W Belenenses, w Lechu i Ekstraklasie

djurdjevic17 września o godzinie 21:05 pierwszym rywalem Lecha Poznań w grupie I Ligi Europy będzie 6 klub poprzedniego sezonu ligi portugalskiej.


Belenenses Lizbona to podrzędny klub zarówno w Lizbonie jak i w Portugalii, którego losami interesuje się niezbyt wiele osób. W przeszłości w drużynie pucharowego rywala Lecha Poznań występowało jednak paru graczy kojarzonych w Polsce. Przede wszystkim w sezonie 2005/2006 i 2006/2007 zawodnikiem tego klubu był Ivan Djurdjević. Serb trafił do nas właśnie z Belenenses, ale nie zrobił w tym zespole większej kariery. Przez 2 lata rozegrał tylko 19 ligowych meczów i latem 2007 roku odszedł z Lizbony.

Z polskich piłkarzy w Belenenses w sezonie 1994/1995 występował znany z gry choćby w Pogoni Szczecin, Dariusz Adamczuk. Przez rok w ekipie rywala Lecha Poznań swego czasu przebywał lewonożny Brazylijczyk, Brasilia grający w Polsce m.in. w Wiśle Kraków czy Odrze Wodzisław Śląski. Wiosną tego roku zawodnikiem Belenenses, choć tylko rezerwowym był natomiast Diogo Ribeiro przebywający jesienią 2014 roku przez bardzo krótki czas w gdańskiej Lechii.


Większe kariery w Belenenses Lizbona robili inni i bardziej znani w zawodnicy w Polsce. Cleber (były stoper Wisły) po przyjeździe z Brazylii do Europy trafił właśnie do Belenenses. W barwach tej drużyny w sezonie 2000/2001 zaliczył 28 meczów i odszedł do Vitorii Guimaraes. Poza tym, brazylijski napastnik Elton (kiedyś Pogoń Szczecin) zanotował już po wyjeździe z Polski 14 występów w barwach zespołu z Lizbony. Jeszcze więcej w Belenenses grał stoper Hugo Alcantara, który po odejściu z Legii Warszawa bezpośrednio do klubu z Lizbony zaliczył w nim 25 meczów i strzelił 1 gola.

Udaną przygodę w Belenenses Lizbona miał także portugalski pomocnik Tiago Gomes, który w sezonie 2007/2008 był zawodnikiem Zagłębia Lubin i grał nawet wtedy w młodzieżówce swojego kraju. Obecny piłkarz FC Metz w koszulce pucharowego przeciwnika Lecha Poznań w ciągu 2 sezonów rozegrał 39 ligowych spotkań. Oczywiście w drużynie z Lizbony przebywało też paru innych piłkarzy będących w kadrach rodzimych klubów. Ci gracze nie odgrywali jednak żadnej roli ani w Polsce ani tym bardziej w Portugalii.

Źródło: inf. własna
Autor: Arkadiusz Szymanowski
Fot: KKSLECH.com

[wpgform id=’96288′]

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
6 komentarzy

 1. hehu i pycia pisze:

  Nie dla islamizacji Polski. Wszyscy do Warszawy 12.09.2015! Fuck eurosocialism!

 2. Piotras 73 pisze:

  A może powinniśmy zrobić w Poznaniu manifestację wspierającą tą z Warszawy. Nie wszyscy mogą tam pojechać. Musimy to zatrzymać dla naszych kobiet dzieci i wnucząt. Oni przed wojną uciekli już ponad 2000km od naszych granic teraz chcą żyć na nasz koszt i nawracać nas na jedynie słuszną religię jak napisano to w tej ich sniętej księdze. Nie jestem paranoikiem ale obawiam się że to początek inwazji.

 3. seniorka pisze:

  Panowie! A tematem newsa jest…?

  Miejmy nadzieję, że ten klub okaże się na tyle podrzędny, że będziemy w stanie go pokonać. Czego nam wszystkim życzę.

 4. Pawelinho pisze:

  seniorka oni chyba zapomnieli, że jest coś takiego jak „śmietnik kibica”.

 5. arek pisze:

  Michnikowi was indoktrynizuja a wy nawet o tym nie wiecie, barany. Wypad.

 6. seniorka pisze:

  Pawelinho
  W „Śmietniku” podobne tematy już były przerabiane i nic dobrego z tego nie wychodziło. Kończyły się przeważnie wyzwiskami i kłótniami.