Terminy reprezentacyjne w tym roku

polskaLech Poznań od paru lat oddawał na zgrupowania reprezentacji narodowych najwięcej zawodników spośród wszystkich ekstraklasowych klubów. Ta sytuacja dotyczyła zarówno piłkarzy z pierwszego zespołu jak i juniorów regularnie powoływanych do kadr swoich krajów, którzy aktualnie w młodzieżowych reprezentacjach Polski stanowią większość.


W kalendarzu FIFA na 2018 roku znajduje się łącznie 5 oficjalnych terminów na obozy reprezentacji narodowych przed marcowymi meczami towarzyskimi, letnimi spotkaniami w ramach Mistrzostw Świata oraz na jesienne pojedynki w Lidze Narodów, której organizatorem jest UEFA. W tym roku czeka nas 2-tygodniowa przerwa na kadrę w marcu, we wrześniu, październiku i listopadzie. Podczas nich powołany zawodnik Kolejorza będzie mógł wystąpić maksymalnie w 8 spotkaniach + w czerwcowo-lipcowych meczach podczas mundialu.

Należy jednak zaznaczyć, że część reprezentacji narodowych swoje mecze międzynarodowe rozegra również po 20 maja, czyli po zakończeniu sezonu 2017/2018 w większości lig europejskich. Mecze do 14 czerwca nie odbędą się w oficjalnym terminie FIFA, jednak mało realne jest, by dany klub w tym Lech Poznań zabronił zawodnikowi gry, gdy któryś z piłkarzy otrzymałby powołanie do swojej kadry.

Warto dodać, że FIFA przed 3 laty zlikwidowała sierpniowy termin na kadrę. Zwykle w połowie tego miesiąca i w trakcie tygodnia reprezentacje rozgrywały po 1 meczu towarzyskim. Kolejorz w ostatnich miesiącach oddawał bardzo wielu graczy na obozy młodzieżowych kadr. Po letniej rewolucji w klubie Lech Poznań ma niewielu kadrowiczów w pierwszym zespole. Do dorosłej reprezentacji powołania otrzymywał ostatnio tylko Maciej Makuszewski, który do czerwca nie zagra z powodu urazu.

Oficjalne terminy na mecze kadr w październiku i w listopadzie w 2018 roku wypadają dość późno w porównaniu z choćby zeszłym rokiem, kiedy reprezentacje narodowe rywalizowały zaraz na początku października oraz listopada. Tej jesieni w tych miesiącach Polska będzie brała udział w Lidze Narodów UEFA. „Biało-czerwoni” w pierwszym sezonie tych rozgrywek wystąpią w najwyższej dywizji A.


Oficjalne terminy na mecze reprezentacji narodowych w 2018 roku:

19-27 marca 2018 (2 terminy)
14 czerwca-15 lipca 2018 (Mistrzostwa Świata)
3-11 września 2018 (2 terminy)
8-16 października 2018 (2 terminy)
12-20 listopada 2018 (2 terminy)

Źródło: inf. własna
Fot: KKSLECH.com

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <