I w Lechu i w Śląsku

LechSlaskDziś o 18:00 poznański Lech zagra u siebie z wrocławskim Śląskiem. W „niebiesko-białych” barwach przed laty występowali piłkarze, którzy swoje większe lub mniejsze epizody mieli też w WKS-ie. W obu drużynach do teraz są zawodnicy grający parę lat temu w obu klubach.


Jak dotąd łącznie 46 zawodników występowało zarówno w Lechu Poznań oraz w Śląsku Wrocław. Są to gracze zarówno mniej znani, jak i ci dobrze rozpoznawalni przez kibiców i to nie tylko z powodu niedawnych występów w Kolejorzu, ale także ze względu na pewne zasługi dla naszego klubu mającego prawie 95 lat. Starsi fani Lecha Poznań z pewnością pamiętają Janusza Gogolewskiego, Romana Jakóbczaka, Jana Kaczmarka, Leszka Partyńskiego, Józefa Szewczyka, Sławomira Twardygrosza czy Jerzego Kasalika, który był też trenerem Kolejorza. Wszyscy ci byli piłkarze przed laty grali zarówno u nas jak i w Śląsku Wrocław.

Zapewne wielu młodych kibiców słyszało już te nazwiska, ale nie wszyscy widzieli ich na boisku. Są jednak inni zawodnicy reprezentujący niegdyś barwy obu klubów, które dziś zmierzą się ze sobą. Choćby Zbigniew Wójcik był jeszcze 10-11 lat temu najlepszym obrońcą w Kolejorzu, a Paweł Sasin, który trafił na Bułgarską bezpośrednio ze Śląska ulubieńcem publiczności. Ponadto Puchar oraz Superpuchar Polski w 2004 roku zdobywali Rafał Lasocki, Paweł Kaczorowski i Łukasz Madej, którzy również występowali we Wrocławiu. W Śląsku grali też Marcin Wasilewski oraz Tomasz Szewczuk, którzy akurat w poznańskim Lechu zbyt długo miejsca nie zagrzali identycznie jak Mateusz Machaj (opuścił Śląsk Wrocław niecały rok temu).


Natomiast w czasach kryzysu Lecha Poznań, a więc w latach 2000-2002 „niebiesko-białe” barwy reprezentował Artur Bugaj, Tomasz Suwary, Piotr Najewski i Czesław Owczarek. Dodatkowo kariery przy Bułgarskiej nie zrobił również inny były gracz Śląska Wrocław, Marcin Dymkowski, choć trochę później, bo w czasach ery Franciszka Smudy. Obecnie w Lechu Poznań gra Maciej Wilusz, który urodził się we Wrocławiu, a jego pierwszym klubem przed wyjazdem do Holandii w 2005 roku był właśnie Śląsk. Z kolei we Wrocławiu występuje obecnie były gracz Kolejorza, Łukasz Madej, który być może wyjdzie dziś w pierwszym składzie. 35-latek z Lechem sięgnął po Puchar Polski, a ze Śląskiem po mistrzostwo.

Jeszcze parę miesięcy temu we Wrocławiu grał Jacek Kiełb, który w sezonie 2010/2011 zanotował 19 ligowych meczów w barwach Lecha Poznań w których strzelił 1 gola Ruchowi Chorzów. Przy Bułgarskiej nie zaistniał m.in. ze względu na dużą konkurencję, ale także z powodu częstych infekcji. W dotychczasowej historii w Lechu Poznań i w Śląsku Wrocław grali nie tylko piłkarze. W obu drużynach pracowali również trenerzy i to dla Kolejorza dość zasłużeni. Wśród nich Wilhelm Lugr, Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Jerzy Kasalik czy Romuald Szukiełowicz, który pracę we Wrocławiu stracił wiosną. Zastąpił go wówczas inny kontrowersyjny szkoleniowiec, Mariusz Rumak, który po odejściu z Bułgarskiej dziś po raz 3 zawita na Inea Stadion.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <