Rozliczenie przedsezonowych i rundowych typów

Krótko przed ekstraklasowym sezonem 2017/2018, a więc przed rundą jesienną, po paru miesiącach przed rundą wiosenną i przed fazą finałową w formie zabawy podaliśmy nasze typy na ligowe rozstrzygnięcia. Dziś nadszedł czas na rozliczenie naszych typów za minione rozgrywki. Większych niespodzianek w nich nie było, do pucharów awansowały trzy najmocniejsze kluby + beniaminek, a z Ekstraklasą pożegnały się drużyny, które nic do niej nie wnosiły.


Takie samo podium

Podium w sezonie 2017/2018 było identyczne jak w rozgrywkach 2016/2017. Lech Poznań rok temu przed ostatnią kolejką miał jeszcze matematyczne szanse na tytuł, ale jednocześnie nie był pewny startu w pucharach. W niedawno zakończonych rozgrywkach w 37. kolejce Kolejorz o nic konkretnego już nie walczył. We frajerski sposób przerżnął rozgrywki Ekstraklasy 2017/2018 będąc zwycięzcą sezonu zasadniczego. Klasę w fazie finałowej pokazała Legia, która wypunktowała rywali przesuwając się aż o dwie pozycje. Jagiellonia będąca drugi rok z rzędu przed Lechem powinna dać dużo do myślenia zarządowi klubu, jednak nie daje.

Trzy rewelacje rozgrywek

Do największych rewelacji sezonu 2017/2018 trzeba zaliczyć Górnika, Koronę i Wisłę Płock. Dwie pierwsze ekipy przed rozgrywkami typowaliśmy wśród kandydatów do spadku i w ich przypadku pomyliśmy się najbardziej. Górnik jako beniaminek zajął 4. miejsce premiowane awansem do eliminacji Ligi Europy. Z kolei Korona pewnie awansowała do górnej ósemki, lecz po pechowym odpadnięciu w 1/2 Pucharu Polski coś w tym zespole pękło. Kielczanie przestali grać, przestali wygrywać i zajęli tylko 8. lokatę. Większą rewelacją od „Koroniarzy” okazała się Wisła Płock. Na „Nafciarzy” długo nikt nie zwracał uwagi, Wisła grała bez presji, bez parcia na wyniki co nie plątało jej nóg.

Dwa rozczarowania

Do rozczarowań sezonu 2017/2018 można zaliczyć Lechię Gdańsk oraz Zagłębie Lubin. Lechiści rok temu do 37. kolejki grali o puchary zajmując na końcu 4. lokatę. W poprzednim sezonie niemal do końca walczyli o utrzymanie. Kadrowo na papierze drużyna z Gdańska wyglądała ciekawie co zupełnie nie przełożyło się na boisko. Bez wątpienia większy potencjał sportowy drzemał też w zespole Zagłębia Lubin. Nie wiadomo tak naprawdę do teraz po co Mariusz Lewandowski zmienił Piotra Stokowca? Nowy trener jakoś znacząco nie poprawił wyników „Miedziowych”, którzy uplasowali się na 7. pozycji. Przez cały sezon grali w kratkę nie potrafiąc ustabilizować swojej dyspozycji.

Sezon na miarę potencjału

Takie kluby jak Wisła Kraków, Cracovia, Arka, Śląsk czy Pogoń miały w zeszłym sezonie zarówno wzloty jak i upadki. Wisła przez całe rozgrywki była blisko czołówki, ale jednak czegoś jej zabrakło, by awansować do pucharów. Cracovia źle rozpoczęła sezon, Arka długo balansowała na granicy górna ósemka/dolna ósemka, wyniki Pogoni poprawił nowy trener, a Śląsk u siebie był zupełnie inną drużyną niż na wyjazdach. Wszystkie te zespoły mają za sobą sezon na miarę sportowego potencjału. Wydaje się, że nic więcej z tych ekip nie dało się wycisnąć.

Bez Niecieczy

Sandecja z Termaliką od początku były typowane przez nas do spadku z ligi i tak się stało. Sportowo jak i kibicowsko oba te kluby grające w Niecieczy nie wniosły do rozgrywek Ekstraklasy kompletnie nic. Ich spadek ucieszył wielu polskich kibiców, którzy w większej części są przeciwni grze tak małych klubów na najwyższym froncie w naszym kraju. W 37. kolejce rzutem na taśmę uratował się Piast, który długo nie mógł znaleźć dobrej formy. Tak naprawdę nie miał jej przez cały sezon 2017/2018. Gdyby nie Waldemar Fornalik będący uznanym ligowym trenerem zespół z Gliwic mógłby spaść z ligi.

Słaby sezon

Za nami niestety słaby sezon 2017/2018. Mistrz poniósł aż 11 porażek, wicemistrz stracił 41 goli, a Lech nie wygrał nawet połowy spotkań. Poziom ligi jeszcze mocniej się obniżył. Ekstraklasa jest coraz bardziej przeciętna, wyrównana, sportowo wygląda coraz gorzej i niewiele jest w niej gwiazd robiących piłkarską różnicę. Brak podziału punktów po 30. kolejce spowodował dużo mniejsze emocje w grupie spadkowej w której po 32. kolejce było już wiadomo, kto na pewno się utrzymał. Sam sezon 2017/2018 wydawał się być mniej ciekawy od tego 2016/2017, a przede wszystkim jeszcze gorszy sportowo.

Słabi pucharowicze

Latem nasz kraj w Europie będzie reprezentowała Legia, Jagiellonia, Lech i Górnik. Po reformie UEFA właściwie tylko Legia ma szanse, by zaistnieć w europejskich pucharach. Jagiellonia z Górnikiem będą nierozstawione już w II rundzie eliminacyjnej Ligi Europy. Lech w tej fazie będzie jeszcze rozstawiony, aczkolwiek już w II rundzie kwalifikacyjnej nie brakuje ekip, które mogą go szybko wyeliminować. Najbardziej i tak niepokoi to co się dzieje w Górniku. Z Zabrza odeszło już kilku zawodników w tym m.in. Bochniewicz, Wieteska czy Kurzawa. W ich ślady mogą pójść kolejni co nie wróży dobrze dla tego klubu.

Wyrównana I-liga

Nice I-liga 2017/2018 zakończy się w ten weekend, choć już teraz znane są pierwsze rozstrzygnięcia. W przedsezonowym typowaniu nie pomyliśmy się zbyt mocno. Do Ekstraklasy awansowało Zagłębie Sosnowiec oraz Miedź Legnica. Są to kluby z kibicami, które bez wątpienia wniosą co nieco do naszej szarej ligowej piłki. Kolejny rok z rzędu w końcówce sfrajerzył się GKS Katowice. Znów tempa w końcówce nie wytrzymała także Chojniczanka Chojnice, która od paru lat wiecznie jest za kimś w tabeli. Za rozczarowanie można na pewno uznać dopiero 10. lokatę Podbeskidzia. I-ligę już opuścił spadkowicz z Ekstraklasy, czyli Ruch Chorzów, a przed 34. kolejką w strefie spadkowej znajduje się też Górnik Łęczna.


Nasze typy na fazę finałową 2017/2018 – z dnia 11 kwietnia 2018:

* – Kolejność drużyn jest przypadkowa

Walka o mistrzostwo: Lech Poznań, Jagiellonia Białystok, Legia Warszawa

Walka o europejskie puchary: Górnik Zabrze, Wisła Płock, Korona Kielce

Spokojny środek tabeli: Wisła Kraków, Zagłębie Lubin, Arka Gdynia, Cracovia Kraków, Lechia Gdańsk, Piast Gliwice

Kandydaci do spadku: Sandecja Nowy Sącz, Termalica Nieciecza, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław

Kandydaci do awansu: Chojniczanka Chojnice, Miedź Legnica, Raków Częstochowa

Nasze typy na rundę wiosenną 2017/2018 – z dnia 5 lutego 2018:

* – Kolejność drużyn jest przypadkowa

Walka o mistrzostwo: Lech Poznań, Legia Warszawa

Walka o europejskie puchary: Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Zagłębie Lubin

Spokojny środek tabeli: Wisła Kraków, Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Korona Kielce, Piast Gliwice, Cracovia Kraków

Kandydaci do spadku: Termalika Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz, Pogoń Szczecin

Kandydaci do awansu: Chojniczanka Chojnice, Miedź Legnica, Raków Częstochowa

Nasze typy na rundę wiosenną 2017/2018 – z dnia 26 grudnia 2017:

* – Kolejność drużyn jest przypadkowa

Walka o mistrzostwo: Lech Poznań, Legia Warszawa

Walka o europejskie puchary: Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Zagłębie Lubin

Spokojny środek tabeli: Wisła Kraków, Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Korona Kielce, Piast Gliwice, Cracovia Kraków

Kandydaci do spadku: Termalika Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz, Pogoń Szczecin

Kandydaci do awansu: Chojniczanka Chojnice, Miedź Legnica, GKS Katowice

Nasze typy na sezon 2017/2018 – z dnia 11 lipca 2017:

* – Kolejność drużyn jest przypadkowa

Walka o mistrzostwo: Lech Poznań, Legia Warszawa

Walka o europejskie puchary: Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin

Spokojny środek tabeli: Wisła Kraków, Piast Gliwice, Arka Gdynia, Cracovia Kraków, Wisła Płock, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław

Kandydaci do spadku: Termalica Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz, Górnik Zabrze, Korona Kielce

Kandydaci do awansu: Miedź Legnica, GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Chojniczanka Chojnice

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <