Wokół rewanżu Lecha z Videotonem

lechCzwartkowy rewanż Videoton – Lech zakończony wynikiem 1:0 dla gości przeszedł już do historii, a ten rezultat ma także przełożenie na wiele statystyk. Są to liczby przede wszystkim pozytywne. Więcej o tym poniżej.


Polepszony bilans

Lech do tej pory rywalizował z jednym węgierskim klubem. Był nim Siofok. Lech grał z nim w 1986 i 1990 roku w Pucharze Intertoto. Wygrał 4:1, 3:1, 2:0 i zremisował 0:0. W zeszły czwartek dołożył 3:0 z Videotonem, a dziś 1:0. Leżą nam Węgrzy. Bilans 5-1-0 robi wrażenie.

Drugie odpadnięcie Videotonu

Videoton w przeszłości grał już z polskimi klubami i miał pozytywne wspomnienia. Wygrał 2 rywalizacje na 3. Do dzisiaj wyeliminowała go tylko Legia w Pucharze UEFA. W Pucharze Intertoto górą nad Górnikiem i Cracovią byli już Węgrzy. Teraz polegli w obu meczach i to najwyżej z Polakami.

1983, Puchar Intertoto
Videoton – Cracovia 3:0, 6:1
1985, Puchar UEFA
Videoton – Legia 0:1, 1:1
1986, Puchar Intertoto
Videoton – Górnik 2:0, 2:0
2015, Liga Europy
Lech – Videoton 3:0, 1:0

2 do 1

W 2009 roku Lech nie poradził sobie w IV rundzie kwal. LE z FC Brugge. Po wygranej we Wronkach 1:0 w Belgii przegrał 0:1 i poległ w karnych. Rok później poszło mu lepiej. Kolejorz zwyciężył w Dniepropietrowsku 1:0, by u siebie zremisować 0:0 i awansować dalej. W tym roku Mistrzowi Polski poszło jeszcze lepiej. 4:0 w dwumeczu nie pozostawia złudzeń. Co ciekawe w tym roku Kolejorz znów będzie mógł zmierzyć się z Brugią i Dnipro.

LE po 5 latach

Lech po raz 3 w historii zagra w fazie grupowej. Po 2008 i 2010 roku teraz wraca do grupy po 5 latach przerwy. 7 i 5 lat temu wyszedł z niej. Do 3 razy sztuka?

Jest kasa

Lech za awans do LE otrzyma 2,4 mln euro + 400 tys. euro za grę w kwal. LM. Wygrana w fazie grupowej jest warta 360 tys. euro, zaś remis 120 tys. euro. Do tego dojdą premie od sponsorów, z praw telewizyjnych i z dnia meczowego. Realnie patrząc nasz klub może zarobić jesienią na pucharach nawet ponad 20 mln złotych.

Współczynnik

Po awansie nasz współczynnik na nowy sezon to 9.050. Wkrótce jeszcze trochę się podniesie, choć nieznacznie. Wszystko za cząstkę z rankingu krajowego. Przypominamy, że za pierwsze zwycięstwo w grupie lub dwa remisy nie ma jeszcze punktów do rankingu. Dopiero potem jest 2.000 za wygraną i 1.000 za remis.

Jutro losowanie

O losowaniu napiszemy niebawem kolejny artykuł. Przypominamy tylko, że Lech będzie losowany z 3 koszyka mając współczynnik 17.300. Losowanie rozpocznie się o 13:00 w Monako. Pokaże je UEFA.com i Canal Plus Sport.

Debiut Kurbiela

Dziś oficjalnie w pierwszym zespole Lecha zadebiutował młody napastnik, Piotr Kurbiel, który pojawił się na boisku w 81. minucie. 19-latek niedawno został włączony do pierwszej drużyny. Na co dzień gra w rezerwach, a wcześniej stanowił o sile zespołu juniorów starszych.

Gole

Ekstraklasa
2 – Marcin Robak
1 – Darko Jevtić, Kasper Hamalainen

PP
2 – David Holman

LE
1 – Karol Linetty, Denis Thomalla, Łukasz Trałka, Tomasz Kędziora

LM
2 – Denis Thomalla
1 – Kasper Hamalainen, Barry Douglas

SPP
1 – Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Karol Linetty

Asysty

Ekstraklasa
1 – Marcin Robak, Denis Thomalla, Łukasz Trałka

PP
1 – Gergo Lovrencsics

LE
1 – Barry Douglas, Gergo Lovrencsics, Szymon Pawłowski

LM
1 – Łukasz Trałka, Barry Douglas

SPP
1 – Kasper Hamalainen, Darko Jevtić

Żółte Kartki

Ekstraklasa
2 – Darko Jevtić, Łukasz Trałka, Tomasz Kędziora
1 – David Holman, Dariusz Dudka, Gergo Lovrencsics, Barry Douglas

PP
1 – Marcin Kamiński, Kebba Ceesay

LE
1 – Karol Linetty, Jasmin Burić, Dariusz Formella, Denis Thomalla

LM
1 – Dariusz Formella, Tomasz Kędziora, Darko Jevtić, Dariusz Dudka, Denis Thomalla, Karol Linetty, Tamas Kadar

SPP
1 – Barry Douglas, Marcin Robak, Tamas Kadar

Czerwone kartki

Ekstraklasa
1 – Dariusz Dudka (bezpośrednia)

LM
1 – Tomasz Kędziora (bezpośrednia)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
4 komentarze

 1. fan123 pisze:

  Droga redakcjo czy są realne szanse za sprowadzenie kogoś poza Gajosem (o ile przyjdzie)?. W tym momencie kadra Lecha wygląda bardzo licho

 2. BartiLech pisze:

  Nikt już nie przyjdzie..

 3. mól pisze:

  Wokół rewanżu Lecha z Videotonem-warto poprawić!

 4. Bender pisze:

  Czy Formella i Thomalla będą pauzować za kartki w pierwszym meczu grupowym? Obaj dostali wczoraj swoje drugie upomnienia w tegorocznych rozgrywkach europejskich. Przy czym kartka Formelli była wyjątkowo głupia…