96 dumnych lat Lecha Poznań

Nastał dzień 19 marca 2018 roku! To właśnie 19 marca 96 lat temu oficjalnie został założony dzisiejszy Lech Poznań będący od 1922 roku dumą całej Wielkopolski i nie tylko. Za Kolejorzem jest wiele pięknych lat, ale też trudnych chwil, które udało się przetrwać. Teraz przed naszym klubem mającym ponad 100 milionów budżetu oraz solidne fundamenty w postaci najlepszej w Polsce akademii są kolejne lata w których co sezon celem Lecha Poznań są trofea i jeszcze raz trofea!


98 lat temu na terenie całego kraju działało wiele Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży, które nie miały jednak za zadanie popularyzować sportu wśród dzieci i młodzieży. Mimo to, młodzi poznaniacy postanowili uprawiać sport, a konkretnie chcieli grać w piłkę nożną. W 1920 roku na terenie Dębca, który nie należał wtedy do Poznania osoby z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowiły założyć swój klub. Nie był on co prawda nigdzie zarejestrowany, ale miał władze i nazwę – Lutnia Dębiec. Według historii do rejestracji drużyny piłkarskiej doszło dopiero dwa lata później, a konkretniej dnia 19 marca 1922 roku i do dziś jest to oficjalna data powstania obecnego Lecha Poznań. To oznacza, że poniedziałek, 19 marca 2018 roku to dzień szczególny, ponieważ nasz klub właśnie teraz ma 96 lat!

Lech Poznań jest klubem, który od początku swego istnienia sprawił wiele radości wszystkim Wielkopolanom, a nie tak dawno dzięki występom na arenie międzynarodowej – nawet wielu Polakom. Kolejorz od początku swojego istnienia miał już w sumie 13 oficjalnych nazw. Pierwszą z nich była oczywiście TS Lutnia Dębiec, zaś od 2006 roku klub zwie się KKS Lech Poznań SA. W całej dotychczasowej historii Kolejorz zdobył 14 medali Mistrzostw Polski w tym 7 złotych oraz aż 19 medali pucharowych sięgając łącznie po 5 krajowych pucharów oraz po 6 Superpucharów Polski.

W ostatnich sezonach poznański Lech zapisał się też na kartach europejskiej piłki. W 2008 roku po wygraniu z Feyenoordem Rotterdam 1:0 awansował do 1/16 Pucharu UEFA, natomiast w 2010 roku po m.in. wielkim meczu z Manchesterem City 3:1 oraz zwycięskich remisach z Juventusem Turyn 3:3 i 1:1 dostał się do 1/16 Ligi Europy i niewiele brakowało, aby wyeliminował Bragę (późniejszego finalistę rozgrywek). Za to dwa sezony temu Kolejorz po 5 latach wrócił do Europy i przypomniał się jej sensacyjnym triumfem nad Fiorentiną we Florencji.

W obecnym sezonie Lech Poznań jest niemalże pewniakiem do zajęcia miejsca na podium LOTTO Ekstraklasy, jednak celem całego klubu nie jest drugi z rzędu brąz czy srebro tylko złoty medal. Przed „niebiesko-białymi” jeszcze 9 bardzo ważnych spotkań w których wszystko zależy od Lecha Poznań. Cel jest jeden i tym celem jest wielkie fanatyczne święto dnia 20 maja na poznańskim placu Mickiewicza na którym po 3 latach znów może zjawić się kilkadziesiąt tysięcy kibiców.

Bez względu na końcówce rozstrzygnięcia tego sezonu w dniu 96. rocznicy wszyscy kibice Kolejorza mogą być dumni ze swojego klubu przez jedną istotną rzecz. Lech Poznań nie jest bowiem ani wojskowy ani policyjny. Tym samym nigdy nie tworzył swojej historii przez kradzież zawodników z innych polskich klubów. Nigdy nie miał też nic wspólnego z milicją, zomo, ormo czy innymi nielubianymi przez kibiców instytucjami. Lech jest poznański, wielkopolski i kolejowy! To nasz Lech, nasz wielki klub, nasz ukochany Kolejorz, a także klub, który mając z sezonu na sezon coraz wyższy budżet dzięki któremu co roku będzie bił się o najwyższe cele przez wiele, wiele następnych lat.

Lech Poznań jest klubem każdego kibica z zachodniej części kraju oraz sympatyka z innego rejonu Polski dla którego liczy się duma, honor i tradycja. Lech jest po prostu dla kibica, który jest z klubem na dobre i na złe mającego żelazne zasady. „Niebiesko-białe” barwy oraz kolejowy herb to świętość czczona przez fanatyków Kolejorza, którzy od wielu, wielu lat są główną siłą Lecha Poznań. W tym sezonie mamy jasny cel. Tym celem jest tytuł Mistrza Polski i tylko on się liczy! Dopóki piłka jest w grze wszystko może się zdarzyć, a nam jako kibicom pozostaje wierzyć do końca w sukces naszego klubu.

Niech zwycięża Lech, wielki Kolejorz KKS!


LECH POZNAŃ – 96 lat dumy i tradycji, a historia nadal trwa!

Największe sukcesy piłkarskiego Lecha Poznań

Mistrzostwo Polski: 1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015
Wicemistrzostwo Polski: 2013, 2014
3. miejsce: 1949, 1950, 1978, 2009, 2017
Zdobywca Pucharu Polski: 1982, 1984, 1988, 2004, 2009
Finalista Pucharu Polski: 1980, 2011, 2015, 2016, 2017
Zdobywca Superpucharu Polski: 1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016
Finalista Superpucharu Polski: 1983, 1988, 2010
1/16 Pucharu UEFA: 2008
1/16 Ligi Europy: 2010
Faza grupowa Ligi Europy: 2015
1/8 PZP: 1982, 1988

Największe sukcesy Lecha Poznań – juniorzy

Wicemistrz Młodej Ekstraklasy: 2013
3. miejsce Młodej Ekstraklasy: 2010
Mistrz Polski Juniorów Starszych: 1987, 1995
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych: 1998, 2009, 2010, 2012, 2015
3. miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Starszych: 1937, 1985, 1992, 1994, 2014, 2016, 2017
Mistrz Polski Juniorów Młodszych: 2009, 2014, 2015, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych: 2012

Osiągnięcia Lecha Poznań za czasów urzędowania obecnego właściciela

Mistrz Polski – 2010, 2015
Wicemistrz Polski – 2013, 2014
Brązowy medal Mistrzostw Polski – 2009, 2017
Puchar Polski – 2009
Srebrny medal Pucharu Polski – 2011, 2015, 2016, 2017
Superpuchar Polski – 2009, 2015, 2016
Srebrny medal Superpucharu Polski – 2010
Mistrz Polski Juniorów Młodszych – 2009, 2014, 2015, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych – 2012
Wicemistrz Polski Juniorów Starszych – 2009, 2010, 2012, 2015
3. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych – 2014, 2016, 2017
Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych – 2012
Srebrny medal Młodej Ekstraklasy – 2013
Brązowy medal Młodej Ekstraklasy – 2010
Faza grupowa Ligi Europy – 2015/2016
1/16 Pucharu UEFA – 2008/2009
1/16 Ligi Europy – 2010/2011
Królowie strzelców – 2007 (Piotr Reiss) 2010 (Robert Lewandowski), 2012 (Artjoms Rudnevs), 2017 (Marcin Robak)

LECH POZNAŃ – Mistrz Polski 2014/2015 – Przeżyj to jeszcze raz! (Specjalny Materiał KKSLECH.com – 9:40):

Lech Poznań – Mistrz Polski 2009/2010 (Specjalny Materiał KKSLECH.com – 7:58):

Przeżyjmy to jeszcze raz! Część I – Finał Pucharu Polski 2009 (Specjalny Materiał KKSLECH.com – 5:31):

Przeżyjmy to jeszcze raz! Część II – Finał Pucharu Polski 2009 (Specjalny Materiał KKSLECH.com – 4:48):

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <39 komentarzy

 1. Mario pisze:

  Sukcesów i spokoju !!! Na zawsze z KKS LECH !

 2. Bolek pisze:

  200 lat Kolejorzu (życzyć 100 lat nie wypada?)!!

 3. Łazarz pisze:

  Wszystkiego Najlepszego Ukochany Klubie Nasz. Mistrza w tym sezonie i kolejnych sukcesów w następnych latach. Niech wiara z dumą nosi ten herb na piersi przez następne długie lata.

 4. RobertLech!!! pisze:

  Nic dodac i nic ujac, duma, duma i jeszcze raz duma, z bycia kibicem Lecha Poznan.

 5. arek z Dębca pisze:

  Jestem dumny z tego, ze wychowywalem sie na fyrtlu gdzie przed wojna powstawal nasz ukochany Kolejorz. 1000 lat nasza ukochana dumo Wielkopolski!

 6. Michu73 pisze:

  Pięknie sie to czyta:) Tylko KOLEJORZ!

 7. Piasek pisze:

  Dobrze, że podkreślacie, że Lech to nie tylko Wielkopolska 🙂 19 marca to szczególny dzień również dla mnie, katowiczanina 😉 W 96 rocznicę powstania Klubu, życzę Nam wszystkim jednego – spotkania 20 maja na mistrzowskie fecie! 🙂

 8. Panda1922 pisze:

  1000 lat Klubie Nasz Ukochany!
  Życzę sukcesów i nadejścia czasów w których Lech Poznań będzie dla wielu piłkarzy -nie tylko z Polski – miejscem docelowym , a nie tylko stacją przesiadkową.

  TYLKO I WYLACZNIE LP!!!

 9. tylkoLech pisze:

  Lechu, nasz kochany Klubie, życzę kolejnych lat znaczonych dumą, tradycją i pięknymi zwycięstwami. W najbliższej przyszłości oczywiście mistrzowskiego tytułu i wielkiego święta 20 maja, powrotu do Europy we właściwym stylu i prawdziwych, wiernych kibiców na dobre i złe oraz uczciwych sędziów.
  „Każdy z nas to wie, co w życiu liczy się, tylko poznański Lech, niebisko-biały herb …”

 10. Niebieski77 pisze:

  1000 lat ukochany Kolejorzu !

 11. kri$$ pisze:

  Życzę kochanemu Lechowi i braci kibicowskiej jak najlepszych meczów pełnych emocji, zakończonych zwycięstwami. Marzy mi się seria mistrzostw Polski, zdobywanie Pucharu Polski i chlubny udział w pucharach europejskich. LECH FOR EVER!!!!!

 12. mól pisze:

  Trofeów!
  ? lat KKS LECH POZNAŃ!!!

 13. enow pisze:

  1000 lat i wielu sukcesów życzę Kolejorzowi i wszystkim kibicom!

 14. andi pisze:

  1000 lat…jak nie jeden z mych przyjaciół po szalu n. napisał. Nasza duma Wielkopolski..TYLKO LECH, taki jak WIELKOPOLSKA,, zawsze zwycięska,jedyna nie powtarzalna…i niech tak pozostanie.

 15. Legat pisze:

  Trwaj Na Wieki Nasz Kochany Kolejorzu!

 16. Lechita62 pisze:

  To zaszczyt nazywać siebie kibolem Lecha! Czekam na tytuł i kolejną piękną przygodę w Europejskich pucharach.

 17. Marecki60 pisze:

  Jestem szczonem z Wildy, na stadion na Dębcu miałem ze 2 kilosy, a na 22 lipca (stadion Warty) niecały kilos. Teraz jako podstarzały kibol Kolejorza mam niecałe 6 kilosów. Lech zawsze był mi bliski, starzeliśmy się razem i jedno co jest dla mnie pocieszające to to, że przetrwał różne zawieruchy. Życzę Lechowi przetrwania w dobrej kondycji tysiąca lat. Multum tytułów Mistrza Polski, Pucharów zarówno w polskiej jak i europejskiej lidze. Puchar Ligi Mistrzów też by się przydał, ale to już raczej abstrakcja.
  Chciałbym doczekać czasów gdy Kolejorz zdominuje naszą ligę i tytuł MP będzie miał w kieszeni na parę kolejek przed końcem sezonu. Pomarzyć zawsze można, a co póki co jeszcze za to nie karają.

 18. mati pisze:

  1000 lat dla Klubu i Mistrzostwa Polski-tego życzę w dniu urodzin Kolejorza i moich 😀

 19. MARCINzKalisza pisze:

  1000 lat i mistrzostwa 2018 życzy dumny kibic Kolejorz Marcin!

 20. MARCINzKalisza pisze:

  1000 lat i mistrzostwa 2018 życzy dumny kibic Kolejorza Marcin!

 21. Rojber pisze:

  200 lat i kolejnych pieknych chwil kiedy az łezka spływa po niebiesko białych policzkach

 22. ArekCesar pisze:

  Na przekór wszystkim Lechu nam trwaj wraz ze swoją wiarą, a duma trwa w nas i trwać będzie zawsze.
  Na 96 urodziny życzę nam wszystkim mistrzostwa i wielu młodych wychowanków, którzy dumnie będą grać z herbem na piersi ku chwale Lecha.

 23. slash pisze:

  Tylko Lech Poznań!

 24. J5 pisze:

  Wszystkiego najlepszego z okazji 96 rocznicy urodzin dla KKS LECH POZNAŃ, i wszystkich ludzi związanych z naszym klubem. Niech historia na swych kartach zapisuje najpiękniejsze chwile naszego Kolejorza po wieczne czasy

 25. Pozn pisze:

  Wielki Lechu czas na trofea bo na nie zasługujesz!

 26. Alcatraz pisze:

  Wszystkiego najlepszego! Wielu sukcesów!

 27. inowroclawianin pisze:

  Ostatnie 7 lat to raczej lata wstydu jeśli chodzi o pierwszą drużynę. Chciałbym życzyć Klubowi dalszego rozwoju, gownie sportowego, trofeów, dominacji w Polsce, awansu do LM już tej jesieni i MP już tej wiosny bo w ostatnim czasie za rzadko je zdobywamy. Wszystkim kibicom masę radości w związku z Lechem. Klubowi kolejnych stu lat, stu lat świetności na arenie krajowej i międzynarodowej.

 28. kibol z IV pisze:

  KKS LECH POZNAŃ – Dla każdego kibola to zjawisko kultowe , fenomen , religia…Dla każdego to tysiące obrazków przemykających w kadrach życia. Każdy widzie je inne , bardziej osobiste bo postrzegane przez pryzmat swych własnych doznań,doświadczeń , radości , smutków ,zwycięstw , porażek…Każdy zatrzyma je w sobie do końca swego zycia. Każdy będzie pielegnował i przekazywał je dalej…tak samo jak wtedy gdy jeszcze uczył sie Lecha od starszych kiboli , tych bardziej doświadczonych tych z większym stażem…Lech Poznań to dla wielu z Nas ktoś bardzo bliski , członek rodziny , brat , ktoś bez którego ten świat byłby inny…gorszy , mniej kolorowy i fascynujący. Lech był gdy nie było nas , Lech jest gdy jesteśmy , Lech będzie gdy już nas nie będzie. Przetrwa bo jest w swiadomości każdego który poczuł jego magię…a tych wciąż przybywa , rozlewając Lechową religię na następne pokolenia…
  Wierny Tobie aż po życia kres.

  • Siódmy majster pisze:

   Umiesz chwycić słowem pisanym kibica za serce.Doskonały tekst,mam nadzieję,że redakcja zauważy i masz murowany TOP 7 🙂 Tylko nie pisz czasem ,że masz w nosie takie zaszczyty.Zasłużyłeś i powinieneś być wyróżniony bo już nikt w temacie 96 lat Kolejorza nic lepszego niż Ty nie napisze 🙂

 29. MaPA pisze:

  Wszystkiego najlepszego życzę Lechowi jak i nam jego kibicom.Zastanawiające jest to że na ogół wspominamy te dobre momenty w życiu naszego klubu.Chciałbym aby tych radosnych chwil było jak najwięcej.

 30. prezol pisze:

  Życzmy sobie by nasz klub trwał zawsze i odnosił jak najczęściej sukcesy.Człowiek przez te lata się tak uzależnił od Lecha,że to czy tydzień jest dobry czy nie zależy od ostatniego wyniku.Jak przegramy chodzę struty przez tydzień.Cieszę się że dane mi było być przy wszystkich mistrzostwach Lecha na żywo,mam nadzieję że parę jeszcze ich będzie.I tego życzę klubowi i wszystkim kibicom.

 31. 1909 pisze:

  Gratulacje Lechu. 8 Majstra i znów niezapomnianej przygody w Europie. 200 lat!

 32. picia7 pisze:

  W nocy z 18 na 19 maja po roku nieobecnosci w Polsce laduje na lawicy… Mam tylko jedno marzenie… 20 maja 2018 – „MISTRZ POLSKI 2017/2018 – KKS LECH POZNAN” i zabawa do bialego rana 😀 Tego wam i sobie zycze !!! Mistrz Mistrz KOLEJORZ

 33. kilo82 pisze:

  Wszystkiego najlepszego ukochany Klubie! Wielu kolejnych jubileuszy, uświetnionych licznymi sukcesami.

 34. undertheskin pisze:

  Życzę Lechowi sukcesów i wielkości w Europie, żeby wreszcie spełnił oczekiwania.
  P. S. Dlaczego nie wspomniano o meczach przed reorganizacją rozgrywek pucharowych w Europie? Np. mecz z Barceloną w latach 80-tych. Puchary nie zaczęły się w 2009 roku.

 35. Siódmy majster pisze:

  Żyj nam Kolejorzu w nieskończoność i PANUJ,RZĄDŹ I DZIEL zawsze i wszędzie.Od Odry do Bugu, od Tatr do Bałtyku niech rozciąga się hegemonia Lecha Poznań.A w Europie podziw i szacun dla naszego klubu.

 36. LECHITA Z WYSPY pisze:

  Sukcesów,Sukcesów i jeszcze raz samych sukcesów na krajowym podwórku i na arenie międzynarodowej przez następne co najmniej 100 lat,tego życzę ukochanej mej drużynie co się zwie Poznański Lech!!!
  HEEJ LEECH!!!!

 37. Glos pisze:

  daj Boze byc jak najdluzej z Lechem i z jego Kibolami!!! Reszta to juz dodatki (tytuly, zwyciestwa)

 38. Kibic Lecha pisze:

  Tradycja Lecha jest piękna ale teraz tą tradycje trzeba podczymywać dobrą grą skoro miasto Poznań wybudowało stadion za tak duze pieniądze