Portugalia po raz drugi, Lizbona po raz pierwszy

Jutro Lech Poznań uda się na mecz 5. kolejki piłkarskiej Ligi Europy sezonu 2015/2016. Kolejorz pokona niebawem samolotem łącznie 6000 kilometrów.


null

W dotychczasowej historii gier w europejskich pucharach Lech Poznań raz gościł w Portugalii. W 2011 roku zawitał do Bragi, gdzie przegrał z miejscowym Sportingiem 0:2 i został wyeliminowany z dalszej gry w 1/16 Lidze Europy. Po niespełna 4 latach Kolejorz ponownie zawita do Portugalii, choć w inny, cieplejszy rejon. Tym razem Mistrz Polski poleci na południowy-zachód tego kraju do stolicy Portugalii, Lizbony w której powita go temperatura sięgająca nawet +18°C stopni.

null

Lizbona to stolica Portugalii położona w południowo-zachodniej części kraju. Leży nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Tag. Miasto będące najbardziej wysuniętą na zachód stolicą Europy zamieszkuje blisko 555 tys. ludzi, ale całą metropolię prawie 3 mln osób. Lizbona to najstarsze miasto Starego Kontynentu i przy okazji jedno z najpiękniejszych, a także najdroższych. W tej chwili to wielki ośrodek handlu, sztuki, rozrywki i turystyki.

null


W Lizbonie znajduje się jeden z ważniejszych portów Oceanu Atlantyckiego. To z Lizbony, a dokładniej z bardzo starej dzielnicy Belem znajdującej się tuż obok Restelo, gdzie siedzibę ma Belenenses swego czasu do Indii wypłynął Vasco da Gama. Jeden z dwóch głównych mostów w Lizbonie łączących stolicę Portugalii jest nazwany jego imieniem i nazwiskiem. Drugi znajdujący się nieopodal siedziby czwartkowego rywala Lecha Poznań zwie się 25 de Abril.

null
null

Charakterystycznym pojazdem, którym na co dzień przemieszczają się lizbończycy jest wąski tramwaj świetnie pasujący do poruszenia się po równie wąskich uliczkach. Lizbona to cudowne, zabytkowe miasto słynące z takich dzielnic jak wspomniane Belem, a prócz tego Alfama, Baixa czy Estrela. W Lizbonie urodził się swego czasu słynny piłkarz Eusebio. Było to także główne miasto Mistrzostw Europy w 2004 roku.

null

Historia miasta Lizbona sięga czasów rzymskich, a stolicą Portugalii jest od 1255 roku. W przeszłości Lizbonę nawiedziły dwa poważne trzęsienia ziemi. To drugie w 1755 roku doprowadziło do niemal całkowitego zniszczenia miasta. Z inicjatywy ówczesnego króla Lizbona została odbudowana. W Lizbonie panuje klimat subtropikalny. Zima to rzadkość, a lata w stolicy Portugalii z wysoką temperaturą są bardzo długie.

null


Źródło: inf. własna
Foto: orangesmile.com, hdwallpaperscool.com, lissabon4insider.com, skyscrapercity.com, google.com

>> Mistrzowski Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <<
2 komentarze

  1. Piasek pisze:

    Mała poprawka: Lech w Bradze niestety nie przegrał 1:2 (choć było blisko), tylko 0:2.
    Innej opcji jak pierwszy zwycięski wyjazd do Portugalii chyba nikt nie przewiduje :)

  2. KotorFan pisze:

    Musimy ten mecz wygrać.