Videoton FC Fehervar – kibicowsko

W czwartek Lechowi Poznań przy garstce kibiców przyjdzie przypieczętować swój awans do fazy grupowej Ligi Europy.


Mistrz Węgier pod względem kibicowskim nie stoi zbyt mocno, ale na pewno wypada lepiej niż parę klubów z którymi Kolejorz rywalizował w pucharach w poprzednich latach.

null

Videoton Fehervar pod względem frekwencji jest w środku stawki ligi węgierskiej. W ostatnich latach na domowe mecze tego klubu przychodzi średnio 3200 widzów i podobna frekwencja może być w czwartek (więcej na temat frekwencji na pojedynkach rywala -> TUTAJ). Videoton to dość mały klub będący w cieniu tych wielkich z Budapesztu. Jest to klub, któremu kibicują tylko mieszkańcy Szekesfehervar i okolicznych miejscowości.

Videoton na hitowym meczu z Trabzonsporem o fazę grupową LE w 2012 roku

Videoton w regionie nie ma rywala. Jego największymi „kosami” są kluby z Budapesztu, a więc Ujpest Budapeszt i Ferencvaros Budapeszt. Oprócz tego Debrecen, Szombathelyi Haladas oraz Gyor ETO. Kibice Videotonu mają się z czego cieszyć, bowiem ten ostatni nielubiany przez nich klub wiosną upadł, a Mistrzowi Węgier tego lata udało się pozyskać z niego kilku piłkarzy.

null

Videoton FC Fehervar posiada kilka fanclubów i grup kibicowskich. Pierwsze powstały jeszcze w latach 90-tych. Główną grupą ultras jest Red Blue Devils. Do czołowych zaliczają się również m.in. Giants, Ultras of Red-Blue City czy Sóstói Hableányok. To one dbają o doping i o atmosferę zarówno na Sóstói Stadion jak i na wyjazdach. Kibice Videotonu podczas meczów domowych i wyjazdowych prowadzą sporadyczny doping. Nie stoi on więc na tak wysokim poziomie jak w Polsce.

Kibice „Vidi” podczas spotkań swojej drużyny wywieszają oczywiście fany, machają flagami i od czasu do czasu przedstawiają oprawy z użyciem pirotechniki. Fanatycy Videotonu na domowych meczach zajmują miejsca za jedną z bramek pod tablicą świetlną. Od 2012 roku mają zgodę z Rakowem Częstochowa. Wszystko zaczęło się od wizyty fanatyków Rakowa w Bratysławie podczas meczu Slovana z Videotonem. Od tamtej pory Raków wspiera Videoton głównie podczas spotkań pucharowych, a Videoton przyjeżdża do Częstochowy w małej grupie na hitowe pojedynki Rakowa. Tydzień temu w sektorze gości na Bułgarskiej zjawiło się 338 osób w tym 262 z Rakowa.

null

Hymn Videotonu

Źródło: inf. własna
Foto: KKSLECH.com, fanatics.blog.hu, rbd.ultras.hu

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<