Nowa rola dwóch lechitów

W sezonie 2017/2018 o sile Lecha Poznań będą stanowili przede wszystkim obcokrajowcy, których nie brakuje w każdej formacji. Latem postawiono przede wszystkim na doświadczonych piłkarzy zza granicy, którzy w swoich ligach regularnie zdobywali w ostatnim czasie zarówno puchary jak i mistrzostwa. Wśród nowych zawodników nie brakuje kandydatów na prawdziwych liderów drużyny. Takich postaci ma być w Kolejorzu kilka.


Już wiosną Nenad Bjelica rozbił starą radę drużyny. Kapitańską opaskę stracił Łukasz Trałka, Szymon Pawłowski wylądował na trybunach, a Dariusz Dudka został odsunięty na piłkarski boczny bor, by jesienią 2017 grać już tylko w rezerwach i tam pomagać młodym piłkarzom w rozwoju. Pod koniec poprzedniego sezonu kapitanami zostali Jan Bednarek oraz Tomasz Kędziora, którzy nie znajdowali się w tzw. „radzie drużyny”. Chorwat chciał na nich oprzeć Lecha, lecz obaj młodzi piłkarze zostali sprzedani.

W przechodzącym rewolucję Lechu Poznań trudno jednoznacznie wskazać piłkarza, który pasowałby do roli kapitana Kolejorza. Najdłuższy staż w zespole poza Łukaszem Trałką występującym w Poznaniu do 5 lat ma Jasmin Burić, jednak Bośniak grający przy Bułgarskiej od wiosny 2009 roku rzadko pojawia się na boisku. Po tej dwójce najdłuższym, nieprzerywanym stażem gry w Kolejorzu mogą pochwalić się Szymon Pawłowski, Darko Jevtić, Maciej Gajos, Abdul Aziz Tetteh oraz Marcin Robak. Wszyscy poza „Szymkiem” mogącym i tak w każdej chwili odejść i Szwajcarem występują w „niebiesko-białych” barwach od 2 lat.

Decyzją trenera nowym kapitanem Lecha Poznań w sezonie 2017/2018 będzie kupiony w sierpniu 2015 roku za 500 tys. euro z Jagiellonii Białystok pomocnik, Maciej Gajos. 26-latek w trwających już rozgrywkach ma być podstawową „8” w Kolejorzu. „Gajowy” nigdy nie wykazywał się cechami przywódczymi, jednak zawsze słynął z pracowitości zarówno na treningach jak i podczas meczów. Prawonożny zawodnik grając w Jadze nigdy nie pełnił roli kapitana. W Kolejorzu debiut w tej roli ma już za sobą nosząc czerwoną opaskę kilka dni temu w Strumicy, gdzie rozegrał przy okazji swój 80 mecz w „niebiesko-białych” barwach.

Wicekapitanem Lecha Poznań w nowym sezonie będzie Abdul Aziz Tetteh, który nie mówi po polsku. 27-latek ma w nowych rozgrywkach grać jeszcze więcej niż w poprzednich. Ghańczyk również nie zdradza podczas meczów cech przywódczych, ale zanim trafił do Kolejorza latem 2015 roku wcześniej wiosną sporadycznie był kapitanem w greckim zespole Platanias Chania, zatem mógł nabyć trochę doświadczenia. Dotąd był kapitanem naszego zespołu w sparingu z Hapoelem Beer-Sheva oraz w pierwszym pojedynku z FK Pelister.

Niewykluczone, że w przyszłości, czyli na przykład za rok dojdzie do kolejnej zmiany kapitana w Lechu Poznań. Z nowych piłkarzy do tej roli z pewnością będzie nadawał się Emir Dilaver, który pod rządami Nenada Bjelicy bardzo szybko aklimatyzuje się w drużynie. Niegdyś kapitanem Lechii Gdańsk był za to Maciej Makuszewski mający pod tym względem doświadczenie. Aktualnie najgłośniejszym zawodnikiem podczas meczów czy treningów jest Lasse Nielsen, który dużo krzyczy i podpowiada kolegom w jaki sposób się ustawiać oraz co robić na murawie.

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <34 komentarze

 1. John pisze:

  Darko Jevtić powinien być kapitanem.

 2. J5 pisze:

  Dajmy szansę Gajowemu. Być może będzie potrafił odnaleźć się w nowej roli i zostanie świetnym kapitanem. Powodzenia Maciek i Abdul jako drugi:)

 3. Bolek pisze:

  Gajowy i Aziz też mi odpowiadają. Jak za szybko nie odejdzie to za 2-3 lata Gumny może być fajnym kapitanem.

 4. Bart pisze:

  Oby opaska dała Gajosowi pozytywnego kopa.

  I 23 procent do jakości ;)

 5. rte pisze:

  Jak dla mnie to na kapitana nadają się: Trałka i Putnocki. Jeden trochę zawiódł, drugi nie jest Polakiem. Szkoda, że Kędziora poszedł, bo byłby do tej roli idealny. Z obcokrajowcami trzeba poczekać, bo nie każdy identyfikuje się z nami tak jak Jasmin czy Djuka.

 6. KotorFan pisze:

  Pomyłka w artykule, Jevtic gra w Lechu już 3 lata.

 7. Antoni P pisze:

  Coś tak czułem że Gajos na kapitana

 8. mateo pisze:

  Gajos? największy milczek na boisku na kapitana?
  no chyba ze koleś zmieni się nagle nie do poznania
  a co z Mierzejewskim? ma przyjechać na testy czy to był tylko chamski blef ?

  • nikt pisze:

   Wy to macie jakieś dziwne wyobrażenia o tym jaki powinien być kapitan. Ja na ten przykład takiego Nielsena w życiu bym kapitanem nie zrobił bo w byciu kapitanem nie chodzi o to by być głośnym z resztą znamienne jest to że jego pokrzykiwania są w większości ignorowane. Inna sprawa czy Gajos jest typem zawodnika który pociągnie resztę za sobą?

 9. Al pisze:

  Nie staż a pewne cechy są ważne, może Maciej Makuszewski bardziej by się nadawał .

 10. piotr06 pisze:

  Nie ma co się oszukiwać ale jedynym człowiekiem, na tę chwilę, który ma „papiery” by być kapitanem jest Trała. Z wiadomych względów nim nie jest, dlatego trzeba było na siłę kogoś poszukać. Kto wie, może się Gajowy wyrobi, ale na na ten moment wygląda niezbyt przekonująco. Pożyjemy zobaczymy.

  • Mati pisze:

   Ja też tak myślę,ale wydaje mi się,że dla tzw „zasady” Nenad go na to stanowisko nie przywróci.

  • nikt pisze:

   Trałka to ma papiery żeby siedzieć cicho i robić co każe trener. bo jak ma za dużo luzu to mu się różne rzeczy roją. W gębie mocny ale mentalnie cienki kiedy trzeba pociągnąć zespół czyni wręcz odwrotnie patrz finał Pucharu Polski.

  • piotr06 pisze:

   @nikt
   Taaa… Trałka zabronił Majewskiemu walnąć do pustaka w 90 min. finału. A czytałeś co mówili młodzi? Nieważne kto nosi opaskę, bo i tak wiadomo kto trzyma szatnię.

 11. milekamps pisze:

  No dobry wybór,dajmy mu szanse

 12. Ekstralijczyk pisze:

  Skoro Bjelica wybrał Gajosa na kapitana to musiał coś w nim widzieć.

  Tak bez powodu by nie wybrał, żeby tylko zmienić aby to nie był Trałka.

  Poczekamy, zobaczymy czy to dobry wybór.

  • robson pisze:

   Ja myślę, że docelowo planował na kapitana Kędziorę lub Bednarka, ale wtedy jeszcze nie zakładał, że obaj odejdą.

 13. sławek pisze:

  Dudka przesunięty do rezerw a teraz zgłaszają go do LE , gdzie tu logika ?

 14. 07; pisze:

  Chyba wszystko tak na dobre posypało się w dniu 02/05/17 wieczorem. Mówię o straym układzie i ludzi którzy nie utrzymali ciężaru.

 15. Rafi1922 pisze:

  Jevtić na kapitana

 16. dave861 pisze:

  Tylko Nielsen lub Makuszewski

 17. Pele pisze:

  Kiedy robak przeprosi za pyskówki ?

 18. Normalny pisze:

  O czym gadali z prezesami kibice dzisiaj?

 19. Ja pisze:

  Ja bym pomyślał o Nielsenie lub Kostku

 20. Antoni P pisze:

  w Lechu głównym kapitan musi gadać po polsku. a doświadczonych Polaków została Nam garstka – drodzy Koledzy.
  Wybór to Trałka, Maki, Maja, Pawłowski (na tą chwilę), Robak i Gajowy.
  Ciężki wybór, ale jak dla mnie najlepszy… pracowity i walczący.
  A Tetteh żeby mocną ręką ogarniał to Nasze obecne multi-kulti :)

 21. Radomianin pisze:

  Jasiu powinien być kapitanem gdy będzie występował – po nim widać, że darzy Klub szacunkiem i jest dla niego ważny..Tak to Gajos. Sorry ale Tetteh to jakiś żart chyba… Nie wygląda żeby miał klub w sercu i nawet po polsku mu się nie chce nauczyć mówić.. To już lepiej by 2 zastępca był znowu Tralka.

 22. Biały 65 pisze:

  Przestańcie mieszać

 23. inowroclawianin pisze:

  Znow nie ma mojego komentarza a dodalem wczoraj.

 24. marek pisze:

  Gajos będzie jeszcze lepszy z opaską!!!Brawo!!!