Zmiany nie tylko w reformie pucharów

W przyszłym sezonie 2018/2019 w życie wejdzie reforma europejskich pucharów, która będzie obowiązywała co najmniej do 2021 roku. W tym czasie polskie drużyny będą miały niezwykle trudno, by awansować do fazy grupowej Ligi Europy czy Ligi Mistrzów. Latem przyszłego roku łatwiejszy będzie chociaż terminarz czołowych polskich zespołów w tym prawdopodobnie Lecha Poznań.


O reformie europejskich pucharów obowiązującej od sezonu 2018/2019 więcej pisaliśmy -> TUTAJ. W skrócie: Już od przyszłego lata trudniej będzie załapać się do fazy grupowej zarówno Ligi Mistrzów jak i Ligi Europy. Reforma Platiniego, który otworzył się na Europę Środkową i Wschodnią przestanie obowiązywać. Nowe władze UEFA będą promowały najlepsze ligi głównie z zachodniej części kontynentu, których przedstawiciele często nie będą musieli rywalizować w eliminacjach tylko od razu będą miały zapewnioną grę w fazach grupowych.

Przez to zmniejszy się liczba miejsc w grupach dla klubów biorących udział w eliminacjach co dotyczy zarówno Ligi Mistrzów jak i Ligi Europy. Przez to Mistrz Polski w rozgrywkach 2017/2018 chcąc dostać się do futbolowego raju będzie musiał przebrnąć nie 3 a 4 rundy kwalifikacyjne Champions League. Najlepszy klub w Ekstraklasie swoje zmagania w eliminacjach do Ligi Mistrzów 2018/2019 zacznie 10 lub 11 lipca (od I rundy). Drugi i trzeci zespół grę w kwalifikacjach Ligi Europy rozpocznie 12 lipca (też od I rundy), a triumfator Pucharu Polski 26 lipca od II fazy eliminacyjnej Ligi Europy (to już Lecha Poznań nie dotyczy).

4 rundy kwalifikacyjne Ligi Mistrzów i Ligi Europy będą trwały od 10 lipca do 30 sierpnia 2018 roku. UEFA od przyszłego lata likwiduje tygodniową przerwę w sierpniu pomiędzy III a IV rundą eliminacyjną (w tym czasie rozgrywano m.in. 1/16 Pucharu Polski). Tym samym wszystkie mecze wszystkich 4 faz eliminacyjnych będą odbywały się co tydzień. Warto dodać, że kwalifikacje Ligi Mistrzów i Ligi Europy ruszą tak naprawdę nie w lipcu a już w czerwcu, jednak w fazie eliminacyjnej przed I rundą kwalifikacyjną będą brały udział kluby reprezentujące federacje z miejsc w rankingu UEFA od 48 do 55. Polska jest na 20. pozycji, zatem pierwsze kluby grę latem 2018 roku na arenie międzynarodowej rozpoczną tak jak wspomnieliśmy wyżej – w dniach 10-12 lipca.

Choć do fazy grupowej zarówno Ligi Mistrzów jak i Ligi Europy będzie awansować trudniej, to przynajmniej terminarz gier będzie lepszy. Tego lata Lech Poznań miał bardzo krótką przerwę. Rozgrywki Ekstraklasy 2016/2017 zakończyły się 4 czerwca, a już 29 czerwca Kolejorz musiał mierzyć się z FK Pelister. W nowej formule wprowadzanej przez UEFA I runda eliminacji Ligi Europy 2018/2019 rozpocznie się dopiero 12 lipca 2018 roku. W dodatku przez Mistrzostwa Świata w Rosji sezon 2017/2018 LOTTO Ekstraklasy dobiegnie końca już 20 maja. Tym samym jeśli Kolejorz zostanie mistrzem lub załapie się do pucharów będzie miał wystarczająco wiele czasu na letni odpoczynek czy letnie przygotowania. W dodatku start Ekstraklasy 2018/2019 planowany jest dopiero na 20 lipca co oznacza, że przerwa letnia 2018 będzie dłuższa od tej najbliższej zimowej.

Więcej o wchodzącej latem reformie europejskich pucharów -> TUTAJ

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 7

 1. 07; pisze:

  Tęsknię za czasami kiedy nie było podziału na tych lepszych i tych gorszych…..podział Europy już jest na Europę A i Europę B

 2. bombardier pisze:

  Jak ładnie Redakcja ujęła „lub załapie się do pucharów”.
  Dla mnie zdobycie 2 lub 3 miejsca to sromotna porażka.

 3. bombardier pisze:

  Jak ładnie Redakcja ujęła „lub załapie się do pucharów”.
  Dla mnie zdobycie 2 lub 3 miejsca to sromotna porażka.

 4. Twitterowicz pisze:

  Niestety
  Słabsze ligi schodzą na dalszy plan,liczą się tylko najsilniejsi
  Romantyzm w piłce nożnej przemija nieuchronnie

 5. Maciek pisze:

  Ten mecz jeszcze się nie skoczył a a wiem czym to się skończy. Jestem kibolem KKS Lech od niepamiętnych czasów, to co widzę to w pale się nie mieści. Widziałem niejedne złe mecze lecz to co dzisiaj widzę to przechodzi ludzkie pojęcie. To gorsze niż piach bo upokorzył nas MR.

 6. Maciek pisze:

  Jest 75 min a piach zamienia się w pustynię. Boże broń nas od takiego LECHA. To miała drużyna niby z górnej półki a my dali kolejną dupę. mecz z legią nie oglądam, bo życie jest miłe. oddam je za lepszego Lecha

 7. Maciek pisze:

  Jest 75 min a piach zamienia się w pustynię. Boże broń nas od takiego LECHA. To miała być drużyna niby z górnej półki a my dali kolejną dupę. mecz z legią nie oglądam, bo życie jest miłe. oddam je za lepszego Lecha