Piłkarze i trenerzy pracujący w obu klubach

lechslaskDziś 20:30 poznański Lech zagra na wyjeździe z wrocławskim Śląskiem. W „niebiesko-białych” barwach przed laty występowali piłkarze, którzy swoje większe lub mniejsze epizody mieli też w WKS-ie.


Jak dotąd łącznie 46 zawodników występowało zarówno w Lechu Poznań oraz w Śląsku Wrocław. Są to gracze zarówno mniej znani, jak i ci dobrze rozpoznawalni przez kibiców i to nie tylko z powodu niedawnych występów w Kolejorzu, ale także ze względu na pewne zasługi dla naszego klubu mającego ponad 93-lata. Starsi fani Lecha Poznań z pewnością pamiętają Janusza Gogolewskiego, Romana Jakóbczaka, Jana Kaczmarka, Leszka Partyńskiego, Józefa Szewczyka, Sławomira Twardygrosza czy Jerzego Kasalika, który był też trenerem Kolejorza. Wszyscy ci byli piłkarze przed laty grali zarówno u nas jak i w Śląsku Wrocław.

Zapewne wielu młodych kibiców słyszało już te nazwiska, ale nie wszyscy widzieli ich na boisku. Są jednak inni zawodnicy reprezentujący niegdyś barwy obu klubów, które dziś zmierzą się ze sobą. Choćby Zbigniew Wójcik był jeszcze 10 lat temu najlepszym obrońcą w Kolejorzu, a Paweł Sasin, który trafił na Bułgarską bezpośrednio ze Śląska ulubieńcem publiczności. Ponadto Puchar i Superpuchar Polski w 2004 roku zdobywali Rafał Lasocki, Paweł Kaczorowski i Łukasz Madej, którzy również występowali we Wrocławiu. W Śląsku grali też Marcin Wasilewski oraz Tomasz Szewczuk, którzy akurat w poznańskim Lechu zbyt długo miejsca nie zagrzali.


Natomiast w czasach kryzysu Lecha Poznań, a więc w latach 2000-2002 „niebiesko-białe” barwy reprezentował Artur Bugaj, Tomasz Suwary, Piotr Najewski i Czesław Owczarek. Dodatkowo kariery przy Bułgarskiej nie zrobił również inny były gracz Śląska Wrocław, Marcin Dymkowski, choć trochę później. Jeszcze latem w Lechu Poznań grał Maciej Wilusz, który urodził się we Wrocławiu, a jego pierwszym klubem przed wyjazdem do Holandii w 2005 roku był właśnie Śląsk. Z kolei we Wrocławiu występuje obecnie były gracz Kolejorza, Mateusz Machaj, który być może wyjdzie dziś w pierwszym składzie.

26-letni ofensywny pomocnik większej kariery przy Bułgarskiej nie zrobił, lecz mimo wszystko jesienią 2008 roku zaliczył jeden występ w Ekstraklasie. Wówczas Machaj pojawił się na murawie w 90. minucie wyjazdowego meczu z ŁKS-em Łódź. Oprócz niego drugim byłym lechitą grającym aktualnie w Śląsku Wrocław jest 27-letni boczny pomocnik, Jacek Kiełb. „Ryba” przybył na Dolny Śląsk z Korony Kielce latem i być może pojawi się wieczorem w pierwszym składzie rywala.

Jacek Kiełb w sezonie 2010/2011 zanotował 19 ligowych meczów w barwach Lecha Poznań w których strzelił 1 gola Ruchowi Chorzów. Przy Bułgarskiej nie zaistniał m.in. ze względu na dużą konkurencję, ale także z powodu częstych infekcji. W dotychczasowej historii w Lechu Poznań i w Śląsku Wrocław grali nie tylko piłkarze. W obu drużynach pracowali również trenerzy i to dla Kolejorza dość zasłużeni. Wśród nich Wilhelm Lugr, Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Romuald Szukiełowicz oraz wspomniany już wcześniej Jerzy Kasalik.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com


>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<