W przyszłym sezonie już bez Pro Junior System

Jedną ze zmian, którą Polski Związek Piłki Nożnej wprowadzi w sezonie 2018/2019 będzie likwidacja systemu Pro Junior System w rozgrywkach Ekstraklasy. Od kolejnych rozgrywek ligowych system PJS będzie obowiązywał tylko na niższych frontach w naszym kraju, zatem 3 czołowe kluby najchętniej stawiające na młodzież w tym na swoich wychowanków nie będą już nagradzane finansowo.


Polski Związek Piłki po raz pierwszy postanowił nagradzać rodzime kluby za stawianie na młodzież od rozgrywek 2016/2017. Najpierw w puli nagród było 10 milionów złotych, a w sezonie 2017/2018 łącznie 13 mln zł. System Pro Junior napisany we współpracy z firmą Deloitte został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Celem programu było finansowe nagradzanie klubów z 3 najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków.

W ubiegłym sezonie punkty były przyznawane klubom za czas spędzony przez młodzieżowca na boisku w meczu ligowym. Młodzieżowiec to polski piłkarz zgłoszony do rozgrywek, który w swoim klubie spędził minimum 3 lata między 12 a 21. rokiem życia. W sezonie 2017/2018 młodzieżowcem był zawodnik urodzony w 1997 roku lub młodszy. Żeby młody gracz był brany pod uwagę przy punktacji w tym systemie musiał rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo PZPN przyznawał dodatkowe punkty za występy młodzieżowców w kadrach juniorskich od U-17 do U-21.

W ubiegłym sezonie 2017/2018 poznański Lech był drugi przez co otrzyma od PZPN kwotę 1 miliona złotych. Rok wcześniej Kolejorz zajął 1. miejsce w Pro Junior System zarabiając na tym programie w ciągu 2 lat prawie 3 miliony złotych. W rozgrywkach Ekstraklasy 2018/2019 nasz klub chętnie stawiający na młodzież w tym przede wszystkim na swoich wychowanków nie dostanie z PJS ani złotówki, gdyż Polski Związek Piłki Nożnej wbrew m.in. opinii Lecha Poznań postanowił wycofać ten system z Ekstraklasy.

Powody takiej decyzji przez którą w Ekstraklasie może być jeszcze mniej młodzieży jest kilka. Choćby w sezonie 2017/2018 w Pro Junior System ani jednego punktu nie zdobyły 4 kluby, natomiast w rozgrywkach 2016/2017 bez punktu pozostało aż 7 drużyn w tym Legia Warszawa, która sięgnęła po Mistrzostwo Polski, więc żadne pieniądze z PJS nie były jej potrzebne.

Warto dodać, że od przyszłego sezonu 2018/2019 system Pro Junior System będzie obowiązywał w I, II i III-lidze, a PZPN przeznaczy na niego 14 milionów złotych. W III-lidze występują rezerwy Lecha Poznań, zatem jeśli regulamin na to pozwoli wtedy klub będzie mógł liczyć maksymalnie na 1 milion złotych, gdy wygra tę klasyfikację w grupie 2 III-ligi.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <13 komentarzy

 1. inowroclawianin pisze:

  Bo legła nie wygrywała?

 2. robson pisze:

  I chyba dobrze. Dla klubów Ekstraklasy to zbyt małe kwoty by zachęcić je do stawiania na młodzież, ale dla klubów w niższych ligach te pieniądze mogą być znaczącą częścią budżetu. Im bardziej te środki się przydadzą.

 3. Franco pisze:

  Tylko że w niższych ligach wystawia się wychowanków z konieczności, obligatoryjnie. Sztuką właśnie było wystawianie ich w Ekstraklasie. Wprowadzanie ich na poziomie Ekstraklasy (względnie 1 ligi) było najważniejszym elementem ich rozwoju na tym etapie. Na poziomie III ligi ta wartość jest znikoma dla piłkarza, zresztą gdzie i tak by grał bez względu czy jest System czy nie.
  Rozumiem, że kasa jest potrzebna na dole, ale co stało na przeszkodzie by utrzymać System także na górze ? Jedno nie przeszkadza drugiemu.
  Co mnie obchodzi, że część klubów miała to gdzieś. Ich sprawa.

  • robson pisze:

   Dlatego żeby klubom Ekstraklasy opłacało się stawiać na młodzież trzeba by było kilkukrotnie zwiększyć pulę pieniędzy w PJS, bo dotychczas były to pieniądze praktycznie niedostrzegalne z ich punktu widzenia. Nie wiem na ile jest to prawnie możliwe, ale zastanawiałbym się nad alternatywnym rozwiązaniem – może dałoby się jakoś uzależnić pulę pieniędzy wypłacaną z C+ od liczby młodych występujących na boisku. Tego kluby nie mogłyby zlekceważyć.

   Co do PJS, to ja uważam, że największy sens ma on na poziomie I i II ligi. To powinno być dla Ekstraklasy naturalne zaplecze jeśli chodzi o ściąganie młodych Polaków.

 4. John pisze:

  Dla klubów z niższych lig będą to już kwoty o które warto powalczyć,i z czasem może kluby ekstraklasy na tym skorzystają ,może pojawi się więcej ciekawych młodych zawodników.
  Z drugiej strony nie jest winą Górnika czy Lecha ,że inni nie mają w swojej strategi ,stawiania na młodych.A te 1,5 mln czy 1 mln to zawsze jakiś bonus.
  Myślę też,że gdyby tę kwoty były wyższe powiedzmy z 4-5 mln ,to i inni zastanowili by się jak tu o tę kasę powalczyć.

 5. Soku pisze:

  Biorąc pod uwagę że przyjaciółka faktycznie nie wygrała nic w Pro-Junior system, PZPN chce wprowadzić nowy szlagierowy program – Pro-veteran System.

  Wygrywa zespół, który w sezonie 2018/19 w składzie będzie posiadał najwięcej piłkarskich emerytów i rencistów. Może tym razem stołeczni się w końcu na coś załapią?

  Na osłodę pozostaje szykowany w międzyczasie Pro-Cripple System, w którym to nasz Kolejorz nie będzie miał sobie równych.

  • Grimmy tel pisze:

   Naprawdę mamy pocieszać się takimi rzeczami? Legia, w ostatnich 5 latach, 4 razy była mistrzem. Legia ma też wyższy budżet od nas chyba dwukrotnie. Nie wspominając już o reszcie stawki. Pewnie w pompce mają ten cały system oraz te całe 1,4 mln złotych.

 6. Byly pisze:

  Naprawdę smutne jest to, że trzeba dopłacać klubom za wstawianie młodych do składu. Są, po prostu, kiepsko wyszkoleni.

 7. stowoda pisze:

  Piszecie jakby te „marne” MILION złotych to było „nic”. A wystarczy sprawdzić: Górnik Zabrze (sezon 2017/2018) – przychód 16 mln zł ( a był zwycięzcą ProJunior). Powiedzcie im że ten milion to „marne grosze”. Na dodatek grali jednym z najbardziej „polskich składów”.
  Bogaty nigdy nie zrozumie biednego. Uważam że KAŻDY przychód w klubie jest pożądany. A jeśli „zarabiają” młodzi to tym lepiej dla piłki ligowej co właśnie Górnik Zabrze udowadnia.

  • aro pisze:

   spokojnie – Górnikowi wyszedł aż jeden sezon (i to jeszcze w połowie tego sezonu walczyli o majstra, finalnie po wałku w Białymstoku i walkowerze za przegrany mecz, rzutem na taśmę wywalczyli puchary)
   poczekaj rok dwa i zobacz gdzie będzie Górnik

   niedawno Piast niemal majstra zdobył

 8. Stary kibic pisze:

  Proponuję system Pro Inwalida System i Lech wymiata. Śmiech przez łzy..

 9. 07 pisze:

  I to jest cała Polska – dopiero co to wprowadzili, a już kończą. To jest chore.