Wspomnień czar: Pierwsze ligowe zwycięstwo

W cyklu „Wspomnień czar” przy okazji większości meczów w nieco nietypowy sposób wracamy w artykułach do przeszłości wspominając na luzie krótko dawne mecze Lecha Poznań z danymi rywalami. Nie zabraknie filmików, naszych osobistych wspomnień i odczuć czy starych fotek z archiwum KKSLECH.com dotyczących dawnych spotkań Kolejorza. W zależności od rywala czasem jeden odcinek będzie ciekawszy, a czasem drugi trochę mniej. W każdym razie przypomnicie sobie występy Lecha Poznań przeciwko danemu klubowi od tej najciekawszej strony.


W dzisiejszym odcinku stałego, przedmeczowego cyklu „Wspomnień czar” cofamy się do lat 70-tych. Wtedy miał miejsce mecz Lecha z Pogonią, który dla obu klubów był historycznym spotkaniem. Choć Pogoń nigdy nie zaliczała się do czołowych polskich klubów i raczej już zaliczać się nie będzie, nie ma znaczących sukcesów czy wielu gier na arenie międzynarodowej, to jednak zawsze mocno mobilizowała się na pojedynki z poznaniakiem. Kolejorz był i jest dla niej odwiecznym rywalem tak jak dla Lecha Poznań jest choćby warszawska Legia.

Od pierwszych lat rywalizacji Lecha z Pogonią ekipa ze Szczecina wygrywała znacznie częściej. Mobilizując się na Lecha szczególnie miała nas patent, dlatego ogólny bilans starć z tym klubem jest dla Kolejorza minimalnie korzystny – 32-26-31, 117:105, natomiast w samej Ekstraklasie już niekorzystny – 22-22-25, 89:85. W pierwszych latach rywalizacji obu zespołów Pogoń wygrała aż 7 z 10 ligowych spotkań (I i II-liga) w tym 4 z rzędu. Szczecinianie najczęściej ogrywali poznaniaków jednym golem śrubując mimo wszystko swoje dobre statystyki.

Nielicząc pucharowego pojedynku wygranego w latach 60-tych przez Lecha Poznań aż 4:1 drużyna Kolejorza po raz pierwszy w lidze pokonała „Portowców” w 11 ligowym spotkaniu obu klubów. To odbyło się 15 czerwca 1975 roku na obiekcie Warty Poznań. Ten mecz miał miejsce w czasach w których na Kolejorza chodziło regularnie po 30-40 tysięcy osób. Akurat tamten pojedynek z „Portowcami” przyciągnął na Wildę około 20 tysięcy ludzi, czyli poniżej średniej.

Mecz Lecha Poznań z Pogonią Szczecin w czerwcu 1975 roku był pojedynkiem przedostatniej kolejki Ekstraklasy. Przed nim wszystko w przypadku Kolejorza było już jasne, ale na pożegnanie z kibicami lechici pokonali „Portowców” 1:0 po golu w 34 minucie Zbigniewa Milewskiego. Ostatecznie na koniec sezonu 1974/1975 poznaniacy byli na 9. pozycji, a Pogoń Szczecin zajęła 12. miejsce w 16-zespołowej lidze.

Skład Lecha z pierwszego zwycięskiego meczu nad Pogonią w lidze: Turek – Napierała, Płotka II, Stępczak, Barczak, Rutkowski, Jakóbczak, Szewczyk, Szpakowski, Szostak, Milewski (77.Domino).

Po tamtym zwycięstwie Kolejorzowi nadal bardzo słabo szło w rywalizacji z niewygodnym i nielubianymi „Portowcami”. Lech Poznań zanotował więc kolejną serię porażek przegrywając raz z Pogonią aż 0:4. Dopiero w kolejnych latach było lepiej, zatem bilans konfrontacji ze szczecinianami wyrównał się. Spory wpływ na minimalnie korzystne statystyki miał zeszły sezon w którym Lech Poznań pokonał Pogoń Szczecin aż 5 razy z rzędu i to często bardzo przekonująco. Niedzielny pojedynek również będzie miał swoją historię, gdyż oba kluby zmierzą się ze sobą 90 raz wliczając wszystkie fronty oraz po raz 70 w Ekstraklasie.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <2 komentarze

  1. sp pisze:

    Zobaczcie nawet Rutek zagrał

  2. valdelaunay pisze:

    Zarówno mieszkańcy Aleksandrii oraz Kopalni są bardzo niezadowoleni z tych propozycji !!! Może to dotrze do urzędników gminnych. Z tego co słyszę pasażerowie będą nadal korzystać z usług PKS, który zawiezie bezpośrednio do Częstochowy.