Ostatnia pucharowa radość (FOTO, VIDEO)

Za 12 dni o tej porze będzie już wiadomo, czy Lech Poznań zdobędzie 6 krajowy puchar w swojej historii, który odzyska po 8 latach przerwy. Dotychczas Kolejorz cieszył się już z trofeów wywalczonych w Warszawie. We wtorek, 2 maja, około godziny 18:00 może, a właściwie to musi powtórzyć sukces i to w roku 95-lecia powstania klubu tak, aby godnie uczcić piękną rocznicę.


W ciągu 8 ostatnich lat Lech Poznań zdobył 2 tytuły Mistrza Polski, 2 wicemistrzostwa, raz był na 3. pozycji na koniec ligowego sezonu, ale w rozgrywkach o Puchar Polski jakoś nie święcił sukcesu. W 2011 roku w finale pucharu krajowego przegrał po rzutach karnych. W 2015 mimo prowadzenia w finale 1:0 poległ 1:2, natomiast rok temu uległ 0:1. W tym roku zagra w finale po raz 10 mierząc się z przeciwnikiem, który dochodząc na Stadion Narodowy sprawił sporą sensację i który po drodze nie wyeliminował żadnego przeciwnika z Ekstraklasy. Żeby 2 maja o podobnej porze Kolejorz mógł świętować pierwsze trofeum w roku 95. rocznicy powstania klubu oraz cieszyć się z powrotu do europejskich pucharów musi wywiązać się w Warszawie z mocniej roli faworyta.

Na pucharową radość w obcym mieście kibice Lecha Poznań czekają dokładnie od 19 maja 2009 roku. Co prawda w lipcu zeszłego roku „niebiesko-biali” zdobyli Superpuchar Polski w meczu z Legią Warszawa na Łazienkowskiej, lecz ze względu na zakaz w stolicy zabrakło kibiców Kolejorza. 2 maja do Warszawy zawita ponad 10 tysięcy ludzi, którzy wesprą podopiecznych Nenada Bjelicy w walce o Puchar. Wielu z tych ludzi miało zapewne okazję przeżyć ostatnią pucharową radość mającą miejsce szmat czasu temu. Dnia 19 maja 2009 roku Lech Poznań był faworytem finału Pucharu Polski. Znajdował się w tabeli wyżej od Ruchu Chorzów, którego występ w finale był małą niespodzianką. Dla „Niebieskich” był to 5 w historii finał na Stadionie Śląskim na którym swoje mecze przez lata rozgrywała piłkarska reprezentacja Polski i 5 przegrany.

Radość Lecha Poznań od 50:10

Finał Pucharu Polski 2009, który na stadion przyciągnął 16 tysięcy kibiców Ruchu Chorzów (to więcej niż ma pojemność obiektu „Niebieskich” przy Cichej) oraz 9 tysięcy fanatyków Lecha Poznań wraz ze zgodami wielkim widowiskiem sportowym nie był. Lech w maju nie imponował formą, oddalało się jego mistrzostwo, ale i tak sprawiał na boisku wrażenie jakby był pewny swego. Wystarczyła jedna akcja i jeden strzał Sławka Peszki, żeby poznaniacy zdobyli gola. Ruch, który w końcu grał we własnym mieście zachowywał się trochę tak jakby bał się strzelić bramkę. Kolejorz właściwie kontrolował tamte zawody od 1 do 90 minuty zdobywając Puchar Polski w pełni zasłużenie. Poniższe dwa filmiki z ceremonii medalowej to już prawdziwe skarby. Pokazują w końcu, jak wiele zmieniło się w klubie przez te lata. Z tamtej paki nikogo już w Lechu Poznań nie ma. Część piłkarzy już nawet nie gra w piłkę. Tylko w zespole „Niebieskich” do dziś ostał się Rafał Grodzicki.


Feta na szybko opustoszałym Stadionie Śląskim, który 8 lat temu był największym polskim obiektem była szczególna. W ciepły majowy wieczór Lech Poznań na tle 9 tysięcy kibiców, którzy wypełnili całe piętro nowej trybuny wzdłuż boiska świętował 5 w swojej historii Puchar Polski przy muzyce „We are the champions”. Puchar z rąk ówczesnego prezesa PZPN, Grzegorza Lato odebrał ówczesny kapitan, Rafał Murawski. Poznaniacy na tamtą okazję założyli specjalne koszulki. Radość była wtedy spora, gdyż Puchar był pierwszym trofeum dla Lecha Poznań osiągniętym za kadencji Franciszka Smudy. Sam Smuda 19 maja 2009 roku zdobył zresztą dopiero pierwszy Puchar w swojej trenerskiej karierze. 19 maja 2009 roku oczywiście także nas nie mogło zabraknąć w Chorzowie. Powstał wtedy m.in. ten oto film zamieszczony poniżej, który jest pamiątką i wspomnieniem na lata. Pokazuje ceremonię medalową, którą wtedy nagraliśmy. Jest trochę zdjęć z fety czy ujęcia z nocnego powrotu, który zakończył się nad ranem już przy wschodzącym słońcu. Od tamtego czasu doczekaliśmy się już 2 tytułów Mistrza Polski dla Lecha Poznań, ale krajowego pucharu nie, choć 3 razy byliśmy już tak blisko.

Tak Lech Poznań zdobył ostatni Puchar (unikalny materiał KKSLECH.com):

Finał Pucharu Polski 2008/2009 – Stadion Śląski w Chorzowie (19.05.2009)
Lech Poznań – Ruch Chorzów 1:0 (0:0)
Bramka: 51.Peszko
Sędzia: Tomasz Mikulski (Lublin)
Widzów: 25000 (16000 kibiców Ruchu i 9000 kibiców Lecha)
Lech: Turina – Kikut, Tanevski, Arboleda, Henríquez – Peszko (89.Wilk), Bandrowski, Murawski, Stilić (73.Injać) – Lewandowski (90.Djurdjević), Rengifo.
Ruch: Pilarz – Jakubowski, Grodzicki, Adamski, Brzyski – Grzyb, Baran, Pulkowski (77.Straka), Nowacki (54.Sobiech), Balaz – Jezierski (65.Janoszka).

Skrót finału Pucharu Polski 2009:

Autor zdjęć: Krzysztof Krause

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. J5 pisze:

    Film robi apetyt na kolejną taką ceremonię dla Lecha Poznań. Oby piłkarze zagrali z pełną świadomością i determinacją na ten sukces