Warto wiedzieć: Piast – Lech

Wiosną 2017 roku na KKSLECH.com wystartował kolejny nowy i stały cykl pod nazwą „Warto wiedzieć”. W materiałach z tego cyklu będą znajdowały się przedmeczowe ciekawostki, informacje oraz rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań z danym rywalem i o których po prostu warto wiedzieć.


Piast Gliwice to rywal, który przez lata leżał Lechowi Poznań zarówno u siebie jak i na wyjazdach. Nagle coś się popsuło i w ubiegłym sezonie Kolejorz nie potrafił ograć tej drużyny ani razu. W tym sezonie Kolejorz wrócił na zwycięską ścieżkę. Jutro także będzie faworytem, który po prostu musi wywiązać się ze swojej roli.

Warto wiedzieć: Piast Gliwice – Lech Poznań (18.02.2017)

Utrzymać 4. miejsce – Stawką sobotniego meczu jest utrzymanie 4. pozycji po 22. kolejce. Jak to zrobić? Wystarczy wygrać, żeby mieć gwarancję i zachować dystans do czołówki.

Przełamać się – Lech po raz ostatni zwyciężył w lidze na wyjeździe 25 listopada. Trochę dawno, dlatego jutro tylko zwycięstwo!

Przełamać się w Gliwicach – Dwa ostatnie mecze Lecha w Gliwicach kończyły się naszymi porażkami odpowiednio 2:3 i 0:2. Po raz ostatni lechici ograli Piasta na jego terenie w 2013 roku.

Podtrzymać serię Piasta – Nasz sobotni przeciwnik przegrał 3 spotkania z rzędu. Wypada potrzymać jego passę udowadniając, że z wicemistrza Polski 2016 nic już nie zostało.

Mimo problemów wciąż najlepsi – Mimo problemów Lecha w obronie warto wiedzieć, że defensywa cały czas jest najlepsza w lidze. Dała się pokonać tylko 19 razy.

Brakuje jednej bramki – Jeśli Marcin Robak wpisze się w sobotę na listę strzelców wtedy dogoni w klasyfikacji Nemanję Nikolicia, który zimą wyjechał z Polski. Może Robak znów trafi z karnego? :)

Uwaga na kartki – W meczu z Piastem zagrożeni pauzą są Tomasz Kędziora i Jan Bednarek.

Więcej goli po przerwie? – Zarówno Lech jak i Piast to zespoły strzelające więcej goli po przerwie. Piast aż 3 bramki zdobył po 90 minucie. Uwaga!

Naprzeciw Lecha… – W sobotę przeciwko Lechowi zagra 36-letni już bramkarz Jakub Szmatuła. To zawodnik urodzony w Poznaniu, który w sezonie 2002/2003 znajdował się w kadrze pierwszej drużyny Kolejorza.

…i naprzeciw Piasta – Przeciwko Piastowi może jutro zagrać Marcin Robak występujący w Gliwicach w pierwszej połowie 2013 roku.

Grają twardo – Piast to szósty zespół w lidze, który popełnił dotąd najwięcej fauli – 304. W tabeli Fair Play jest jeszcze wyżej – 3. miejsce (49 żółtych kartek). Gracze Piasta ujrzeli już też 3 czerwone kartki.

Lubią spalać – Zawodnicy Piasta byli dotąd łapani aż 44 razy na pozycji spalonej. To trzeci najgorszy wynik w lidze.

Kolejny zadebiutuje? – W Gliwicach szansę debiutu może otrzymać Mihai Radut. Byli już zawodnicy Lecha, którzy nie tak dawno debiutowali na tamtym obiekcie. Najlepsze przykłady to Jan Bednarek oraz Michał Jakóbowski.

Nie odpuszcza – Najbardziej walecznym piłkarzem Piasta jest jego kapitan i wychowanek. Radosław Murawski popełnił już 38 fauli.

Sporo tracą – Piast Gliwice w 22. kolejkach stracił aż 35 goli. Jest to 3 najgorszy wynik w lidze.

Bez dwóch obrońców – Z powodu kartek Piast będzie musiał sobie poradzić jutro bez dwóch podstawowych obrońców – Marcina Pietrowskiego oraz Urosa Koruna.

Niecodzienny rywal – Piast to zespół, który stosuje niecodzienną taktykę. Zwykle gra systemem 3-5-2, który w Polsce jest rzadko stosowany. Czy gliwiczanie wyjdą tak ofensywnie na Lecha? Możliwe.

Uwaga! Uwaga! Uwaga! – W 2016, 2014, 2013 i 2011 roku lechici w drugim wiosennym spotkaniu przegrywali. Czas w końcu zakończyć to fatum.

Równi doświadczeniem – Jutro w Gliwicach spotkają się dwie drużyny, których średnia wieku jest identyczna. To 25,8 lat.

W końcu wygrać – Lech Poznań po raz ostatni wygrał dwa pierwsze wiosenne mecze w 2010 roku. Nadszedł czas, by znów zwyciężyć!

Nie mają strzelca – W Piaście nie ma obecnie strzelca z prawdziwego zdarzenia. Najlepszy pod tym względem jest pomocnik, Gerard Badia (3 gole).

Powtórzyć wynik – W sierpniu Lech po 4 meczach bez wygranej z Piastem ograł u siebie ten zespół 2:0. To nie był zły rezultat. Jutro taki sam chętnie wzięlibyśmy w ciemno.

Może być lepiej – Jeśli Lech pokona w sobotę Piasta wówczas będzie miał 1 punkt więcej niż po 22. kolejkach w swoim ostatnim mistrzowskim sezonie.

Więcej przedmeczowych ciekawostek w opublikowanej już przedmeczowej analizie oraz w zapowiedzi spotkania, która pojawi się wieczorem.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 10

 1. Lech Pan pisze:

  Potrzymać zwycięska passe!!!!!!!!!

 2. J5 pisze:

  Wygra KOLEJORZ:)

 3. KKs7 pisze:

  Tylko zwycięstwo!!!

 4. Piknik pisze:

  Kolejorz jeśli chce grać o mistrzostwo to z takimi klubami jak Piast musi zdobywać trzy punkty nawet jeśli gra na wyjeździe. Nie jestem przesądny nie wierze w żadne fatum, a statystyki nie grają i każdy mecz jest inny. Lech musi jutro wygrać, wydaje się że drużyna jest na fali a nowy trener odmienił niektórych zawodników nie do poznania (szczególnie zwracam uwagę na postawę dwóch napastników Robaka i Kownackiego) Także z dużymi nadziejami i wiarą czekam na jutrzejszy mecz obstawiam 2-0 dla Lecha.

 5. B_c00L pisze:

  Nie ma innej opcji niz wygrana i tyle. Lechia kulnie Termalice, Jaga na bank stuknie Leczna i Legia spyka Ruch. Nie mozemy sobie pozwolic na strate punktow

 6. 07 pisze:

  Jeśli jedziemy do zespołu który :
  A – jest niżej od nas w tabeli,
  B – zagra bez 2 podstawowych obrońców,
  C – nie ma napastnika z prawdziwego zdarzenia
  D- miał 2 dni więcej na przygotowania do tego meczu –
  To trudno nie oczekiwać zwycięstwa. Kolejorz już hojnie zrozdawał punkty jesienią. Czas z tym skończyć jeśli mamy cokolwiek odrabiać do lidera.

 7. BartiLech pisze:

  Tylko 3 punkty!