Historia: Wszyscy zdobywcy pucharu

Puchar Polski to aktualnie trofeum, które Kolejorz zdobył tylko 5 razy. Ma na swoim koncie więcej tytułów Mistrza Polski i Superpucharów Polski niż pucharów krajowych, choć w finale tych rozgrywek wystąpił dotąd 9 razy wygrywając w sumie 5-krotnie.


Puchar Polski to również trofeum na które Lech Poznań czeka najdłużej, bo już prawie 8 lat, choć od 2011 roku wystąpił w aż 3 finałach. W tym sezonie Puchar Polski jest na wyciągnięcie ręki, a nasz klub to aktualnie najmocniejszy kandydat do zdobycia tego trofeum, które dam nam wówczas upragniony awans do europejskich pucharów. Dziś w 58 materiale cyklu „Historia” publikujemy listę wszystkich zawodników, którzy w barwach Lecha Poznań sięgnęli po krajowy puchar.

Lista zdobywców trofeum w poszczególnych sezonach zawiera tylko i wyłącznie piłkarzy, którzy w danym sezonie rozegrali choć minutę w którymś ze spotkań Pucharu Polski. Na liście za 2009 rok nie ma więc Jasmina Buricia. Wiosną 2009 roku, kiedy Kolejorz po raz ostatni w swojej historii wywalczył PP bośniacki golkiper co prawda znajdował się w kadrze pierwszego zespołu, ale nie zanotował ani minuty.

Do tej pory najmniej zawodników wywalczyło krajowy puchar w 1982 roku. Ówczesny trener Lecha Poznań, Wojciech Łazarek skorzystał wówczas tylko z 18 piłkarzy. Dla odmiany w sezonie 2003/2004 Czesław Michniewicz wystawił do gry w pucharowych meczach w sumie 25 zawodników. Rekordzistami jeśli chodzi o krajowy puchar są Mariusz Niewiadomski, Krzysztof Pawlak i Dariusz Kofnyt. Cała trójka zdobywała wraz z Lechem Poznań wszystkie 3 Puchary Polski w latach 80-tych.

Co ciekawe Kofnyt w wielu pucharowych meczach był tylko zmiennikiem, ale już Niewiadomski i Pawlak byli podstawowymi graczami Kolejorza w tamtych czasach. Pawlak występujący na pozycji obrońcy do 3 krajowych pucharów w latach 80-tych dorzucił również 2 tytuły Mistrza Polski. Identyczny dorobek ma grający głównie w ataku Niewiadomski, który w Kolejorzu spędził trochę mniej czasu aniżeli Krzysztof Pawlak.


Puchar Polski 1981/1982

1/16. Stilon Gorzów Wlkp. – Lech Poznań 1:4
1/8, Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec 3:0
1/4, Lech Poznań – Widzew Łódź 1:1 k.5:4
1/2, Lech Poznań – Arka Gdynia 2:0
Finał, Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0

18 piłkarzy: Mowlik, Pawlak, Szewczyk, Małek, Barczak, Pontus, Oblewski, Grobelny, Adamiec, Strugarek, Krzyżanowski, Skurczyński, Niewiadomski, Wilczek, Marchlewicz, Kofnyt, Wiśniewski, Okoński

Puchar Polski 1983/1984

1/16, Celuloza Kostrzyn – Lech Poznań 0:0 k. 3:4
1/8, Piast Gliwice – Lech Poznań 0:5
1/4, Lech Poznań – ŁKS Łódź 1:0, 1:2
1/2, Ruch Chorzów – Lech Poznań 0:1, 0:3
Finał, Lech Poznań – Wisła Kraków 3:0

21 piłkarzy: Pleśnierowicz, Pawlak, Łukasik, Jakołcewicz, Małek, Adamiec, Oblewski, Wiśniewski, Szewczyk, Niewiadomski, J.Bąk, Kapica, Okoński, Stroiński, Miłoszewicz, Barczak, Jankowski, Kofnyt, G.Łazarek, Najtkowski, Araszkiewicz

Puchar Polski 1987/1988

1/16, Jeziorak Iława – Lech Poznań 0:2
1/8, Ostrovia Ostrów Wlkp. – Lech Poznań 0:3
1/4, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1, 0:1
1/2, Górnik Wałbrzych – Lech Poznań 2:1, 0:3
Finał, Lech Poznań – Legia Warszawa 1:1 k.3:2

21 piłkarzy: Jankowski, Pawlak, Jakołcewicz, Słowakiewicz, Czerniawski, Skrobowski, Romke, Skrzypczak, Pachelski, Kruszczyński, Miłoszewicz, Rzepka, Szczepański, Pleśnierowicz, Rybak, Łukasik, Niewiadomski, Araszkiewicz, Kofnyt, Partyński, Trzeciak

Puchar Polski 2003/2004

1/16, Karkonosze Jelenia Góra – Lech Poznań 0:3
1/8, Polonia Warszawa – Lech Poznań 1:2
1/4, Górnik Polkowice – Lech Poznań 0:0, 1:4
1/2, GKS Katowice – Lech Poznań 1:2, 2:4
Finał, Lech Poznań – Legia Warszawa 2:0, 0:1

25 piłkarzy: Tyrajski, Bosacki, Kaliszan, Kryger, M.Mowlik, Madej, Scherfchen, Zakrzewski, Reiss, Grzelak, Goliński, Gajtkowski, Ślusarski, Stachowiak, Lasocki, Świerczewski, Jacek, Nawrocik, Kaczorowski, Piskuła, Telichowski, Piątek, Wójcik, M.Goliński, Czarnecki

Puchar Polski 2008/2009

1/16, Piast Gliwice – Lech Poznań 0:4
1/8, Lech Poznań – Odra Wodzisław Śląski 1:0
1/4, Wisła Kraków – Lech Poznań 0:1, 1:2
1/2, Lech Poznań – Polonia Warszawa 1:1, 1:1 k. 3:0
Finał, Ruch Chorzów – Lech Poznań 0:1

22 piłkarzy: Turina, Wojtkowiak, Tanevski, Bandrowski, Arboleda, Wilk, Cueto, Injać, Stilić, Kononowicz, Murawski, Machaj, Reiss, Rengifo, Djurdjević, Peszko, Lewandowski, Kotorowski, Kikut, Henriquez, Handzić, Kucharski


Dział „Historia” (57 artykułów):

> Najbardziej utytułowani obcokrajowcy Kolejorza
> Historyczni rywale Lecha z Poznania
> Zawodnicy mający najwięcej mistrzostw
> Cud w Międzychodzie przebił Błażejewko
> Najbardziej utytułowani trenerzy w historii
> Najwygodniejsi przeciwnicy
> Najbardziej niewygodni przeciwnicy
> Bilety i karnety na Kolejorza II (FOTO)
> Bilety i karnety na Kolejorza (FOTO)
> Rekordowe frekwencje w sezonie 1972/1973
> Fana legend Lecha Poznań
> 1/8 PZP w latach 80-tych
> Najdziwniejsi rywale Kolejorza
> Wysokie triumfy w latach 40-tych
> Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha
> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <15 komentarzy

 1. zinek pisze:

  W tym roku wygramy to , nie ma innej możliwości ale wierzę że o mistrzostwo też będziemy się bili do ostatniej kolejki .

 2. kibol z IV pisze:

  Do piszącego artykuł . Może warto było wyszczególnić który z Szewczyków zdobywał Puchar w 1982 r , a który w 1984. Nazwisko to samo ale to dwaj inni piłkarze. Puchar w 1982 r zdobył Józef Szewczyk , natomiast w 1984 r Ryszard Szewczyk.

 3. Siódmy majster pisze:

  Jezu!!! Jakie to były nazwiska, jacy piłkarze!!!Gdyby takich Barczaka,Pawlaka, Łukasika przenieść w czasie do dzisiejszej ESY to każdy z nich byłby najlepszym i to bezapelacyjnie obrońcą całej ligi.Patrząc na dzisiejsze chore ceny to taki Okoń odszedłby od nas na Zachód za 10 mln euro (rekord sprzedaży z polskiego klubu ),a następnie tamże jakiś inny klub odkupiłby go za spoko 35-50 milionów.Eh, gdzie te czasy?

 4. Siódmy majster pisze:

  A ten puchar to ja już widzę w naszej gablocie.Niech się czasem Śledziom Szczecin nie marzy,że zbrukają go swym rybim smrodkiem ;)))

  • Mohito pisze:

   paprykarze przyzwyczajeni już, że zawsze drudzy są :), i niech tak zostanie

  • Pan Pyra pisze:

   Oni pewnie myślą podobnie, to sa puchary i nie ma nic pewnego, na dzisiaj szanse sa 50/50
   Mohito o nas tez mozna powiedzieć ze jesteśmy zawsze drudzy a w PP ostatnimi czasu nie możemy postawić kropki nad i, mimo ze gramy lepiej mecze finałowe, trofea zgarniają inni.

 5. kibol z IV pisze:

  Do piszącego powyższy artykuł – Sezon 2003/2004. Golińskich grających w meczach pucharowych Lecha było dwóch . Dwóch M.Golińskich :). Nie żebym się czepiał , ale jeśli ktoś pisze jakiś artykuł , może warto niekiedy oprócz przepisania z czegoś , niekiedy sięgnąć po bardziej rozbudowane wiadomości. W tym sezonie puchar zdobył Michał Goliński i jego brat Mirosław Goliński i wydaje mi się iż taki zapis powinien ukazać się pod zdobywcami tego trofeum w 2004 r. Jest to zarazem fakt historyczny w skali Lecha.

 6. kibol z IV pisze:

  @moderator – Widzisz człowieku , powieliłes czyjś błąd. W tym co cytujesz również powinno byc wyszczególnione iż jeden z Golińskich to Michał a drugi Mirosław. Jak to co probujesz zobrazować ma być odczytane ? Goliński , M Goliński. Czytaj to co piszę powyżej. Jeden i drugi to M.Golinski. Który to który ? Dla ich odróżnienia należało by podać ich imiona. Proste ?

 7. kibol z IV pisze:

  Po za tym Panie moderator , szanuję i wciąż drążę historie swego klubu.Widzę na oczy dobrze i potrafię rozróżnić że jeden z Szewczyków to Józef a drugi Ryszard. Co przy tych samych nazwiskach i zblizonym okresie gry obu zawodnikow należało uwypuklić , chocby dla tych którzy te historię Lecha znają ciut mniej.

 8. kibol z IV pisze:

  @moderator – I jeszcze jedno. Nie wiem po co przed nazwiskiem Bąk ze składu z sezonu 1983/84 literka J. Był w Lechu jakiś inny Bąk którego imię zaczynało się na inna literę ? Był jeszcze jeden Jacek Bąk grający jednak w pozniejszym okresie a który w sezonie gdy Lech zdobywał puchar o którym mowa miał 11 lat. Jesli już chcieliście coś dodac należało za nazwiskiem dodać liczbe jeden zapisywaną po rzymsku. Coś na wasze dowalenie się na siłę.Pozdrawiam i życzę niekiedy sprawdzić co i jak się przepisuje.

  • J5 pisze:

   O ile mnie pamięć nie myli, w owym czasie kiedy w Lechu grał Jacek Bąk w jakimś innym klubie też grał Bąk, choć nie pamiętam jak miał na imię. I wtedy zwyczajowo w prasie ( a mediów wtedy było niewiele) do każdego z Bąków dodawano pierwszą literę imienia. Pewnie piszący ten artykuł napisał jak przed laty. Mogę się mylić bo było to ze 35 lat temu. Jak ktoś pamięta to proszę o sprostowanie

 9. Brutus pisze:

  W Ruchu grał Mirosław Bąk.

  • J5 pisze:

   @Brutus dzięki. Pamiętałem że chodziło o Ruch, ale to że był to Mirosław całkowicie zapomniałem:)