Moder idzie śladami Linettego

W miniony Lany Poniedziałek debiutu w pierwszej drużynie Lecha Poznań doczekał się Jakub Moder, który jutro będzie obchodził 19 urodziny. Prawonożny środkowy pomocnik to drugi tej wiosny wychowanek Kolejorza, który zadebiutował w LOTTO Ekstraklasie. Pierwszym był rok młodszy od Modera skrzydłowy Tymoteusz Klupś mający na swoim koncie już 3 ligowe występy.


Jakub Moder to zawodnik urodzony 7 kwietnia 1999 roku. Latem 2017 został zgłoszony do rozgrywek z numerem „15”. Prawonożny pomocnik znalazł się jesienią w kadrze na jeden z domowych meczów Lecha Poznań. Zimą zaliczył 180 minut w 3 spotkaniach towarzyskich zdobywając gola na 1:0 w sparingu ze Zniczem Pruszków. Wiosną znajdował się w meczowej „18” na niektóre spotkania aż w końcu wszedł na murawę zmieniając w 90 minucie pojedynku z Wisłą innego pomocnika, Darko Jevticia.

Jakub Moder mierzący 188 cm wzrostu trafił do naszego klubu przed sezonem 2014/2015 z poznańskiej Warty. Na swoim koncie ma tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych 2015, prawie 50 rozegranych meczów w III-lidze oraz 6 bramek. 19-letni rozgrywający poniedziałkowym debiutem na obiekcie Wisły Kraków zaczął iść w ślady Karola Linettego. Otóż w listopadzie 2012 roku swój debiut podczas zwycięskiego meczu z „Białą Gwiazdą” przy Reymonta zaliczył inny środkowy pomocnik będący wychowankiem Kolejorza, Karol Linetty, który grał wtedy od 60 minuty.

Obiekt Wisły w Krakowie w ostatnich latach sprzyjał też innemu wychowankowi naszego klubu, Szymonowi Drewniakowi, który podczas debiutu Karola Linettego strzelił bramkę nad wagę zwycięstwa nad wiślakami. Na dodatek tamto trafienie przy Reymonta było pierwszym golem Drewniaka w pierwszej drużynie Kolejorza. W ciągu ostatnich 15 lat w pierwszym zespole Kolejorza zadebiutowało w Ekstraklasie łącznie 34 młodych piłkarzy z czego niemal wszyscy z wyjątkiem np. Dariusza Formelli czy Niklasa Zulciaka byli wychowankami akademii Lecha Poznań.


Młodzi piłkarze debiutujący w ligowym meczu Lecha Poznań od ostatniego powrotu Kolejorza do Ekstraklasy:

Sezon 2002/2003:

Marcin Klatt (09.04.2003, Wisła P. – Lech 0:0)

Sezon 2003/2004:

Dariusz Stachowiak (22.05.2004, Świt – Lech 1:0)
Mirosław Goliński (17.09.2004, Lech – Cracovia 0:2)
Arkadiusz Czarnecki (14.05.2004, Lech – Polonia 1:0)
Paweł Buzała (14.05.2004, Lech – Polonia 1:0)

Sezon 2004/2005:

Artur Marciniak (21.05.2005, Lech – Górnik Ł. 3:0)

Sezon 2005/2006:

Krzysztof Strugarek (14.10.2005, Górnik Ł. – Lech 0:0)
Jakub Wilk (10.03.2006, Lech – Zagłębie 0:1)

Sezon 2006/2007:

Sezon 2007/2008:

Maciej Kononowicz (03.11.2007, Jagiellonia – Lech 4:2)
Mariusz Szyszka (24.11.2007, ŁKS – Lech 1:2)

Sezon 2008/2009:

Mateusz Machaj (28.09.2008, ŁKS – Lech 0:3)

Sezon 2009/2010:

Mateusz Możdżeń (18.10.2009, Lech – Wisła 1:0)
Marcin Kamiński (21.11.2009, Lech – Ruch 3:1)
Mateusz Szałek (12.12.2009, Lech – Korona 2:0)
Bartosz Bereszyński (21.03.2010, Lech – Jagiellonia 2:0)

Sezon 2010/2011:

Kamil Drygas (11.09.2010, Śląsk – Lech 1:2)

Sezon 2011/2012:

Szymon Drewniak (25.03.2012, Lech – Śląsk 2:0)
Patryk Wolski (31.03.2012, Lech – Cracovia 3:1)

Sezon 2012/2013:

Tomasz Kędziora (27.10.2012, Lech – Jagiellonia 0:2)
Karol Linetty (02.11.2012, Wisła – Lech 0:1)

Sezon 2013/2014:

Jan Bednarek (23.09.2013, Piast – Lech 0:2)
Michał Jakóbowski (23.09.2013, Piast – Lech 0:2)
Dariusz Formella (03.11.2013, Lech – Górnik 3:1)
Dawid Kownacki (06.12.2013, Lech – Wisła 3:1)

Sezon 2014/2015:

Jakub Serafin (22.02.2015, Lech – Ruch 2:1)
Niklas Zulciak (04.04.2015, GKS – Lech 1:2)

Sezon 2015/2016:

Piotr Kurbiel (20.09.2015, Jagiellonia – Lech 1:0)
Kamil Jóźwiak (28.02.2016, Lech – Jagiellonia 0:2)
Robert Gumny (19.03.2016, Lech – Legia 0:2)

Sezon 2016/2017:

Paweł Tomczyk (17.12.2016, Cracovia – Lech 1:1)
Marcin Wasielewski (10.02.2017, Lech – Termalica 3:0)
Tymoteusz Puchacz (07.05.2017, Termalica – Lech 0:3)

Sezon 2017/2018

Tymoteusz Klupś (18.02.2018, Lech – Pogoń 2:0)
Jakub Moder (02.04.2018, Wisła – Lech 1:3)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <28 komentarzy

 1. John pisze:

  Trochę szkoda że Lech na pół roku zablokował Serafina,mógł chłopak grać regularnie.
  Z Moderem też nie wiadomo jak będzie,jeśli mają się młode chłopaki rozwijać,muszą grać częściej.Pytanie jaka jest na to szansa w Lechu,gdyby udało się dostać do fazy grupowej pucharów,LE chociażby,wtedy swoje szansę pewnie by dostawali.
  Taki Żurkowski w Górniku,coś o nim można powiedzieć bo gra w 1 składzie już drugi sezon chyba.Modera ciężko ocenić.
  Puchacz pewnie zostanie w Sosnowcu.Zostają Tomczyk i Kurminowski,co dalej z nimi.
  Tomczyk może wróci,Kurminowski na wypożyczeniu gra mało,też trzeba poszukać jakiegoś wyjścia,może powrót i wypożyczenie do 1 ligi.A z sezonu na sezon ,powoli powinni dobijać się kolejni młodzi do 1 zespołu,mam taką nadzieję.Całe szczęście,że jest w kim wybierać.

 2. Bryx pisze:

  @John – Ja w sumie trochę rozumiem ten ruch z Serafinem, ja to się zastanawiam czy on czasem zaraz nie przepadnie jak Krystian Sanocki (?), z tego względu, że ma 21 lat, powinien już grać przynajmniej te połówki, a wchodzą inni, młodsi. Być może nie zrobi tu kariery, i jak mówi Nenad -’Trzeba to zaakceptować’, nie każdy zdolny wychowanek zostanie u nas Kędziorą.

  • tomasz1973 pisze:

   No, ale pozostawienie go w Norwegii, gdzie miał pewny I skład zwiększało możliwość jego gry w przyszłym sezonie. Teraz po bezowocnym półroczu, bo ni jak nie da się porównać gry w norweskiej I lidze do III ligowych rezerw, gdzie to jest jeszcze liga w zasadzie amatorska, zacznie nowy sezon niemal od zera.

  • John pisze:

   Nie no może nie przepadnie jak Sanocki.W Norwegii zbierał dobre recenzje,Haugesund chyba było zainteresowane wykupieniem go.Ma 21 lat i powinni z Lechem się na coś zdecydować ,co dalej z jego karierą.Bo dalszy pobyt w Lechu ,może być w jego przypadku stratą czasu,skoro ma siedzieć na ławce.Jest to materiał na solidnego ligowca,coś jak Drewniak czy Możdżeń.

  • Michu73 pisze:

   Po sprzedaży Abdula musieli coś zrobić. Z punktu widzenia Klubu ruch zrozumiały (niespodziewane kontuzje graczy z postawy) ale dla zawodnika rzeczywiście lepiej byłoby zostać w Haugesund.

 3. KKS1994 pisze:

  Z Moderem fajne jest to, że widać że go piłka szuka. I jak widziałem parę meczów rezerw, i w tych sparingach w których grał w pierwszej drużynie miał parę sytuacji do strzelenia goli. Nawet w Krakowie w ostatnich sekundach meczów może by miał tylko Chobłenko zabrał mu piłkę sprzed nóg gdy Kuba pewnie miał by setkę

 4. kibic pisze:

  doJohn puchacz musi wrocic ponoc zrobil furore na u 19 we wloszech mysle ze juz powiniken by c numer 1 w lechu

  • Tom_93 pisze:

   Puchacz zdaje się że został wypożyczony na 2 lata. Raczej latem do nas nie wróci, zwłaszcza że mamy Tomasika i Kostie.

  • Grimmy pisze:

   @Tom_93,
   To prawda, co piszesz, że został wypożyczony na 2 lata, ale Lech ma prawo skrócić wypożyczenie w każdym okienku. To tylko od Lecha zależy, kiedy Puchacz do nas wróci. Osobiście chciałbym, aby to miało miejsce jak najwcześniej, jednakże wyłącznie wtedy, jeśli wracałby, aby być podstawowym piłkarzem. Nie jak z Serafinem, że wrócił, choć nikt tak naprawdę nie wie po co…

 5. kibic pisze:

  tomasika????

 6. stowoda pisze:

  A ja myślę że „szykują pod sprzedaż” Kostewycza stąd Tomasik,a Puchacz pewnie wtedy wróci i będziemy mieli ( od dawien dawna) DWÓCH Polaków na lewej obronie ( ostatni w Lechu był Jakób Wilk).
  Byłoby fajnie.
  Co do Modera to też ciekawe bo coś mówiło się w lecie 2017 o transferze Gajosa ( plotki o Hercie Berlin), a Moder wręcz stworzony by grać w miejsce Gajowego.
  Wiemy że Lech nie będzie choćby klubem pokroju Schalke 04 więc dobrze by Polacy ( i kilku wychowanków) byli w naszym klubie większością. A jest spora grupa młodych – choćby Pleśnierowicz , Smajdor, Bajger, Jakub Karbownik, Kryg, Skóraś, ( ci grają w kadrach u-PZPNu).

  • Tom_93 pisze:

   Kostewycz jeśli się nie połamie to na pewno zostanie sprzedany lecz wątpię, żeby stało się to tego lata. Zapewne odejdzie Gumny, może Darko i może Maja? W klubie raczej nie planują kolejnej rewolucji a Kostia swoją formą na transfer raczej nie zasługuje. Więc ściąganie Puchacza nie jest dobrym pomysłem, niech gra dalej w Sosnowcu.

  • tomasz1973 pisze:

   „Jakób”–sorry, ale oczy bolą.

 7. angelo pisze:

  Chronić takie cacka , wypożyczenie i to do klubu w , którym by się rozwijał , zagranica tylko tam gzie będzie grał , Niemcy , Anglia ale wypożyczenie . Rok , dwa i powrót do klubu tu dwa , trzy lata i sprzedaż i następni . Kasa , kasa to co lubi ojciec . Kupować tylko perełki typu Darko . Możliwości są tylko je wykorzystać . Jesteśmy klasą na ten moment w Polsce , nikt nam nie dorówna w najbliższych latach .

 8. 07 pisze:

  Od następnego sezonu postawić na młodzież tak jak Zabrze plus 2-3 transfery od razu do pierwszej 11 jak Dilaver czy Gytkyaer. Szrot won , a średniacy ultimatum. Majewski gra o niebo lepiej po rozmowie dyscyplinującej…..
  Moder podobnie jak Klupś musi grać, aby się rozwijać. Debiut już ma teraz czas zbierać minuty w końcówkach, a w razie kontuzji (def. pomocników twu, twu )dać mu grać.

  • Grimmy pisze:

   Moim zdaniem taka właśnie polityka wydaje się najrozsądniejsza. Składy mamy mocny, wykrystalizowany, nie potrzeba teraz sprowadzać tabunów nowych piłkarzy, więc 2-3 mocne transfery (co rundę), aby metodycznie podnosić wartość sportową drużyny. Ideałem byłoby, gdyby zarząd przeznaczył podobną kwotę na transfery, jak w lecie 2017. Tyle, że tym razem, zamiast sprowadzać 9 piłkarzy, przyszłoby 3, ale konkretnych.

  • 07 pisze:

   Mamy zatem takie samo zdanie na temat najbliższego okienka transferowego.

  • Alcatraz pisze:

   Zapominacie o tym ,że co okienko ktoś odchodzi. Po ewentualnym odejściu Jevticia i Gumnego mamy problem, na pewno z prawą obroną. Najpierw będzie trzeba uzupełnić kadrę. Wasielewski ? Moder to chyba bardziej ósemka. Danie szansy młodym na pewno ich rozwinie , ale my na Europejskie puchary się osłabimy.
   No chyba ,że raz w końcu Rutkowscy odpuszczą i zawalczą o awans nie sprzedając nikogo na eliminacje chociaż.

  • Sopel pisze:

   Chciałbym zauważyć ,że transfery ostatnio nie są takie najgorsze kto przychodzi praktycznie „odpala” może po kontuzji ,może trzeba czekać ale odpala .
   Co by nie mówić to nam kibicom brakuje tej tzw. CIERPLIOŚCI do oceniania danego piłkarza ale za to do krytyki wszyscy jesteśmy zdolni.Czasami sobie myślę ,że troszkę musimy wyluzoawać my jako kibice i oni jako klub
   Tylko Kolejorz !!!

 9. Kibic Lecha pisze:

  Polityka lecha jest taka jaka jest Młodzi są szykowani na sprzedaż więc potęgi na nich Lech nie zbuduje a czy mozna zbudować zespół który osiąga dobre wyniki wśród seniorów grając osiemnastolatkami nikomu to się jeszcze nie udało

  • Grimmy pisze:

   Polityka kadrowa w Lechu jest długofalowa i przemyślana. Prawdopodobnie słuszna, jednak to pokaże czas. Często ją krytykuję, bo chciałbym, aby ten proces przebiegał dynamiczniej, aby wymierne korzyści, oprócz tych finansowych dla właścicieli, były widoczne gołoym okiem już tu i teraz. Jednak doceniam, że skład zmontowany na ten sezon jest jednym z mocniejszych składów Lecha w ostatnich 10 latach. Na pewno mocniejszy niż Lech zdobywający mistrzostwo w sezonie 2014/15. Podoba mi się to, że praktycznie na każdej pozycji mamy dwóch mocnych zawodników. Są oczywiście jeszcze pewne braki – na przykład brakuje klasowej 8, oraz w rundzie jesiennej drugiego dobrego napastnika i lewego obrońcy. Wiadomo, były widoczne problemy przez dużą część sezonu, to wszytko musiało się zazębić, piłkarze musieli się dotrzeć przez co prezentowali się na boisku dużo słabiej niż potrafią.

  • stowoda pisze:

   A wiesz @Grimmy jest ciekawa sprawa. Większość kontraktów ( np te podpisywane w czerwcu 2017 i w styczniu 2018) to kontrakty do 2020 ( tu śa min Moder, Kurminowski, i spora grupa młodych graczy) i jak się nie mylę większość z kadry ma kontrakty albo do 2019 albo do 2020 ( chyba tylko Tomasik ma dłuższy). Ciekawe jak to odbierać ?

  • Grimmy pisze:

   Nie wiedziałem o tym i nie wiem jak to odebrać. Moja teoria jest taka: 2020 to mityczna data od kiedy Lech będzie wielki. W sezonie 2020/21 zarząd planuje zakontraktować Donnarummę, Varane’a, Rashforda, Mbappe, Kane’a, Hazarda itd. Dlatego z obecnymi piłkarzami kontrakty są tylko do 2020, bo co by później z nimi wszystkimi zrobić, gdy te Hazardy już przyjdą w 2020 😉

 10. Alcatraz pisze:

  W ostatnich latach średnio dwóch graczy się przebija i robi kariery. Całkiem przyzwoicie moim zdaniem.

  • stowoda pisze:

   I taka jest polityka np w Ajaxie gdzie w sezonie jest 1-2 młodych, nowych graczy I to jest rozsądne. Większa ilość w jednym sezonie to wprowadzanie chaosu i duże ryzyko. Wręcz ten JEDEN (ew dwóch) gracz w sezonie ( i to naprawdę grający po 60-90 minut) to powinien być kontraktowy obowiązek trenera 1 drużyny !

 11. Kibic pisze:

  Widziałem puchacza we Włoszech na ta chwile jest już lepszy od kosty a tym bardziej od starego Tomasika a kosty nie sprzedamy bo jest tylko na polska ligę

  • arek z Dębca pisze:

   Bez przesady. Kostevych ma niesamowity potencjał, jest w dołku ze względu na nadmierną eksploatację organizmu, ale wyjdzie z tego. Tomasika ma doświadczenie. Puchacz ma talent ale jeszcze wiele się musi nauczyć w seniorskiej piłce.

  • KKS1994 pisze:

   Puchacz jeszcze ma ogrom do pracy przede wszystkim w defensywie. No i także jeszcze musi poprawić dośrodkowania.