3. kiki pisze:

  Polonia Bytom Arena

 4. z FC pisze:

  Jedziemy tam! 🙂

 5. GROSZKINS pisze:

  Piękne miejsce