Stadio Artemio Franchi – tu zagra Lech

Za 4 dni Lech Poznań przy niemal pustych trybunach zagra na wyjeździe z czołową drużyną Serie A, Fiorentiną. Kolejorz zaprezentuje się w czwartek na ruinie.


Stadio Artemio Franchi (dawniej Comunale i Stadio Giovanni Berta) to stadion wybudowany w latach 30-tych i otwarty w 1931 roku. Pamięta on czasy Mistrzostw Świata 1934, Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku, Mistrzostw Europy w 1968 roku i Mistrzostw Świata w 1990. To właśnie przed mundialem ponad 25 lat temu obiekt przeszedł największą przebudowę (zlikwidowano choćby bieżnie wokół boiska). Ostatni poważny remont na obiekcie Fiorentiny przeprowadzono 2 lata temu.

null

W tej chwili Stadio Artemio Franchi może pomieścić blisko 47 tysięcy ludzi. Betonowy obiekt posiada dach nad jedną z trybun, która przykrywa blisko 15 tysięcy miejsc. Reszta krzesełek jest odkryta. Od 22 lat obiekt Fiorentiny oficjalnie nosi nazwę Artemio Franchi od nazwiska słynnego włoskiego działacza związanego z Fiorentiną i urodzonego we Florencji, który był prezydentem UEFA.

null


Przestarzały obiekt Fiorentiny to prawdziwa historia tego klubu, a także włoskiej piłki. Kadra Włoch do dziś rozgrywa na Stadio Artemio Franchi swoje mecze. Choćby we wrześniu na stadionie we Florencji Włosi podejmowali w eliminacyjnym meczu Euro 2016 reprezentację Malty. Obecnie na obiekcie odbywają się mecze przede wszystkim piłki nożnej, ale w przeszłości grali na nim również przedstawiciele innych dyscyplin. Sporadycznie na prawie 47 tysięcznym stadionie odbywają się koncerty muzyczne.

null

Jedna z legend stadionu głosi jakoby w 1954 roku nad obiektem zatrzymało się UFO co rzekomo widziało 10 tysięcy widzów. Otwarty na początku lat 30-tych obiekt oprócz standardowego oświetlenia na masztach posiada telebim i wieżę zwaną Marathon. Stadio Artemio Franchi, choć należy do miasta i to nim mieści się siedziba Fiorentiny, nie składa się w większości z fioletowych krzesełek. W czwartek przewidywana frekwencja na meczu to około 15 tysięcy ludzi.

null

Źródło: inf. własna
Foto: sportcafe24.com, vavel.com, tuttomercatoweb.com, google.com


>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
5 komentarzy

 1. arek z Debca pisze:

  No to znowu pojawi sie na stadio Franchi cos dziwnego, prawie jak UFO.Mistrz Polski, ostatnia druzyna w tabeli.

 2. pyra fan kks z breslau pisze:

  jade

 3. remote pisze:

  należy w tym miejscu dodać, że stadion został wybudowany w czasach faszystowskich Włoch. Widać to po kształcie trybun, które z gory wyglądają jak litera D. D jak 'Duce’ czyli przydomek Mussoliniego.

 4. Poznaniak pisze:

  Jak większość znanych budynków we Włoszech – to zabytek 😉

  Po raz kolejny atmosferę meczu animować będą grupy zorganizowane z Poznania 🙂

 5. do Poznaniak pisze:

  Z całym szacunkiem. Nie wiedziałeś jak się potrafią bawić fani Violi i jakie oprawy robią. Chociaż na mecz z Lechem nie oczekiwałbym czegoś spektakularnego bo takich ogórków nawet kibice oleją. Mają mecze z Roma i Napoli. Do zobaczenia jutro na Stadionie.