Lech z Pogonią po raz czwarty w tym sezonie

Już jutro o 20:45 Lech Poznań rozegra rewanżowy mecz 1/2 Pucharu Polski z Pogonią Szczecin. Dla obu klubów będzie to 86 mecz w historii i 15 pucharowy w którym Kolejorz będzie miał szansę na 11 wygraną na boisku „Portowców”. W tym sezonie „niebiesko-biali” przejechali się już po ekipie z północy odpowiednio 3:1, 3:0 i 3:0. Więcej o wszystkich meczach obu klubów w historii poniżej.

Historia spotkań Lech – Pogoń

Pierwszy pojedynek Lecha z Pogonią w historii odbył się w 1958 roku. Wtedy poznaniacy ulegli u siebie szczecinianom 0:1, a po raz pierwszy potrafili z nimi wygrać w sezonie 1962/1963. Było to w rozgrywkach Pucharu Polski i wysoko, bo aż 4:1. Kolejorz na pierwszy triumf w lidze nad „Portowcami” musiał czekać aż 17 lat od momentu rozegrania pierwszej konfrontacji. W 1975 roku „niebiesko-biali” w 13 pojedynku z Pogonią w swojej historii pokonali wreszcie szczecinian 1:0. Później z wygranymi nad ekipą z północy było już lepiej i tym samym zdarzyły się mecze w których Kolejorz zwyciężył z „Portowcami” 4:0, 5:0, a nawet całkiem niedawno 6:0, gdy pięć bramek na Bułgarskiej zdobył Krzysztof Gajtkowski.

Ogółem Lech Poznań rozegrał z Pogonią Szczecin łącznie 85 meczów z czego 67 w Ekstraklasie, 4 w I-lidze, 9 w Pucharze Polski i 5 w Pucharze Ligi. Ich bilans wynosi 30-25-30. Lech Poznań lepszy jest jednak w bramkach, ponieważ strzelił Pogoni Szczecin 114 goli a stracił 102. W tym wypadku bilans starć ze szczecinianami jest nawet niezły, bowiem jeżeli przyjrzeć by się tylko spotkaniom Lecha z Pogonią w Ekstraklasie to tutaj lepsi są rywale. Na 67 meczów przeciwnicy wygrali w 25 konfrontacjach. 21 razy padł remis, zaś w 21 pojedynkach triumfował Kolejorz. Domowy bilans „niebiesko-białych” z „Portowcami” w Ekstraklasie jest już korzystny dla Wielkopolan – 13-14-7, bramki: 50:30.

Zawodnicy Lecha Poznań w rozgrywkach ligowych zwyciężyli na boisku „Portowców” zaledwie 8 razy. Zaliczyli także 7 remisów i zanotowali aż 18 wyjazdowych porażek (w bramkach 55:37 dla Pogoni). „Niebiesko-biali” po raz pierwszy triumfowali w Szczecinie w sezonie 1977/1978 wygrywając tam rezultatem 3:2. Lech zwyciężył na Pogoni także w rozgrywkach 1984/1985 wynikiem 2:1. Boisko w Szczecinie niestraszne było jeszcze poznaniakom w sezonie 1998/1999 (3:2 dla Lecha), 2002/2003 (1:0 dla Lecha), w 2006/2007 (3:1 dla Lecha), 4 lata temu w rozgrywkach 2012/2013 (2:0 dla Lecha), w listopadzie 2015 (2:0 dla Lecha) oraz ostatnio w lutym (3:0 dla Lecha). Kolejorz najwyżej w historii wygrał obiekcie Pogoni w sezonie 2006/2007, lecz w Pucharze Ekstraklasy a w Ekstraklasie w trwających rozgrywkach.

0 11 zwycięstwo w Szczecinie

Lechici w rozgrywkach ligowych wygrali na Pogoni tylko 8 razy z czego po raz ostatni kilka tygodni temu aż 3:0. Już na początku gola po błędzie obrony zdobył Dawid Kownacki, który jeszcze przed przerwą po pięknym podaniu ze środka pola podwyższył na 2:0. Kiedy wydawało się, że w drugiej połowie „Portowcy” zdobędą kontaktową bramkę cios na 3:0 po kolejnym błędzie zadał Marcin Robak. Wcześniej poznaniacy wygrali w Szczecinie w listopadzie 2015 roku. Wtedy Wielkopolanie powoli się rozpędzali, a bój w Szczecinie był dla nich starciem za tzw. „6 punktów”. Kolejorz dość szybko wyszedł na prowadzenie po kontrze za sprawą Kaspera Hamalainena. Później umiejętnie się bronił, a w drugiej połowie zadał decydujący cios. Gergo Lovrencsics dobrze dośrodkował piłkę z rzutu wolnego, którą celnie wpakował do siatki głową Łukasz Trałka. Jeszcze wcześniej 1 kwietnia 2013 roku w Wielkanocny Poniedziałek poznaniacy pokonali na wyjeździe Pogoń 2:0 po golach Marcina Kamińskiego i Aleksandara Toneva. Właśnie wtedy „niebiesko-biali” rozpoczęli serię 7 zwycięstw z rzędu, która trwała aż do 10 maja. 1 kwietnia 2013 roku na ławce „Portowców” debiutował były już szkoleniowiec Pogoni Szczecin, Dariusz Wdowczyk i nie był to dla niego udany mecz, choć ten trener od lat ma patent na nasz klub.

Pogoń – Lech 0:2 (2013)

Wcześniejszy pojedynek Pogoń – Lech rozegrany w Szczecinie również był dla nas udany. Ten miał miejsce we wrześniu 2006 roku i w nim poznaniacy pokonali na wyjeździe szczecinian 3:1. Goście szybko otworzyli wynik meczu za sprawą Zbigniewa Zakrzewskiego, a swoje prowadzenie podwyższyli na początku drugiej połowy. W 71. minucie Pogoń zdobyła kontaktową bramkę, ale ostatni cios i tak należał do Lecha. Piotr Reiss wpisał się na listę strzelców w 88. minucie i Kolejorz po przeciętnym starcie sezonu 2006/2007 mógł wtedy się cieszyć. Co ciekawe w Pogoni przez 45 minut zagrał wówczas obecny kapitan Kolejorza, Łukasz Trałka.

Sezon wcześniej wyjazdowe spotkanie poznańskiego Lecha ze szczecińską Pogonią na stałe zapisało się w historii naszego klubu. 13 maja 2006 roku odbył się bowiem ostatni mecz „starego Lecha”. Sędzia tamtych zawodów, Jacek Granat z Warszawy po spotkaniu dał trenerowi lechitów, Czesławowi Michniewiczowi żółtą kartkę, lecz nie jako karę tylko w ramach pożegnania. Napisał na niej dokładnie tak: „Generałowi Czesławowi Michniewiczowi na zakończenie pewnej dekady.”. Warto dodać, że Lech zagrał w tym meczu w trzecim komplecie strojów Lotto (ówczesnego sponsora technicznego).

Pogoń – Lech 0:0 (2006)

Cztery lata wcześniej mecz Pogoni z Lechem był ciekawszy na trybunach niż na boisku, ponieważ szczecinianie zaczęli demolować swój stadion, awanturować i przepychać się z policją. Na boisku 1:0 po golu Bartosza Ślusarskiego wygrał Lech dla którego jesienią 2002 roku było to dopiero drugie zwycięstwo, choć to spotkanie miało miejsce w listopadzie.

Kolejny, pamiętny mecz z Pogonią w Szczecinie miał miejsce wiosną 2000 roku. Wówczas było wiadomo, że Lechowi trudno będzie utrzymać się w lidze, ale Kolejorz próbował i nie poddawał się. W jednej z kolejek poznaniacy pojechali do Szczecina na bój z tamtejszą Pogonią, który miał niesamowity przebieg. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Kolejorz jako pierwszy wyszedł na prowadzenie, by później stracić aż trzy gole. Lechici grali jednak do końca, więc dzięki bramkom w 83. i w 89. minucie wyrównali. Rezultat 3:3 tuż przed końcem nie pozwolił im wtedy zdobyć punktów. W 90. minucie gry arbiter tamtych zawodów (Marcin Borski z Warszawy) podyktował rzut karny dla Pogoni, która wykorzystała „jedenastkę” i pokonała Lecha 4:3. Po tym spotkaniu lechitom puściły nerwy i poznaniacy zdemolowani szatnię. Oberwały przede wszystkim szafki oraz drzwi, które na koszt naszego klubu trzeba było wymienić. Dwa lata wcześniej lechici triumfowali za to na stadionie Pogoni wynikiem 3:2 dwukrotnie wychodząc wtedy na prowadzenie.

Tymczasem w 1995 roku Lech prowadził w Szczecinie już 2:0 i dominując na boisku niespodziewanie przegrał 2:3 tracąc dwa gole w dwóch ostatnich minutach meczu. To spotkanie było bardzo dramatyczne i zachęcamy do obejrzenia poniżej załączonego filmu, który pokazuje jak nieprzewidywalny i okrutny potrafi być czasem futbol.

Pogoń – Lech 3:2 (1995)

Przy prowadzeniu w Szczecinie wynikiem 2:0 lechici nie dali sobie za to wydrzeć zwycięstwa w 1985 roku. Wtedy na początku drugiej połowy poznaniacy zdobyli dwa gole w trzy minuty dzięki Jarosławowi Araszkiewiczowi oraz Mirosławowi Okońskiemu. Pogoń odpowiedziała tylko jednym trafieniem, zatem trzy punkty pojechały do stolicy Wielkopolski. Jeszcze wcześniej „niebiesko-biali” triumfowali na północy w 1977 roku, gdy zwyciężyli 3:2. Było to wtedy pierwsze ligowe zwycięstwo Lecha na Pogoni w historii i na dodatek jedno z siedmiu ligowych.

Wspominając już najbardziej pamiętne starcia Kolejorza z „Portowcami” należy wspomnieć też o 1975 roku. 43 lata temu Wielkopolanie ulegli Pogoni w Szczecinie 2:4 przegrywając w pewnym momencie aż 0:3. Mecz w środku tygodnia zgromadził jednak na trybunach ponad 30 tysięcy ludzi. Podobna frekwencja była również przy okazji pierwszej wizyty Lecha w Szczecinie w 1958 roku. Wówczas 2:1 zwyciężyła Pogoń, zaś konfrontację na szczeblu II-ligi zobaczyło aż 28 tysięcy kibiców.

Na koniec wypada wrócić do tego, co wydarzało się w lutym 2014 roku. Lech Poznań przegrał w Szczecinie 1:5 po tym jak prawdziwy show zaprezentował Marcin Robak, który pięć razy ośmieszył Huberta Woląkiewicza i praktycznie w identyczny sposób zdobył pięć goli. Kolejorz atakował, statystycznie przeważał, ale każda akcja „Portowców” kończyła się kompromitacją Wołąkiewiczem i bramką dla gospodarzy. W lutym 2015 roku Lechowi nie udało się odegrać na Pogoni i wygrać w Szczecinie.

Już na początku spotkania po rzucie wolnym i sprytnym strzale „Portowców” na prowadzenie wyprowadził obecny lechita, Marcin Robak. Później Kolejorz bił głową w mur, a Pogoń Szczecin nastawiła się na kontry. Nagle już w doliczonym czasie gry to późniejszy Mistrz Polski skontrował gospodarzy. W pole karne zapędził się Paulus Arajuuri, który efektownym wślizgiem strzelił gola na 1:1. Dzięki jego trafieniu tamten mecz wyjazdowy Lecha Poznań z Pogonią w Szczecinie zakończył się remisem 1:1.

Poza 8 ligowymi wygranymi Lecha nad Pogonią w Szczecinie były jeszcze 2 zwycięstwa pucharowe. W 1988 roku w 1/4 pucharu krajowego poznaniacy ograli „Portowców” na ich terenie 1:0 (wkrótce później zdobyli Puchar Polski). Za to w 2006 roku w Pucharze Ekstraklasy triumfowali w Szczecinie aż 3:0. Więcej o tamtym meczu -> TUTAJ

Pucharowe pojedynki Pogoni z Lechem

Pierwszy pucharowy mecz Lecha z Pogonią odbył się 3 marca 1963 roku. Wtedy poznaniacy pokonali u siebie szczecinian aż 4:1. W 1977 roku już w Pucharze Ligi Polskiej ekipa Kolejorza ponownie ograła przed własną publicznością „Portowców”, lecz tym razem 2:0 po obu bramkach w pierwszej połowie. Do pierwszej pucharowej porażki Lecha z Pogonią doszło 1/16 finału Pucharu Polski w 1980 roku. Wówczas lechici ulegli w Szczecinie 0:2, jednak po 2 latach zrewanżowali się i to mocno. 19 maja 1982 roku w finale Pucharu Polski nasz zespół ograł „Portowców” 1:0 po golu Mirosława Okońskiego w pierwszej połowie. Popularny „Okoń” dał wówczas Lechowi pierwszy Puchar Polski w historii.

Z kolei wiosną 1988 roku poznaniacy wygrali z Pogonią aż 3 razy. 2-krotnie w 1/4 Pucharu Polski wynikiem 1:0 oraz w lidze aż 4:0. Ligowy sezon 1987/1988 był dla Kolejorza słaby, jednak udało się wówczas zdobyć naszemu klubowi krajowy puchar eliminując po drodze właśnie „Portowców”.

Na kolejny pucharowy mecz z Pogonią trzeba było czekać do 1996 roku. Wtedy w 1/16 Pucharu Polski poznaniacy musieli udać się do Szczecina. W regulaminowym czasie gry padł wynik bezbramkowy. W dogrywce obie drużyny strzeliły po golu, więc o tym, kto awansuje dalej musiały zdecydować rzuty karne. Jedenastki lepiej wykonywali gospodarze, którzy wygrali 4:3 eliminując tym samym Lecha z rozgrywek. Trzy lata lata później obie drużyny spotkały się w 1/8 mało istotnego Pucharu Ligi. Mimo prowadzenia na wyjeździe 1:0 poznaniacy przegrali w Szczecinie 2:3. W rewanżu na Bułgarskiej padł remis 2:2, zatem Wielkopolanie odpadli z rozgrywek.

Z kolei 10 października 2001 roku miał miejsce jeden z najbardziej interesujących meczów z Pogonią i to nie tylko pucharowych. W 1/16 finału PP w obecności ponad 20 tysięcy ludzi na trybunach Lech wyeliminował Pogoń po rzutach karnych triumfując 12:11! (więcej o tym meczu pisaliśmy na przełomie lutego i marca).

Tymczasem 3 następne pucharowe konfrontacje Lecha Poznań z Pogonią Szczecin miały miejsce w sezonie 2006/2007. Pierwszy z tych meczów odbył się w październiku 2006 roku w 1/8 Pucharu Polski. Było to specyficzne spotkanie. Przed jego rozpoczęciem została ukazana oprawa z okazji 5-lecia grupy Ultras Lech ’01. Na boisku w składzie Lecha grali wówczas m.in. Piotr Reiss, Zbigniew Zakrzewski, Marcin Zając, Bartosz Bosacki, Marcin Wasilewski czy długowieczny Krzysztof Kotorowski. Natomiast w Pogoni do 88. minuty na boisku biegał Łukasz Trałka, a także łącznie 10 Brazylijczyków. O dziwo od 34. minuty Pogoń prowadziła 1:0 po golu Piotra Celebana. Lecha trenował wówczas Franciszek Smuda. Nic więc dziwnego, że poznaniacy i tak wygrali tamte zawody. W 75. minucie gola na 1:1 zdobył Zbigniew Zakrzewski, a 3 minuty przed końcem do siatki „Portowców” trafił Piotr Reiss.

Jeszcze w tym samym sezonie, choć już wiosną lechici 2-krotnie podejmowali u siebie Pogoń. Najpierw pod koniec lutego 2007 w meczu Pucharu Ekstraklasy. Jak widać po poniższych zdjęciach z naszego archiwum – było wówczas zimno, a przed stadionem i wokół murawy leżał śnieg. Mimo tamtej pogody na starą Bułgarską przyszło ponad 7 tysięcy ludzi. W składzie Pogoni Trałki już nie było. Zagrał za to Kamil Grosicki i tym razem 9 Brazylijczyków a nie 10. Lech 2-krotnie jako pierwszy wychodził wówczas na prowadzenie po strzałach Piotra Reissa oraz Zbigniewa Zakrzewskiego. Za każdym razem wyrównywał Elton, ale ostatni cios w tamtym meczu zadał Lech za sprawą Jacka Dembińskiego. Rozgrywek Pucharu Ekstraklasy kilka lat temu nikt nie traktował serio, lecz był to pierwszy mecz Kolejorza na wiosnę, dlatego wystąpił wtedy mocny skład, który znów ograł szczecinian.

1 marca Lech pozytywnie zszokował. 5 dni po ligowym meczu w Szczecinie tym razem w spotkaniu pucharowym w Poznaniu przejechał się po Pogoni 3:0 (1:0). W pierwszej połowie Kolejorza na prowadzenie wyprowadził Szymon Pawłowski, a po zmianie stron do siatki trafili jeszcze Dawid Kownacki oraz Lasse Nielsen. „Niebiesko-biali” przy stanie 2:0 złapali aż trudno wyobrażalny luz. Wynik 3:0 był tak naprawdę najniższym wymiarem kary dla „Portowców”. Ze spokojem w końcówce piłkarze Lecha Poznań mogli strzelić Pogoni Szczecin jeszcze choćby jednego gola.

Historia spotkań Lecha Poznań z Pogonią Szczecin:

1958: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 0:1
1958: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:1
1962/1963: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:2
1962/1963: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 4:1 (PP)
1976/1977: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 5:0
1976/1977: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:0 (PL)
1977/1978: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:1
1977/1978: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:3
1978/1979: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:0
1978/1979: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 0:0
1980/1981: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:0 (PP)
1981/1982: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 0:1
1981/1982: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:1
1981/1982: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0 (PP)
1987/1988: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:0
1987/1988: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (PP)
1987/1988: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0 (PP)
1995/1996: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0
1996/1997: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:1 k.4:3 (PP)
1997/1998: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:2
1997/1998: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:0
1998/1999: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:3
1998/1999: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:2
1999/2000: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:1
1999/2000: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:2 (PL)
1999/2000: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:2 (PL)
1999/2000: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 4:3
2001/2002: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 0:0 k.12:11 (PP)
2006/2007: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:3
2006/2007: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:1 (PP)
2006/2007: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3 (PE)
2006/2007: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 3:2 (PE)
2016/2017, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3
2016/2017, Lech Poznań – Pogoń Szczecin 3:0 (PP)

Ogółem: 30-25-30, 114:102 (85 meczów)
W Ekstraklasie: 21-21-25, 87:85 (67 meczów)
U siebie: 13-14-7, 50:30 (34 mecze)
Na wyjeździe: 8-7-18, 37:55 (33 mecze)

Wszystkie zwycięstwa Lecha Poznań nad Pogonią w Szczecinie:

1987/1988, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (PP)
2006/2007, Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3 (PE)
2015/2016: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:2
2016/2017: Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3

Historia pucharowych meczów Lecha z Pogonią (Puchar Polski, Puchar Ligi, Puchar Ekstraklasy):

2016/2017: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 3:0 (PP)

Bilans w PL, PE: 3-1-1, 12:7 (5 meczów)
Bilans w PP: 7-0-2, 13:5 (9 meczów)
Pucharowy bilans: 10-1-3, 25:12 (14 meczów)