Historia: Obchody 80, 85 i 90-lecia Lecha Poznań (FOTO, VIDEO)

19 marca w obecności 40 tysięcy widzów na trybunach będą miały miejsce główne obchody 95-lecia Lecha Poznań. W tym ważnym roku Kolejorz bije się o drugi w historii dublet, a w najbliższą niedzielę powalczy z Górnikiem Łęczna na Bułgarskiej o kolejne zwycięstwo. W kolejnym odcinku unikalnego cyklu „Historia” dziś przypominamy Wam w sposób tekstowo-fotograficzono-filmowy to, jak wyglądały obchody ostatnich okrągłych rocznic naszego klubu.


Wspomnienie obchodów 80-lecia Lecha Poznań:

W 2002 roku atmosfera w klubie i wśród kibiców była bardzo dobra. W marcu Kolejorz był liderem zaplecza Ekstraklasy i pewnie zmierzał na najwyższy front w naszym kraju. Wtedy aż miło było uczestniczyć w obchodach 80-lecia, a ówczesny zarząd bardzo dobrze postarał się, by tą piękną rocznicę uczcić w jak najlepszy sposób. 15 lat temu główne obchody 80-lecia miały miejsce na ligowym meczu z Tłokami Gorzyce, ale kilka miesięcy później Kolejorz w towarzyskiej potyczce zmierzył się jeszcze z Werderem Brema. Pojedynczy bilet na jubileuszowe spotkanie z Tłokami kosztował 15 zł i warto było go zatrzymać aż do dziś. Wejściówki oraz programy meczowe były wtedy napisane po staropolsku mając specjalną oprawę graficzną.

23 marca 2002 roku ponad 15 tysięcy fanów, którzy przyszli na główne obchody 80-lecia zostali przywitani przez spikera staropolską mową. Prowadzący tamte zawody również w trakcie meczu używał języka obowiązującego przed wojną, a każdy kibic, który tego dnia przybył na Bułgarską mógł poczuć się wyjątkowo. Piłkarze Kolejorza wyszli na mecz z Tłokami w starodawnych trykotach, które przykuły dużą uwagę nie tylko Wielkopolan. Nawet trener Bogusław Baniak i zarząd byli ubrani w historyczne stroje. Kolejorz w jubileuszowym spotkaniu wygrał z zespołem z Gorzyc 3:0. Gole dla poznaniaków strzelali wówczas Waldemar Przysiuda, Michał Goliński oraz Mariusz Mowlik. Mecz na 80-lecie Lecha Poznań z Tłokami Gorzyce obejrzało z trybun ponad 15 tysięcy widzów w tym wielu zaproszonych gości, którzy tworzyli historię naszego klubu.

Kibice Kolejorza ukazali wtedy dwie sektorówki, a ponadto użyli serpentyn oraz żółtych i czerwonych rac świetlnych. Po zakończeniu spotkania widzowie zgromadzeni na stadionie mogli przy zgaszonych jupiterach obejrzeć specjalny pokaz sztucznych ogni. Było co oglądać, ale niestety z tamtych czasów nie ma żadnego filmiku. Kilka miesięcy po głównych obchodach 80-lecia w CK Zamek otwarto specjalną wystawę. Przedstawiała ona przede wszystkim historię Lecha Poznań. Wszyscy chętni mogli podczas niej oglądać m.in. zdjęcia czy stare dyplomy, albumy i bilety. W 2002 roku utworzono też zespół oldbojów w skład którego wchodzili byli piłkarze i trenerzy Lecha Poznań. Oldboje grają aż do dziś (o stawkę w OPP). Na koniec warto jeszcze wspomnieć o majowym meczu towarzyskim Lecha z Werderem Brema na Bułgarskiej rozegranym na 80-lecie naszego klubu. Kolejorz mimo przegrywania w deszczu 0:1 wygrał 2:1. Jedną z bramek zdobył wówczas bramkarz Norbert Tyrajski (z rzutu karnego). Pojedynek przyciągnął na stadion kilka tysięcy osób.

Bilet na mecz Lech – Tłoki 3:0
null

Bilet na mecz Lech – Werder 2:1
nullWspomnienie obchodów 85-lecia Lecha Poznań:

9 luty i 17 marca 2007 roku to dwa dni w których miały miejsce główne obchody 85-lecia Lecha Poznań. W lutym odbyły się klubowe obchody, natomiast 17 marca kibicowskie. W piątek, 9 lutego 2007 roku w Auli Uniwersyteckiej odbył się koncert pod nazwą „Tango Forever” będący skierowany dla wszystkich sympatyków Kolejorza. Osoby zgromadzone w Filharmonii Poznańskiej mogły usłyszeć wtedy przeboje m.in. Astora Piazzolii, Władysława Szpilmana i Marka Grechuty. Co prawda koncert z okazji 85-lecia Lecha Poznań był pod batutą Bohdana Jarmołowicza, ale na scenie pojawił się też ówczesny trener Kolejorza, Franciszek Smuda, który również dyrygował orkiestrą. Cały dochód z poprzedniego koncertu upamiętniającego rocznicę powstania naszego klubu był przeznaczony na działalność sportową ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych mieszczącego się w podpoznańskich Owińskach.

Na 85-lecie klub wraz z wytwórnią „My Music” wydał też składankę muzyczną pod tytułem: „Duma i tradycja – 85 lat Lecha Poznań”. Na płycie pojawiła się zróżnicowana muzyka głównie poznańskich wykonawców, ale także kilka przebojów, które można było usłyszeć przed lub w trakcie meczów Kolejorza na Bułgarskiej. Głównym utworem płyty była nuta „Liber – Czysta gra”.

Utwór wydany z okazji 85-lecia Lecha Poznań

Przed meczem Lech – Korona 17 marca 2007 roku byli i zasłużeni piłkarze, trenerzy lub wdowy po zmarłych zawodnikach Lecha Poznań odebrały z rąk władz klubu oraz prezydenta miasta pamiątkowe bukiety kwiatów. Niedługo później wszyscy zasiedli na sektorze dla vipów skąd obejrzeli mecz Lecha Poznań z kielecką Koroną. Przed meczem na II trybunie fani Kolejorza ukazali efektowną jubileuszową oprawę. Składała się ona z niebieskich kartonów, białych pasów i trzech sektorówek w tym dużej „85 lat tradycji”. Ponadto pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem Kotła widoczny był także transparent z napisem: „Gramy o honor, o historię tego klubu – o historię, dla nas, dla każdego”. Piłkarze Lecha i Korony zagrali w starych, historycznych trykotach w których 85 lat wcześniej występowali zawodnicy Kolejorza. Stroje bardzo dobrze można dostrzec na fotografiach załączonych poniżej. Tamtą konfrontację z trybun obejrzało blisko 18 tysięcy osób. Kolejorz pewnie wygrał 3:0 po golach Jakuba Wilka, Piotra Reissa i Przemysława Pitrego.Fotorelacja z jubileuszowego meczu Lech – Korona 3:0 (85-lecie w 2007 roku):


Wspomnienie obchodów 90-lecia Lecha Poznań:

2012 rok był dla Lecha Poznań czasem szczególnym, bowiem to właśnie w nim nasz Kolejorz obchodził 90-lecie istnienia, czyli okrągłą rocznicę powstania. Władze klubu do obchodów tej rocznicy przygotowywały się już od drugiej połowy 2011 roku i ze swojego zadania wywiązały się całkiem nieźle. 2012 rok rozpoczął się od styczniowego, jubileuszowego koncertu w Auli Uniwersyteckiej na którym zjawili się wszyscy ci, którzy zapisali się w 90-letniej historii Lecha Poznań. Na wyróżnionej liście znalazło się aż 90 nazwisk w tym m.in. zasłużeni piłkarze, trenerzy czy działacze.

Koncert Jubileuszowy z okazji 90-lecia
null

Drugim etapem obchodów 90-lecia naszego klubu był marzec. To właśnie wtedy Kolejorz miał 90-lat, a na moment obchodów wybrano pucharowy mecz z Wisłą Kraków. Rozpoczął go najstarszy żyjący piłkarz naszego klubu, Stanisław Atlasiński/ Na trybunach nie zabrakło też wielu innych zasłużonych dla Lecha Poznań osób. Wówczas ogłoszono także Złotą Jedenastkę 90-lecia, natomiast legendy Kolejorza wzięły również udział w strzelaniu rzutów karnych. Przed meczem i w przerwie kibice mogli posłuchać starych przebojów czy zobaczyć dawne herby klubu. Ponadto w pojedynku z „Białą Gwiazdą” w strojach typu retro wystąpili obecni piłkarze Lecha. Poznaniacy przegrali tamte zawody 0:1.

Najstarszy żyjący piłkarz Kolejorza, Stanisław Atlasiński
null
Legendy Lecha Poznań
nullRocznicę 90-lecia Lecha Poznań w kwietniu uczcili za to kibice. Podczas spotkania z warszawską Polonią została ukazana efektowna oprawa „Sława Wielkiemu Lechowi”. Choreografia składała z sektorówki na której widniał herb Kolejorza oraz gladiator z tarczą z liczbą „90”. Całość została podświetlona stroboskopami.

Oprawa na 90-lecie – „Sława Wielkiemu Lechowi”
null

Ostatni punkt obchodów 90-lecia miał miejsce na początku października. Wtedy też odbył się sparing Lecha Poznań z HSV do którego latem odszedł Artjoms Rudnevs, a w którym niegdyś występowało także paru piłkarzy Kolejorza. Tym samym towarzyską potyczkę rozpoczął Mirosław Okoński, natomiast „niebiesko-biali” wygrali z Niemcami 2:1, choć przegrywali 0:1. Ponadto przed meczem i przed stadionem odbył się specjalny Piknik Jubileuszowy, a na jego uczestników czekało wiele atrakcji. Na dodatek w przerwie meczu Lech – HSV odbył się również efektowny pokaz ogniowy przy wyłączonych jupiterach.

Pokaz ogniowy w przerwie jubileuszowego meczu Lech – HSV
null

Warto również zaznaczyć, że w 2012 roku zarząd Lecha Poznań otworzył także wirtualne muzeum. Dodatkowo w 2012 roku kibice w oficjalnych sklepach mogli też nabyć specjalne produkty przygotowane na 90-lecie naszego klubu. Władze ekipy z Bułgarskiej wiosną ruszyły również z nowym programem na mocy którego zasłużone osoby dostawały darmowe wejściówki vip na mecze Kolejorza.

Złota Jedenastka 85-lecia Lecha Poznań:

Piotr Mowlik – Hieronim Barczak, Krzysztof Pawlak, Damian Łukasik, Józef Szewczyk – Roman Jakóbczak, Henryk Miłoszewicz, Janusz Kupcewicz, Teodor Napierała – Teodor Anioła, Mirosław Okoński.


Dział „Historia” (59 artykułów):

> Jedyny dublet w historii Kolejorza (wiosna 1984)
> Wszyscy zdobywcy Pucharu Polski
> Najbardziej utytułowani obcokrajowcy Kolejorza
> Historyczni rywale Lecha z Poznania
> Zawodnicy mający najwięcej mistrzostw
> Cud w Międzychodzie przebił Błażejewko
> Najbardziej utytułowani trenerzy w historii
> Najwygodniejsi przeciwnicy
> Najbardziej niewygodni przeciwnicy
> Bilety i karnety na Kolejorza II (FOTO)
> Bilety i karnety na Kolejorza (FOTO)
> Rekordowe frekwencje w sezonie 1972/1973
> Fana legend Lecha Poznań
> 1/8 PZP w latach 80-tych
> Najdziwniejsi rywale Kolejorza
> Wysokie triumfy w latach 40-tych
> Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha
> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <12 komentarzy

 1. J5 pisze:

  Na meczu z Tłokami Gorzyce przyszła chmura i padał śnieg z deszczem a potem powiało. Zmokłem i zmarzłem, ale i tak było fajnie:)

  • Mohito pisze:

   To mi w pamięci utkwiło jak piłkarze Tłoków z tunelu wyszli i wypłoszeni na boki się rozglądali. Kurcze to już 15 lat od tego meczu minęło. Masakra

 2. inowroclawianin pisze:

  Oby w tym roku obchody byly jeszcze okazalsze niz w latach ubieglych. Klub powinien zaprosic legendy klubu i najstarszych zawodnikow. Ciekawe czy Pan Atlasinski kopnie piłkę na srodku 🙂 Ciekaw jestem jaka będzie oprawa no i czekamy na nasze Muzeum 🙂

 3. Siódmy majster pisze:

  Uff,co się będzie działo za 5 lat?!!Święto całego miasta powinno być nie tylko Kolejorza.Prezydent Poznania, obojętnie kto by nim wtedy nie był powinien ogłosić dzień wolny od pracy dla mieszkańców ;)))

 4. kibol z IV pisze:

  Pamiętam ten mecz z Gorzycami . Super sprawa ze strojami i całą otoczką. Moim zdaniem każda okrągła rocznica powinna nawiązywać w jakimś stopniu do początków.I moim zdaniem powinny to być właśnie stroje z tych pionierskich czasów. Zrobić tradycję dla kultywowania historii….

  • kocianJanTratatam pisze:

   I jeszcze ostatki 'Pyry’ z mikrofonem, bo za chwilę wchodziły przepisy o niemożności prowadzenia zorganizowanego dopingu przez nagłośnienie.
   Później tylko jeden klub nagminnie ten zakaz łamał, podpowiem, że robił to wykastrowany spiker z Azji.

 5. arek z Debca pisze:

  Pamietam ten mecz z Tlokami. Fanatyczny doping calego stadionu ptrzez caly mecz i chlopaki z Gorzyc byli posrani po pachy.

 6. Michu73 pisze:

  … a mi jakoś, z tych jubileuszowych, najlepiej utkwił w pamięci mecz z Koroną z 2007. Pamiętam te 3:0 (mój ulubiony wynik) i Robaka, który jeszcze wtedy grał przeciwko nam. Rozmawialiśmy z kuplem, że gość wygląda nieźle i ma paiery na dobrego napadziora. Nie myślałem wtedy, że kiedyś u nas zagra. Na Tłokach, niestey, nie mogłem wtedy być 🙁

 7. kocianJanTratatam pisze:

  Z Tłoków to fajna płyta była. Jak na tamte czasy, które nie były 'smart’ to ludzie się o nią zabijali, a kioskarze sprzedawali spod lady… i canal plus przyjechał na drugą ligę z kamerami, to też było wtedy wydarzenie, jak ktoś się zainteresował i puścił w tv mini dokument o odradzającym się powoli Lechu.
  Teraz wszystko podstawione pod nos, błyskawiczny przepływ informacji, mecze z powtórkami z pewnie 20 ujęć albo i lepiej, wszystko za jednym dotknięciem tabletu, komputera, albo pilota… ech

 8. Mohito pisze:

  Kawałek Libera to puszczany był w MTV czy na Vivie. Nawet notowany na jakiejś liście był.

  • Michu73 pisze:

   Nie jestem jakimś super fanem tego typu muzy, ale za każdym razem jak słucham tego utworu trudno opanować wzruszenie …