Wspomnień czar: Jubileuszowy triumf

lechkoronaWiosną ruszyliśmy na KKSLECH.com z kolejnym nowym cyklem, który na stałe będzie już towarzyszył tej witrynie. Cykl „Wspomnień czar” to dopełnienie przedmeczowych materiałów przypominający ciekawe wydarzenia z przeszłości trochę w innym stylu.


W cyklu „Wspomnień czar” przy okazji większości spotkań w nieco nietypowy sposób pół żartem i pół serio będziemy wracać w artykułach do przeszłości wspominając na luzie krótko dawne mecze Lecha Poznań z danymi rywalami. Nie zabraknie filmików, naszych osobistych wspomnień i odczuć czy starych fotek z archiwum KKSLECH.com dotyczących dawnych spotkań Kolejorza. W zależności od rywala czasem jeden odcinek będzie ciekawszy, a czasem drugi trochę mniej. W każdym razie przypomnicie sobie występy Lecha Poznań przeciwko danemu klubowi od tej najciekawszej strony.

W dzisiejszym odcinku cyklu „Wspomnień czar” przypominamy Wam pojedynek podczas którego miały miejsce obchody 85-lecia Lecha Poznań. Szybko ten czas leci, bo przecież już 19 marca będziemy hucznie obchodzili 95. rocznicę powstania. Prawie 10 lat temu mecz 18. kolejki sezonu 2006/2007 piłkarskiej Ekstraklasy wypadł 2 dni przed rocznicą założenia Kolejorza. Tym samym domowy pojedynek Lecha Poznań z kielecką Koroną był jubileuszowym spotkaniem i głównym punktem kibicowskich obchodów. Tamtą konfrontację z trybun obejrzało blisko 18 tysięcy osób, a Kolejorz pewnie wygrał 3:0 po golach Jakuba Wilka, Piotra Reissa i Przemysława Pitrego.Przed meczem na II trybunie ultrasi Kolejorza ukazali efektowną, jubileuszową oprawę. Składała się ona z niebieskich kartonów, białych pasów i trzech sektorówek w tym dużej „85 lat tradycji”. Ponadto pomiędzy pierwszym a drugim piętrem Kotła widoczny był także transparent z napisem: „gramy o honor, o historię tego klubu – o historię, dla nas, dla każdego”.

17 marca 2007 roku piłkarze Lecha oraz Korony zagrali w starych, historycznych trykotach w których 85 lat wcześniej występowali zawodnicy Kolejorza. Stroje bardzo dobrze można dostrzec na fotografiach załączonych poniżej. Przed spotkaniem z „Koroniarzami” byli i zasłużeni piłkarze, trenerzy lub wdowy po zmarłych zawodnikach Lecha Poznań odebrały z rąk władz klubu i prezydenta miasta pamiątkowe bukiety kwiatów. Niedługo potem wszyscy zasiedli na sektorze dla vipów skąd obejrzeli pewnie wygrany mecz Lecha Poznań z kielecką Koroną.

Oczywiście ligowy bój z Koroną nie był jedynym wydarzeniem, które uświetniło 85-lecie Kolejorza. Wcześniej w piątek, 9 lutego 2007 roku w Auli Uniwersyteckiej odbył się koncert pod nazwą „Tango Forever” będący skierowany do wszystkich sympatyków Kolejorza. Osoby zgromadzone w Filharmonii Poznańskiej mogły usłyszeć wtedy przeboje m.in. Astora Piazzolii, Władysława Szpilmana i Marka Grechuty. Co prawda koncert z okazji 85-lecia Lecha Poznań był pod batutą Bohdana Jarmołowicza, ale na scenie pojawił się też ówczesny trener Kolejorza, Franciszek Smuda, który również dyrygował orkiestrą. Cały dochód z koncertu upamiętniającego rocznicę powstania naszego klubu był przeznaczony na działalność sportową ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych mieszczącego się w Owińskach pod Poznaniem.

Ponadto na 85-lecie klub wraz z wytwórnią My Music wydał składankę muzyczną pod tytułem: „Duma i tradycja – 85 lat Lecha Poznań”. Na płycie pojawiła się zróżnicowana muzyka głównie poznańskich wykonawców, ale także kilka przebojów, które można było usłyszeć przed lub w trakcie meczów Kolejorza na Bułgarskiej. Głównym utworem płyty była nuta „Liber – Czysta gra”.

Fotorelacja z jubileuszowego meczu Lech – Korona 3:0 (85-lecie w 2007 roku):

Autor zdjęć: Jakub Piotrowski


Wspomnienie fotograficzne z paru poprzednich spotkań Lech – Korona na Bułgarskiej:

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <