48 piłkarzy z powołaniami do kadr w zeszłym roku

Lech Poznań wraz z ciągłym rozwojem akademii od paru lat jest klubem oddającym najwięcej zawodników do reprezentacji narodowych i taka sytuacja będzie mieć miejsce również w następnych latach. Juniorzy Kolejorza w kadrach młodzieżowych od dłuższego czasu stanowią większość, a często o sile danej reprezentacji w poszczególnej kategorii wiekowej stanowi nawet kilku piłkarzy naszego klubu.


Spośród graczy z pierwszej drużyny Lecha Poznań w 2017 roku w kadrach swoich krajów wystąpiło 7 piłkarzy (o 5 mniej niż rok wcześniej) w tym 2 w dorosłych reprezentacjach (o 4 mniej aniżeli w 2017). W grupach U-15 – U-19 co najmniej jedną nominację do kadry Polski otrzymało aż 41 piłkarzy. Najwięcej zawodników zostało sprawdzonych w reprezentacji U-15, U-16 oraz U-17, którzy przechodzili pomiędzy tymi grupami.

Tacy zawodnicy jak Marchwiński, Nowak, Pleśnierowicz, Skóraś, Zalewski, Grabowski, Kamiński, Niewiadomski, Czyż, Smajdor, Białczyk czy Kobacki, który latem wyjechał do Włoch często wiedli prym w polskich młodzieżówkach. W starszych kategoriach wiekowych gwiazdami są obecnie Paweł Tomczyk oraz Robert Gumny stanowiący o sile reprezentacji Polski do lat 21.

Przed wyjazdem z Polski latem 2017 roku ważnymi ogniwami poprzedniej kadry U-21 byli Dawid Kownacki, Jan Bednarek i jej kapitan Tomasz Kędziora. Cała trójka zagrała na Mistrzostwach Europy U-21, które w czerwcu odbyły się w Polsce. Na obozy reprezentacji narodowych czy konsultacje poszczególnych kadr nasz klub oddał w 2017 roku aż 48 piłkarzy (o 11 zawodników mniej niż w 2017 roku).


Występy piłkarzy Lecha Poznań z pierwszej drużyny w reprezentacjach w 2017 roku:

* – kolejno: zawodnik, mecze, minuty, gole, asysty, kadra

Jan Bednarek – 5/442/0/0 (U-21)
Tomasz Kędziora – 5/438/0/1 (U-21)
Dawid Kownacki – 4/321/2/1 (U-21)
Deniss Rakels – 4/171/0/0 (Łotwa)
Maciej Makuszewski – 4/166/0/1 (Polska)
Kamil Jóźwiak – 1/90/0/0 (Polska U-20)
Robert Gumny – 5/450/0/1 (Polska U-19)

Kadra U-20 i U-21

Paweł Tomczyk
Mateusz Lis

Kadra U-17, U-18 i U-19

Hubert Sobol
Marcin Grabowski
Bartosz Mrozek
Michał Skóraś
Szymon Zalewski
Łukasz Norkowski
Tymoteusz Klupś
Mateusz Bieniek
Miłosz Mleczko
Tymoteusz Puchacz
Jakub Moder
Dawid Kurminowski
Bartosz Przybysz
Mateusz Skrzypczak

Kadra U-15 i U-16:

Krzysztof Bąkowski
Igor Ławrynowicz
Patryk Gogół
Jędrzej Strózik
Filip Wilak
Franciszek Marzec
Jakub Pietrzak
Łukasz Bejger
Jakub Kamiński
Dawid Rezaeian
Łukasz Szramowski
Filip Szymczak
Szymon Matysiak
Filip Marchwiński
Bartłomiej Burman
Jakub Niewiadomski
Wiktor Pleśnierowicz
Kacper Janiak
Oskar Nowak
Łukasz Benedykciński
Szymon Czyż
Jakub Karbownik
Olaf Kobacki
Jakub Białczyk
Karol Smajdor

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <8 komentarzy

 1. J5 pisze:

  Dla naszych młodych zawodników gra w reprezentacjach to okazja do sprawdzenia umiejętności z zawodnikami z innych lig, często mocniejszych od naszej. Natomiast na zawodników pierwszej drużyny lachę kładli kolejni selekcjonerzy, do tego powinniśmy być przyzwyczajeni. Natomiast z pośród zagranicznych piłkarzy Lecha reprezentantów jest wyjątkowo mało, w zasadzie teraz nie ma żadnego, a przecież jeszcze niedawno pierwsza drużyna przy okazji przerw na kadrę niemal w całości rozjeżdżała się po świecie. Zdobywając tytuł mistrza Polski nasi zawodnicy będą mieli okazję to zmienić

 2. Kibic Lecha pisze:

  Ten komontarz u góry jest zupełnie absurdalny Lech najlepiej szkoli młodzierz w Polsce szczególnie te najmłotsze roczniki ale młodziezowa piłka czyli juniorska w żaden sposób nie przekłada się na piłkę seniorską Zresztą sam Lech traktyje tych piłkarzy jako potencjalny zarobek Więc z młodych piłkarzy nigdy nie stworzymy druzyny

 3. stowoda pisze:

  NIKT nie tworzy drużyny ( przyzwoitej) z młodych piłkarzy ( tym bardziej z wychowanków). NIKT!
  Nawet tak młoda drużyna jak RB Lipsk to głównie młodzi gracze KUPIENI za „duże bejmy” z innych zespołów Bundesligi ( i niekoniecznie są to Niemcy!).
  W kadrach meczowych DOBRYCH europejskich drużyn ( no średnio- przyzwoitych) jest co najwyżej 3-4 młodych ( 18-20 lat) a wychowanków 1-max 3 !
  Kto ma inne dane niech pisze !
  Co ciekawe w kadrach u17/u19 Polski jest aż 3 bramkarzy młodego Lecha (Przybysz, Mrozek,Mleczko!). No to będzie miał Lech duży kłopot bogactwa! Bo przecież ogrywa się w 1 lidze Lis.

 4. Kibic pisze:

  Do Stawody mleczko tylko jeździ na konsultacje w kadrze u 19 nr 1 majecki nr 2 bułka nr 3 kucz i nr 4 mleczko dziękuje za uwage

 5. Kibic pisze:

  Stawoda interesuj sie trochę piłka a pózniej pisz

 6. Kibic pisze:

  Jeszcze raz do stawody pokaz mi mecz oficjalny w kadrze gdzie grał Miłosz Mleczko?czekam na odowiedz

 7. J5 pisze:

  Jakiś narwany delikwent

 8. inowroclawianin pisze:

  Prawdopodobnie z roku na rok kadrowiczów rodem z Lecha będzie coraz więcej bo akademia zaczyna się rozkręcać. Do pierwszej Reprezentacji obecnie mocno puka Kownacki, Kędziora i nawet Gumny. Makuszewski jeśli wyzdrowieje i będzie grał na swoim dobrym poziomie, na pewno otrzyma powołania. Nie liczę już nawet takich byłych zawodników Lecha jak Lewy, Linetty i innych. Kolejni to tylko kwestia czasu. To dobrze świadczy o tym jak Lech szkoli i przystosowuje zawodników do wyjazdu z Polski.