Walka o kolejne bonusy w Europie

ligaeuropy2W czwartek po 21:05 poznański Lech powalczy na Bułgarskiej z Fiorentiną. Sytuacja w grupie jest na razie dobra, Kolejorz na półmetku zajmuje 2. miejsce, ale jeśli przegra u siebie z Włochami trudno będzie mu sprawić sensację i wyjść z grupy.


Pojutrze Mistrz Polski powalczy więc nie tylko o co najmniej niespodziewany remis, ale też o bonusy, które będą miały wpływ na dalszy sportowo-finansowy rozwój klubu. W trwających rozgrywkach 2015/2016 poznański Lech dzięki swoim udanym występom na arenie międzynarodowej zarobił już 3 mln, 280 tys. euro, czyli prawie 14 mln złotych.

Premie od UEFA dla Lecha Poznań za pucharowy sezon 2015/2016:

400 tys. euro – za udział w el. LM
2,4 mln euro – za awans do LE
120 tys. euro – za remis z Belenenses
360 tys. euro – za wygraną z Fiorentiną
Suma: 3 mln, 280 tys. euro

Oczywiście od tej sumy należy odjąć 120 tys. euro kar, jednak premia od UEFA i tak jest pokaźna. Na dodatek do zarobionej już kwoty trzeba doliczyć wpływy z dni meczowych oraz ze sprzedaży praw do transmisji. W meczu z Fiorentiną stawką jest 120 tys. euro za remis i 360 tys. euro za wygraną. O premii za sensacyjne wyjście z grupy I jeszcze nie piszemy, bowiem do 1/16 Ligi Europy jest jeszcze bardzo daleka droga. W każdym razie w ostatnich 3. kolejkach do podniesienia z boiska są naprawdę duże jak na polskie warunki pieniądze.


Kolejorz w meczu z Fiorentiną będzie także walczył o podniesienie swojego współczynnika. Pierwsze zwycięstwo w fazie grupowej Ligi Europy lub pierwsze dwa remisy nie są punktowane. Lech ugrał już jednak 4 oczka w grupie, zatem po spotkaniu we Florencji otrzymał do swojego współczynnika 1.000 punkt. Teraz klubowy współczynnik poznaniaków na sezon 2016/2017 to 10.350. Jeśli w starciu z „Violą” ekipa Kolejorza zwycięży dostanie do współczynnika 2.000, a jeżeli zremisuje 1.000 punkt. Dobrze będzie jeśli do końca zmagań grupy I Ligi Europy współczynnik Mistrza Polski przekroczy 13.000. Wtedy jest szansa na rozstawienie w przyszłym roku w IV rundzie eliminacyjnej Ligi Europy jeżeli oczywiście Wielkopolanie załapią się do pucharów.

Nawet jeśli Lech Poznań przegrałby z Fiorentiną nie ma co załamywać rąk. Pieniądze i punkty do rankingu będzie można zyskać jeszcze w konfrontacjach z Belenenses w Lizbonie i z FC Basel na Bułgarskiej. Trzy ostatnie mecze Kolejorza na arenie międzynarodowej pokazały, że „niebiesko-białych” jak najbardziej stać na europejskie zdobycze, choć już na tym etapie rozgrywek piłkarze wstydu nie przynieśli. Po 5 latach przerwy udanie wrócili do Europy i znów Lech Poznań jest najlepszym polskim klubem na arenie międzynarodowej. Do tej pory zawodnicy Kolejorza wywalczyli do klubowego współczynnika 3.9500 punktów co jest oczywiście najlepszym wynikiem od sezonu 2010/2011.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com


>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
18 komentarzy

 1. ArekCesar pisze:

  Wygrana mogłaby sporo dać. Nad Violą były by 4 pkt przewagi, a 3 nad Belenenses jeśli przegra. Kolejna wygrana da wyjście z grupy.

 2. aliz pisze:

  Redakcjo – poprawka w grupie Lech ugrał 3 pkty do swojego rankingu: 1 pkt za remis w pierwszej kolejce z Portugalią i 2 pkty za wygraną we Florencji.
  Na obecny ranking składa się:
  6,400 pkt – zdobyte pkty rankingowe z czterech poprzednich sezonów;
  3,000 pkt – obecnie zdobyte pkty rankingowe PRZEZ LECHA;
  0,950 pkt – 20% z 4,750 pkt – czyli z punktów rankingowych federacji zdobywanych w obecnym sezonie. Właśnie tyle pkt dla federacji zdobyły dotychczas wszystkie nasze drużyny startujące w Europie, a dalej dla siebie i federacji punktuje TYLKO Lech i Legia. I może być jeszcze więcej – w zależności od wyników w pozostałych 3 meczach grupowych.
  W sumie:
  6,400+3,000+0,950=10,350

 3. arek z Debca pisze:

  Szkoda tego remisu na Bulgarskiej. Te 2 stracone punkty punkty moga zdecydowac, ze Lech nie wyjdzie z grupy.

 4. tomek27 pisze:

  aliz
  No dobrze jest napisane w artykule ” po spotkaniu we Florencji LEch zdobyl 1,000 pkt do swojego rankingu „. No bo te 2 pkt de facto zdobyl po meczach z Videotonem ,napisane tez jest ,ze mamy 10,350pkt ,wiec nie wiem o co ci chodzi ? A w grupie Lech zdobyl ” 4 oczka ” ,bo redakcja miała na myśli normalne pkt ,nie rankingowe

 5. aliz pisze:

  mecze z Videotonem się nie liczą. Do rankingu klubowego w przypadku Lecha dopisywane są pkty zdobyte w grupie. Punkty z kwalifikacji dopisywane są TYLKO drużynom ODPADAJĄCYM z dalszej gry. A te 2 pkty o których mówisz, przypuszczam, że chodzi Ci o tzw. gwarantowane, które zespół kwalifikujący się do LE otrzymuje w przypadku przegrania wszystkich meczów w grupie, lub zremisowania jednego. W przypadku osiągnięcia lepszych wyników zespół NIE OTRZYMUJE żadnych pkt bonusowych (inaczej jest w LM).

 6. tomek27 pisze:

  aliz
  No jak to nie , wygrywając z Videotonem dostaliśmy 2pkt do rankingu klubowego , później musieliśmy wygrac lub 2 x zremisować i po takich wynikach zaczynamy znowu punktowac do rankingu klubowego , czyli w przypadku Lecha pierwsze punkty do rankingu klubowego trzymaliśmy za mecz z Viola i to nie za calosc ,bo tylko 1 pkt nam doliczona ,sprawdz sobie dokładnie zasady , 2 pkt mielismy już dopisane po meczach z Videotonem ,a nie jak twierdzisz dopiero po meczach grupowych

 7. Mary pisze:

  Ale merdacie z tymi rankingami, normalny człowiek nie zrozumie 🙂 Najprościej pamiętać, że rankingi są dwa i że w LE punkty do klubowego za zwycięstwo lub remis dodaje się tylko te powyżej dwójki bonusowej.
  Punkty ranking krajowy 2015:
  Lech 0, 2, 0, 2,1,2 = 7
  Legia 0, 2, 2, 2,0,1 = 7
  Jaga 2, 0.5=2,5
  Śląsk 2, 0.5=2,5
  Razem 19/4=4.75 ułamek do klubowego: 0.2×4,74=0.95
  Ranking klubowy 2015
  Lech 2(bonus)+1+0.95=3,95
  Legia 2(bonus)+0.95=2,95
  Jaga 0,5(bonus)+0.95=1,45
  Śląsk 0.5(bonus)+0.95=1.45

 8. tomek27 pisze:

  Mary
  Aliz namieszala , najpierw poprawiala redakcje nie majac racji , a później brnęła dalej , mowiac ,ze Lech nie dostal pkt do rankingu klubowego za mecz z Videotonem ( czyt . za awans do grupy ),tylko za mecze w grupie

 9. aliz pisze:

  @Mary
  Nic nie mieszamy – bo inaczej się liczy ranking klubowy, a inaczej krajowy. Na dodatek w obu rankingach inaczej traktowane są punkty bonusowe – czyli dodatkowe zdobywane w LM a inaczej zdobywane w LE. Po prostu punktów bonusowych w LE nie ma, są tylko tzw. 2 pkty „gwarantowane” dla klubu (zaznaczam TYLKO dla klubu a nie dla federacji), który przegra wszystkie mecze lub zremisuje jeden mecz w fazie grupowej LE. O tych zawiłościach pisałam latem w felietonach.
  Poniżej w skrócie powtórzę to co pisałam w felietonach latem – czyli zasady punktowania:
  RANKING KRAJOWY
  1) faza kwalifikacyjna Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA
  • 1 punkt za zwycięstwo,
  • 0,5 punktu za remis,

  2) faza grupowa i pucharowa Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA
  • 2 punkty za zwycięstwo,
  • 1 punkt za remis,

  RANKING KLUBOWY
  • 0,25 punktu LE a 0,5 LM jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji,
  • 0,5 punktu LE a 1 pkt LM jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w drugiej rundzie kwalifikacji,
  • 1 punkt jest przyznawany każdej drużynie, która odpadła w trzeciej rundzie kwalifikacji LE
  • 1,5 punkt jest przyznawane każdej drużynie, która odpadła w rundzie play-off kwalifikacji LE
  za Q3 i Q4 Ligi Mistrzów punktów nie ma, ponieważ drużyny odpadające z LM punktują dalej w LE.

  bonusy
  • 4 punkty za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA,
  • 5 punktów za awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów UEFA (4 pkt za wyjście z grupy + 1pkt za awans do 1/8 finału)
  • 1 punkt za awans do ćwierćfinału, półfinału oraz finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA

  Tak więc Śląsk i Jaga otrzymały pkty RANKINGOWE (a nie bonusy) za przejście pierwszej fazy kwalifikacji. Punkty te otrzymują drużyny ODPADAJĄCE w danej rundzie kwalifikacyjnej, natomiast drużyny, które grają dalej tych pkt nie dostają – dopiero faza grupowa daje punkty rankingowe drużynom, które się tam zakwalifikowały.

 10. Mary pisze:

  Tomek27
  Ranking to niby działania elementarne, ale wszyscy kombinują i tworzą różne szkoły 🙂 Jedni liczą punkty bonusowe od razu a inni na koniec. Nie wiem po cholerę, bo i tak kiedyś trzeba je doliczyć, więc po co udawać, że ich nie ma? Do tego nie zapominajmy, że rankingi są dwa i Lech dopisywane ma ułamki z krajowego, który w tej chwili razem z Legią tworzy (jak widać idziemy łeb w łeb, Legia lepiej punktowała w eliminacjach, my w grupie).
  Aliz
  Sorry, kiedyś już pytałam. Czy Ty jesteś nauczycielką, która uznaje tylko swoje zdanie lub mylne?
  Pokaż mi błąd w moim zestawieniu. Punkty się zgadzają czy nie?
  Punkty to punkty – co za różnica czy bonus jest za odpadnięcie czy za przejście? Jak zwał tak zwał.

 11. aliz pisze:

  bonus to coś dodatkowego do tego co juz się zarobiło 🙂 więc pokaż mi w punktach Jagi bonus, jaki otrzymała do tego co sama zarobiła odpadając w Q2 LE? :-)) no bo 20% z punktów federacji policzyłaś…

 12. Mary pisze:

  Aliz
  Polski język, bogaty język. Dlatego mówię, że jak zwał tak zwał. Za to cyfra jest cyfrą 🙂
  Jaga zarobiła 2,5 ptk do krajowego i z tego dla siebie 0.2*(2,5/4)=0,125. 0,5 dla siebie dostała za wejście do Q2 – tam już nic nie musiała wygrywać. Czy wygrywasz czy nie dostajesz 0.5 i dlatego mówię że to „bonus”. Po co jedne punkty nazywać tak a drugie siak?
  Udziwnili sobie zasady i tyle, ale jakkolwiek tych punktów nie nazwiesz i czy je dodasz na początku czy na końcu to i tak wychodzi na to samo, dodawanie i mnożenie jest przemienne 🙂
  A bonus może być ujemny. Jak mi jeden Pan w Lechu próbował doliczył bonus do karnetu, to mi wyszło, że mniej bym zapłaciła gdybym tego bonusa nie miała :)) W piłce nożnej wszystko jest możliwe – można wygrać w czwartek z Violą na przykład.

 13. tomek27 pisze:

  aliz
  Jestes w bledzie ,ze niby dopiero druzyna ,która odpada dostaje te pkt , Legia w grupie zremisowala tylko jeden ,wiec wg ciebie powinna mieć teraz 0,95 pkt z rankingu krajowego ,bo nie odpadla ,a na stronie UEFY ma pkt 2,95 , bo już dostala te 2pkt „gwarantowane ” . Wskaz jeszcze raz gdzie jest blad w tekście redakcji ,bo nadal go nie wiedze?
  Z tym bonusem jak zwal tak zwal , tez bym się raczej przychylil do opcji ,ze slowo „bonus” tutaj nie pasuje ,ale to juz mniej istotne

 14. tomek27 pisze:

  aliz
  Poza tym jak Jaga może mieć bonusu za LE,skoro odpadla w eliminacjach?

 15. tomek27 pisze:

  Jaga ma 0,5 pkt ,które wywlczyla sama ,bo punktacja w LE wygląda tak:
  1 runda elLE – 0,25
  2 runda – 0,5
  3 runda – 1pkt
  4 runda 1,5 pkt
  grupa 2pkt

 16. aliz pisze:

  zacytuję to co napisałam powyżej:
  …punktów bonusowych w LE nie ma, są tylko tzw. 2 pkty „gwarantowane” DLA KLUBU, który przegra wszystkie mecze lub zremisuje jeden mecz w fazie grupowej LE (zaznaczam TYLKO dla klubu a nie dla federacji). O tych zawiłościach pisałam latem w felietonach….

  Doprecyzuję: są bonusy (tzw. punkty dodatkowe – wyjaśnienie dla Mary) w LE, ale TYLKO w fazie pucharowej i to dopiero od ćwierćfinałów.
  Legia dostała „gwarantowane” 2 pkty bo tak stanowi regulamin – patrz cytat. Natomiast federacja za ten remis otrzymała TYLKO 1 pkt i dlatego ma dotychczas zdobytych 4,750 pkt.
  Gdyby pozostałe trzy mecze tęczowi przegrali to zostaliby na tych 2 pkt „gwarantowanych”, a federacja na 1 pkt. Gdy padnie kolejny remis – federacja dopisze sobie 1 pkt, a Legia do swojego rankingu 0, bo „awansem” otrzymała 2 pkty jako nagrodę za grę w fazie grupowej LE.

  To nie ja pisałam o bonusach dla Jagi….

 17. tomek27 pisze:

  aliz
  Zacytuje cie
  1.”Redakcjo – poprawka w grupie Lech ugrał …”
  2.”mecze z Videotonem się nie liczą. Do rankingu klubowego w przypadku Lecha dopisywane są pkty zdobyte w grupie. Punkty z kwalifikacji dopisywane są TYLKO drużynom ODPADAJĄCYM z dalszej gry”
  O te dwie rzeczy mi chodzi ,wyjasnij , bo tak jak pisałem , to mija się z prawda

 18. Mary pisze:

  Aliz tomek27
  Przepraszam, to moja wina… Rozpętałam akademicką dyskusję i poszłam do pracy 🙂 Starej daty jestem i do tego Poznanianka. Znacie chyba to, że 3 koła dobre a nie jedno zepsute bo lepiej brzmi? No to co brzmi lepiej „punkty za odpadnięcie” czy „punkty za przejście”?
  Dla mnie (tylko dla mnie, zupełnie nieregulaminowo) wywalczone, to to co na boisku – czyli 2 wygrane i remis Jagi. A „bonusowe” to za wejście do Q2, bo każdy kto tam wszedł to dostał. Powtarzam – jak zwał tak zwał, dodawanie jest przemienne, mój wynik się zgadza, to po co mam obciążać pamięć pomysłami UEFA? I tak ważne będzie dopiero to co wyjdzie po odpadnięciu ostatniego naszego klubu, bo wtedy przestanie przybywać ułamków z krajówki.
  Te 2 punkty Lecha i Legii za wejście do grupy już są i nikt ich im nie odbierze. Jutro Lech dopisze sobie kolejne dwa i żaden Błaszczykowski mu w tym nie przeszkodzi :))