Warto wiedzieć: Zagłębie – Lech

Stały i przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami, informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć.

Warto wiedzieć: Zagłębie Lubin – Lech Poznań (20.04.2018):

O poprawę dobrego bilansu – Dziś odbędzie się 60 mecz Lecha z Zagłębiem w historii oraz 56 w Ekstraklasie. Do tej pory Lech wygrał z lubinianami na wszystkich frontach 25 razy.

O dziewiąte zwycięstwo – Lubin to dla Lecha bardzo niewygodny teren w Ekstraklasie. Kolejorz wygrał na obiekcie „Miedziowych” raptem 8 razy w tym 7-krotnie w lidze. Po raz ostatni zwyciężył tam jesienią 2016 roku triumfując 3:0 (najwyżej w historii).

2 remisy i w końcu 3 punkty? – Zagłębie to jedyny rywal obok Sandecji w tym sezonie Ekstraklasy, którego Lech nie ograł. W sierpniu przy Bułgarskiej padł remis 1:1, a w grudniu w Lubinie było 0:0.

Znów zwyciężyć na wyjeździe – Spośród ekip z grupy mistrzowskiej Lech jest na ostatnim 8. miejscu w tabeli wyjazdowej. Dotąd wygrywał na wyjazdach tylko 3 razy w Małopolsce. Po pokonaniu 2 kwietnia Wisły w Krakowie dziś poznaniacy powalczą o 2 wyjazdowe zwycięstwo z rzędu.

Rywal rzadko przegrywa – Zagłębie przegrało w tym sezonie raptem 7 meczów, czyli tylko 1 spotkanie więcej od Lecha. U siebie poległo 2 razy (z Cracovią i Legia). To najlepiej pokazuje, jak trudne czeka dziś wieczorem zadanie poznańską ekipą.

Drugi atak kontra dobra obrona – Dzisiejszy mecz będzie starciem niezłej ligowej obrony (33 stracone gole Zagłębia) z drugą ofensywą w lidze (49 bramek zdobytych przez Lecha). U siebie „Miedziowi” stracili raptem 13 goli.

Zagłębie gra do końca – W tym sezonie Ekstraklasy zespół Zagłębia po 90 minucie gry zdobył aż 7 bramek z 40 ogółem. Nie ma w lidze innej drużyny, która w doliczonym czasie byłaby aż tak skuteczna. Lech musi grać wieczorem do samego końca!

Jasny cel – Cel na wieczór jest jasny. Trzeba wygrać, żeby utrzymać 1. miejsce w tabeli po 32. kolejce. Być może Legia czy Jagiellonia w ten weekend znów potkną się, a Lech dzisiejszym zwycięstwem może tylko zwiększyć presję na tych zespołach. Trzeba o 22:30 mieć upragnione 3 punkty i tyle!

Spore wsparcie dla Kolejorza – Lecha w Lubinie wesprze dziś 3 tysiące kibiców (wszystkie bilety zostały wyprzedane) . Wypada wierzyć, że wsparcie aż tylu ludzi podziała mobilizująco na nasz zespól. Tylko zwycięstwo!

Trzech zagrożonych – Zagrożeni pauzą są dzisiaj Robert Gumny, Maciej Gajos i Łukasz Trałka. Kartka dla któregoś z nich wykluczy danego piłkarza z występu przeciwko Górnikowi.

Lech może prowadzić grę – Średnie posiadanie piłki przez Zagłębie u siebie to raptem 50,1% co jest jednym z gorszych wyników w lidze. Dla odmiany Lech ma piłkę na wyjazdach przy nodze średnio przez 53,4% czasu (2 wynik) i to Kolejorz może dzisiaj prowadzić grę.

Kiedy padnie więcej bramek? – W trwającym sezonie ligowym Lech zdobył 20 bramek do przerwy i 29 po przerwie. Z kolei Zagłębie 18 bramek strzeliło w pierwszych połowach i 22 w drugich odsłonach. Aż 7 z nich padło po 90 minucie o czym już wspomnieliśmy wyżej.

Stefański rozjemcą – Arbitrem dzisiejszych zawodów będzie Daniel Stefański z Bydgoszczy. Zagłębie z nim na murawie w tym sezonie jeszcze nie wygrało i nie strzeliło nawet gola. Za to Lech zanotował bilans 3-1-0, gole: 10:2.

Faworytem jest Lech – W firmach bukmacherskich bardzo faworytem do zwycięstwa jest Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza to na razie 2.10. Na remis 3.20 i na triumf Zagłębia 3.60.