Historia polsko-włoskich starć w pucharach

Liga EuropyPo październikowej przerwie na kadrę przed Lechem Poznań zdecydowanie najciekawsze spotkania w grupie I Ligi Europy. W 2 najbliższych kolejkach Mistrz Polski zmierzy się z Fiorentiną i będzie miał szanse na poprawę polsko-włoskiego bilansu.


Jak dotąd polskie kluby z włoskimi spotkały się łącznie 64 razy w 7 różnych rozgrywkach. Polacy aż 32 razy rywalizowali z Włochami w Pucharze UEFA, 15 razy w Pucharze Zdobywców Pucharów, 5 razy w Lidze Europy, 4 razy w Lidze Mistrzów, 4 razy w Pucharze Intertoto oraz 2 krotnie w Pucharze Miast Targowych i Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Bilans tych wszystkich starć jest dla polskich klubów bardzo niekorzystny – 8-20-36, gole: 57:117.

Dotąd polskie drużyny grały z Milanem, Fiorentiną, Interem, Romą, Bologną, Veroną, Lazio Rzym, Parmą, Napoli, Sampdorią Genua, Udinese, Juventusem i Vicenzą, czyli z 13 różnymi klubami. Na drodze Polaków aż 10-krotnie stawał słynny Juventus Turyn w tym 2-krotnie Lechowi Poznań w 2010 roku nie potrafiąc pokonać nas ani razu. Z kolei z Fiorentiną jak na razie rywalizował Ruch Chorzów w 1970 roku w Pucharze Miast Targowych oraz Widzew Łódź w eliminacjach Ligi Mistrzów w 1999 roku.

45 lat temu „Niebiescy” zremisowali u siebie 1:1, by we Florencji przegrać 0:2. Za to RTS poległ na wyjeździe 1:3, a u siebie przegrał z Fiorentiną 0:2. Do pierwszego pojedynku polsko-włoskiego doszło jednak w 1963 roku w II rundzie Pucharu Inertoto. W niej Polonia Bytom triumfując w dwumeczu 3:1 wyeliminowała Sampdorię Genua. W sezonie 1969/1970 w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów o awansie zdecydował rzut monetą. Szczęście po remisach z AS Romą sprzyjało wtedy Górnikowi Zabrze, który wyeliminował Włochów, lecz w finale w Wiedniu uległ angielskiemu Manchesterowi City 1:2 i pucharu nie zdobył.


Z pamiętnych meczów Włochów i to po rzutach karnych w latach 70-tych oraz 80-tych eliminowała odpowiednio Gwardia Warszawa i Widzew Łódź. Obu tym ekipom więcej szczęścia dopisywało w potyczkach odpowiednio z Bologną i Juventusem Turyn. „Stara Dama” za odpadnięcie z widzewiakami krótko potem w 1983 roku wyżyła się na Lechii Gdańsk gromiąc ją aż 7:0. W późniejszych latach Polacy toczyli już bardziej wyrównane boje. Nieźle szło choćby warszawskiej Legii, która potrafiła odprawić z kwitkiem Sampdorię. W sezonie 1997/1998 odbyły się nawet aż 3 dwumecze z Włochami. Warszawianie nie dali rady wówczas Vicenzie, zaś Widzew Łódź Parmie i Udinese.

Coś drgnęło dopiero w rozgrywkach 2002/2003. Najpierw Wisła Kraków wyeliminowała w Pucharze UEFA zespół Parmy (1:2 i 4:1 po dogrywce), a potem już na wiosnę nieznacznie przegrała z Lazio (3:3 w Rzymie i 1:2 w Krakowie). Kolejne włoskie starcia miały miejsce w 2009 i 2010 roku. Oczywiście wtedy z Udinese Calcio i Juventusem Turyn grał poznański Lech (więcej o tych meczach napiszemy osobno). Ostatnie 3 pojedynki z Włochami rozegrała Legia Warszawa w których bilans polsko-włoski został tylko mocniej pogorszony. Kolejno 0:1, 0:2 i 0:2 odpowiednio z Lazio Rzym oraz niedawno z Napoli.

Źródło: inf. własna
Autor: Marcin Hamasiak
Fot: KKSLECH.com


>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
2 komentarze

  1. przemo86 pisze:

    Może jest ktoś w stanie z redakcji odnieść się do ostatnich doniesień na temat zmiany trenera…? hmmm…. jest coś na rzeczy? Oby nieeee…..

  2. kibic Lecha pisze:

    Podobno skorża wylatuje a w jego miejsce ma przyjsc Urban czy to prawda moze redakcja wie prosze o odpowiedz