Na stadionie: Kolejorz, chcemy Pucharu!

Rywalizacja Lecha Poznań z Zagłębiem Sosnowiec to bez wątpienia sportowo-kibicowski hit 1/2 finału piłkarskiego Pucharu Polski 2015/2016. Blisko 9 lat trzeba było czekać na pojedynek obu klubów.

Na Zagłębie przed losowaniem chciało trafić wielu kibiców Lecha Poznań pamiętających głównie stare czasy starej Bułgarskiej na której mecze z sosnowiczanami zawsze były ciekawe. Mimo tanich biletów i ostatnich dobrych wyników frekwencja wczoraj nie zachwyciła. Z uprawnionych ponad 15 tysięcy osób na Bułgarską przyszło oficjalnie 12885 ludzi. Jak na środek tygodnia oraz na mecz o 18:00 i tak nie była to zła frekwencja. Z pewnością byłaby nieco wyższa gdyby nie fatalna pogoda, odczuwalna temperatura w okolicach zera i lodowaty wiatr zniechęcający do przyjścia na mecz będącym ostatnim spotkaniem Lecha Poznań na Bułgarskiej w tej edycji Pucharu Polski.

We wtorek do Poznania głównie autokarami przyjechało 1564 kibiców gości (w tej grupie jest Zagłębie Sosnowiec, Legia Warszawa i BKS Stal Bielsko-Biała). Goście, którzy od paru tygodni mobilizowali się na wyjazd pod hasłem: „Bez gadania, wszyscy do Poznania” dość późno zaczęli wchodzić na sektor. Nie wszyscy zdążyli wejść do pierwszego gwizdka sędziego. Wielu kibiców pojawiło się na stadionie w trakcie pierwszej połowy z opóźnieniem wywieszając też fany. Zagłębie rozpoczęło swój doping krótko przed meczem „pozdrawiając” Lecha. W pierwszej połowie ograniczało się do robienia zdjęć i oglądania spotkania. Goście bardzo żywiołowo reagowali na sytuacje podbramkowe swojej drużyny. Dało się wyczuć, że bardzo czekają na gola, a także na dobry wynik dla swojego zespołu. Sosnowiczanie wraz ze zgodami zaczęli dopingować dopiero pod koniec pierwszej odsłony. Po przerwie ich doping był niezły. W 96. minucie zaczęli skandować – „zaraz strzelimy”. Nie strzelili, bowiem sędzia niemal w tym samym czasie zakończył spotkanie. Zagłębie nie licząc pierwszej połowy dobrze zaprezentowało się w Poznaniu. W drugiej połowie przedstawiło racowisko z czerwonych i zielonych flar. Dym z nich na 2 minuty przerwał mecz.

Natomiast w Kotle doping stał na dobrym, fanatycznym poziomie. Mobilizacja na to spotkanie przyniosła efekty. Dwójka wizualnie wyglądała solidnie. W Kotle nie zabrakło pojedynczych flag na kijach. Jeszcze zanim rozpoczął się mecz kibice skandowali do zawodników – „Chcemy Pucharu! Kolejorz chcemy pucharu!”. 1:0 oczywiście nie zadowalało kibiców, zatem nie zabrakło okrzyków „1:0 to za mało, by kibiców radowało” oraz innych motywujących piłkarzy, a także przypominającym im, jak bardzo ważny jest w tym sezonie krajowy puchar. Szkoda, że Kocioł sam musiał prowadzić doping. Inne trybuny zachowywały się jakby zamarzły.

Mecz z Zagłębiem Sosnowiec uatrakcyjniła oprawa w Kotle w stylu „oldschool”. Na dwóch poziomach odpalono wulkany jak za starych dobrych czasów. Mimo małej nerwówki w drugiej połowie Lech Poznań wygrał kolejny mecz w Pucharze Polski i to bez straty gola. Jest o krok od 2 z rzędu finału na Stadionie Narodowym w Warszawie. Chcąc zagrać na nim 2 maja musi postawić kropkę nad i 5 kwietnia w Sosnowcu. Po zwycięskim meczu z Zagłębiem zawodnicy nieśmiało i na krótko podeszli pod dwójkę dziękując za doping. Kocioł domagał się jeszcze wygranej w sobotę odśpiewując na końcu „Na nienawiści”. Do puszek na oprawy zebrano wczoraj 10124,54 zł co wreszcie można uznać za dobry wynik. A tymczasem już w sobotę hit na Bułgarskiej w dniu 94-rocznicy powstania Kolejorza i starcie Mistrza z wicemistrzem. Będzie ciekawie!

Autor zdjęć: Krzysztof Krause