61. rocznica poznańskiego Czerwca ’56

czerwiecW środę, 28 czerwca przypada 61. rocznica tragicznych wydarzeń poznańskiego Czerwca ’56. Jest to bardzo ważny dzień dla każdego mieszkańca Poznania i Wielkopolanina, który na stałe zapisał się już w historii naszego miasta. Warto dziś uczcić pamięć o bohaterach przychodząc choćby na chwilę pod poznańskie Krzyże.


28 czerwca 1956 roku rozpoczął się pierwszy w PRL strajk ok. 100 tys. ludzi. Został on stłumiony przez wojsko i milicję (10 tys. mundurowych i 400 czołgów). Straty były ogromne, bowiem zginęło ponad 60 osób. Strajk wybuchł też w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego, a jego przyczyną była przede wszystkim trudna sytuacja gospodarcza w Polsce.

>> O poznańskim Czerwcu ’56 (I)
>> O poznańskim Czerwcu ’56 (II)

Wszyscy kibice Lecha oraz mieszkańcy Poznania a nawet Wielkopolski mogą uczcić pamięć o bohaterach poprzez przyjście pod Krzyże. Zbiórka zaplanowana jest na 20:00. W poprzednich kilku latach pod Poznańskie Krzyże dnia 28 czerwca docierało po kilkaset osób.

Tak było pod krzyżami w poprzednich latach:

Kibice Lecha w dniu 58. rocznicy Czerwca ’56 pod Poznańskimi Krzyżami (4:48 min.):

27 zdjęć spod Poznańskich Krzyży 2014:

Kibice Lecha pod Poznańskimi Krzyżami w 57. rocznicę Czerwca ’56 w 2013 roku (3:22 min.):

28 czerwca pod Krzyżami 2013 roku:

Galeria pierwsza

Galeria druga

28 czerwca pod Krzyżami w 2012 roku:

28 czerwca pod Krzyżami w 2011 roku:

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <30 komentarzy

 1. Mohito pisze:

  „Oddali swe życie ludzie wielcy a prości, dla Ciebie i dla mnie w imię wolności”
  Dziękujemy.

 2. J5 pisze:

  Cześć i chwała bohaterom!

 3. Giacore pisze:

  Warto, aby każdy dzisiaj chociaż na chwilę się zatrzymał, przeczytał, obejrzał, przemyślał to co się wtedy działo i podziękował modlitwą, tym dzięki, którym jesteśmy tutaj gdzie jesteśmy.
  Cześć i Chwała BOHATEROM!

 4. Bolek pisze:

  Jako pierwsi biliśmy się z zaborcą w 1918/19, jako pierwsi postawiliśmy się komunie. Brawo Poznań!
  Chciałbym aby w tych uroczystościach każdy Poznańczyk (bez względu czy kierowca czy rowerzysta, czy z PiS’u, PO czy SLD, czy katolik czy ateista, czy ślusarz czy prawnik czy kibol Lecha czy żużlowiec) stanął obok siebie i z dumą uczcił pamięć naszych bohaterów. A ten kto tego nie rozumie niech zostanie w domu albo jedzie do mentalnej Azji.

 5. Panda1922 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!

 6. jero12 pisze:

  Cześć i chwała bohaterom!
  -Bolek zgadzam się, a kto nie z Poznania, w każdym dowolnym miejscu!!!

  • Bolek pisze:

   Dokładnie,w sumie pisałem o Poznaniu ale to miało odniesienie do całej Wielkopolski. W końcu Powstanie było Wielkopolskie a w czerwcu robotnicy naszych zakładów też pochodzili z całej Wlkp.

 7. Olo pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!! Nie wolno nam tego zapomnieć, biedni waleczny ludzie walczyli byśmy mogli dzisiaj być wolni i mówić po Polsku

 8. Olo pisze:

  Bolek nie uprawiają tutaj polityki i o jakiej Azji piszesz w takim dniu? POstkomuna się kończy i w końcu mamy Polski rząd z swoimi ulomnisciami ale Polski nie na usługach Niemiec.

  • Bolek pisze:

   Faktycznie koncyliacyjne i niepolityczne podejście w tak ważnym dniu prezentujesz.

 9. deel pisze:

  Dopuki żyją w pamięci nasi Bohaterowie dopóty będzie tutaj Polska.

 10. Olo pisze:

  Bolek jesteś prowokatorem twój nick jest juz prowokacja jesteś z GW albo bandyta od prezydenta nigdy nie widziałem żebyś się wypowiadał na tematy Lecha pierwszy raz cie widzę i czytam.spadaj koleś ,tutaj nie masz szans.

 11. Bolek pisze:

  No cóż @Olo, powiem Ci abyś dzisiaj został w domu (nawet nie wiesz jaki pogląd wypowiedziałem) :)
  A to czy jestem tu pierwszy raz… Lekko mylisz się :)

 12. Wiaduktor pisze:

  Pozwolę sobie na odrobinę prywaty i przekażę pewien apel

  http://www.kukiz15poznan.pl/archiwa/877

 13. kilo82 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!

 14. leftt pisze:

  Pamiętamy! Zawsze!

 15. arek z Debca pisze:

  Bolek wypad stad. Kodziarstwo to kontynuacja starego esbeckiego systemu, na mocy ktorego gineli mlodzi Poznaniacy. Czesc i Chwala Bohaterom! Precz z komuna!

  • Bolek pisze:

   Chłopie, również zluzuj portki bo nawet nie wiesz kto jest Twoim rozmówcą.

  • arek z Debca pisze:

   Bolek, nie obchodzi mnie kim jestes. Mozesz nawet byc prezydentem miasta albo jego zastepca. Mi wystarczy twoj post by cie ocenic.

  • Bolek pisze:

   No co w tym poście było napisane? Ja już swoją ocenę o Tobie też. Odpowiedz tylko na moje pytanie, sądzę, że intelektu Ci nie braknie na uczynienie tego.

  • arek z Debca pisze:

   Bolek, nie bede robil tu wywodow politycznych bo to nie miejsce do tego. Powiem po prostu: idz tam i swietuj wedlug wlasnego sumienia a jakies apele o swietowaniu z Jackiem, PO i kodziarzami nie sa tu potrzebne. Kazdy ma swoj rozum.

  • Bolek pisze:

   Twój intelektualny poziom konwersacji powala mnie. Oczywiście, że będę i mam nadzieję, że nie będziesz robił wiochy a jak będziesz to lepiej w ogóle nie przychodź a swój smutny i ciasny umysł zostaw w domu.

  • arek z Debca pisze:

   Bolek, wez rozbieg i walnij sie w sciane, moze wytrzezwiejesz, choc w to watpie. Przypomnij sobie kto robil wioche jak byly skladane wience pod pomnikiem. Twoi koledzy wtedy gwizdali i buczeli. Esbecka gadzinowa swolocz.

  • Bolek pisze:

   Ej czy Ty serio jesteś jakimś intelektualnym analfabetą? Kojarzę Cię od dawna z tej strony ale podpadasz Stary! Po pierwsze przeczytaj moje wpisy bo nie wiesz kim jestem. A po drugie, jeśli chcesz robić ambaras odnośnie współczesności w dniu pamięci naszych bohaterów to sory ale jesteśmy z innego kręgu kulturowego.
   Nie odpisuj już!

 16. leftt pisze:

  Każdy może i powinien oddać cześć bohaterom Czerwca. Nawalać można się przez pozostałe dni.

 17. MARCINzKalisza pisze:

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

 18. Glos pisze:

  Bardzo dobrze znam ten klimat z tamtych dni bo mialem to szczescie poznac ludzi ktorzy brali w tym udzial. Dwoch starszych sasiadow z mojego bloku. Jeden nawet byl ranny i pozniej przez 3 lata siedzial w wiezieniu, stracil prace i do emerytury mimo tytulu inzyniera pracowal jako robol. Wydaje mi sie ze pontych wydarzeniach komuna zniszczyla w Poznaniakach poczucie walki. Przykladem jest np. fakt ze jak w 1980 roku strajkowal Gdansk to Poznan dlugo milczal pamietal jak przyjechal pociag z Gdanska z napisem „Poznaniacy, warszawiacy to sa huje nie Polacy”. Dopiero w drugim tygodniu wrzesnia zaczely sie strajki w Poznaniu, pamietam bo od wrzesnia zaczalem prace na miesiac do czasu rozpoczecia semestru. Dzis tez Poznaniacy jacys slepi, wybieraja jako prezydenta albo teczowego chama albo kryminaliste Grobelnego ktoru swoimi przewalami okradal miasto na miliony. Moze ludziom potrzeba szoku? Moze jak teczowy prezydent sciagnie tu muzulmanow to wtedy sie ludzie obudza?

 19. 1909 pisze:

  Chwała Bohaterom 1956 roku.
  ps. z Jaśkowiaka Poznań dumny być nie może – ale nie wierzę, że nie głosowali na niego także kibice Lecha.