Oni zostali mistrzami. Część piłkarzy już kolejny rok z rzędu

Juniorzy starsi Lecha Poznań zdobywając Mistrzostwo Polski do lat 19 udowodnili, że przynajmniej szkolenie młodzieży w Kolejorzu stoi na najwyższym poziomie. Zespół prowadzony przez Krzysztofa Kołodzieja przeżywał w sezonie 2017/2018 wzloty i małe upadki, które zawsze umiał przezwyciężać pokazując charakter w różnych częściach zeszłych rozgrywek.


Drużyna Lecha Poznań U-19 szkolona przez Krzysztofa Kołodzieja, Jakuba Leosza, Dominika Kubiaka oraz Karola Kikuta należała do jednego z najmłodszych zespołów w CLJ. Podczas gdy inne ekipy opierały się głównie na zawodnikach urodzony w 1999 roku, w Lechu Poznań trzon stanowili piłkarze z rocznika 2000 a nawet 2001. W pojedynczych meczach występowali też 16-latkowie z rocznika 2002, którzy poziomem sportowym nie odstawali od starszych kolegów.

Mistrzostwo Polski do lat 19 w sezonie 2017/2018 wywalczyło aż 37 różnych piłkarzy. Część z nich częściej grała w III-ligowych rezerwach niż w Centralnej Lidze Juniorów. Jeszcze inni zawodnicy na finałową fazę przeszli z rezerw do CLJ, aby zwiększyć sportową siłę Lecha Poznań, który odzyskał Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych po 23 latach sięgając po ten tytuł 3 raz w swojej historii.

Najwięcej minut w zeszłych rozgrywkach rozegrał kapitan Lecha Poznań U-19, Marcin Maćkowiak, który w fazie finałowej był jednak tylko rezerwowym. Pod względem rozegranych minut zaraz za nim byli Mateusz Skrzypczak, Bartosz Przybysz, Bartosz Bartkowiak i Szymon Zalewski. Aż 24 gole strzelił 18-letni Hubert Sobol, który mógł mieć więcej bramek gdyby wiosną nie grał głównie w III-lidze. 7 trafień zaliczyli za to Jakub Karbownik i Paweł Tupaj, po 6 Bartosz Bartkowiak i Eryk Kryg, a 5 bramek zdobył Michał Skóraś.

W mistrzowskiej drużynie juniorów starszych 2017/2018 nie brakowało piłkarzy, którzy już w poprzednich latach sięgali z Lechem Poznań po tytuł. Choćby Bartosz Mrozek był mistrzem kraju juniorów młodszych 2 lata temu podobnie jak m.in. Szymon Zalewski, Mateusz Skrzypczak, Michał Skóraś, Paweł Tupaj, Hubert Sobol, Aleksander Theus czy Marek Mróz (3 lata temu).

Z kolei rok temu swoją rolę w zdobyciu Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych do lat 17 odegrali choćby Kacper Andrzejewski, Wiktor Pleśnierowicz, Jakub Kamiński, Jakub Karbownik, Karol Smajdor czy Mateusz Bieniek, którzy kolejny sezon z rzędu okazali się najlepsi w kraju triumfując tym razem w kategorii U-19. Część młodych lechitów zaczęła już kolekcjonować sobie złote medale. Do takich graczy zalicza się na przykład wychowanek Kolejorza urodzony w Poznaniu, Marcin Maćkowiak (rocznik 1999), który co sezon jest najlepszy.

Oprócz Maćkowiaka rozgrywki CLJ U-17 2017/2018 wygrali też inni poznaniacy, którymi są m.in. Mateusz Skrzypczak, Aleksander Theus, Filip Szymczak czy Filip Marchwiński, a także Wielkopolanie pochodzący z miejscowości leżących nieopodal Poznania – Paweł Tupaj, Kacper Andrzejewski bądź Eryk Kryg. Mistrzem Polski Juniorów Starszych U-19 został nawet urodzony w Warszawie, Mateusz Bieniek, którego pierwszym klubem była Legia Warszawa. Za to inni mistrzowie – Marek Mróz i Karol Smajdor pochodzą z Nowego Sącza, zaś Jakub Karbownik z Bełchatowa.

Sam król strzelców CLJ z 24 golami, czyli Hubert Sobol również jest z dalekiego miasta. Niespełna 18-letni napastnik swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał w anonimowym klubie o nazwie DKS Dobre Miasto, które leży na Mazurach. Najskuteczniejszy zawodnik Lecha Poznań do lat 19 w akademii Kolejorza trenuje dopiero od sezonu 2015/2016.


Oni zdobyli Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych 2017/2018:

Trener: Krzysztof Kołodziej
Asystent trenera: Jakub Leosz
Trener bramkarzy: Dominik Kubiak
Trener od przygotowania motorycznego: Karol Kikut
Fizjoterapeuta: Patryk Wiśniewski
Analityk: Hubert Barański

Bramkarze:

Bartosz Mrozek
Bartosz Przybysz
Łukasz Benedykciński

Obrońcy:

Szymon Zalewski
Michał Zimmer
Wiktor Pleśnierowicz
Mateusz Skrzypczak
Mateusz Bieniek
Jakub Borowiak
Łukasz Bejger
Marcin Grabowski
Jan Klimek
Karol Smajdor
Aleksander Theus
Oskar Nowak

Pomocnicy:

Łukasz Adamczak
Kacper Andrzejewski
Łukasz Norkowski
Paweł Tupaj
Michał Skóraś
Bartosz Bartkowiak
Szymon Czyż
Jakub Białczyk
Bartłomiej Burman
Jakub Draszczyk
Jakub Kamiński
Sebastian Jarosz
Kacper Janiak
Marcin Maćkowiak
Eryk Kryg
Filip Marchwiński
Marek Mróz
Jakub Karbownik
Patryk Rząsa

Napastnicy:

Filip Szymczak
Arkadiusz Kaczmarek
Hubert Sobol

10 najlepszych strzelców w sezonie 2017/2018:

24 gole – Hubert Sobol
7 goli – Jakub Karbownik
7 goli – Paweł Tupaj
6 goli – Bartosz Bartkowiak
6 goli – Eryk Kryg
5 goli – Michał Skóraś
4 gole – Arkadiusz Kaczmarek
4 gole – Łukasz Adamczak
4 gole – Oskar Nowak
3 gole – Mateusz Skrzypczak

10 piłkarzy mających najwięcej meczów i minut w sezonie 2017/2018:

2248 minut (27 meczów) – Marcin Maćkowiak
2242 minut (25 meczów) – Mateusz Skrzypczak
1890 minut (21 meczów) – Bartosz Przybysz
1696 minut (30 meczów) – Bartosz Bartkowiak
1694 minut (22 mecze) – Szymon Zalewski
1626 minut (20 meczów) – Łukasz Norkowski
1526 minut (18 meczów) – Michał Skóraś
1436 minut (18 meczów) – Hubert Sobol
1411 minut (21 meczów) – Oskar Nowak
1295 minut (19 meczów) – Eryk Kryg

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 5

 1. slavo1 pisze:

  Mam nadzieję, że przynajmniej kilku z nich , wkrótce zobaczymy na Bułgarskiej w pierwszej drużynie.

 2. mario pisze:

  dla wszystkich – niezależnie od miejsca urodzenia – jeszcze raz wielkie gratulacje i podziękowania! Tak trzymać chłopaki!

 3. Cinek pisze:

  Moglibyście w kolejnym artykule opisać sytuacje kontraktową zawodników. Były polty pół roku temu, że po Bejgera zgłosiło się United, a na Czyża chrapkę miało Lazio Rzym. I jaki będzie status zawodników- wypożyczenie, rezerwy czy może włączenie do pierwszego składu. Chciałbym abyście też w nowym sezonie poświęcili więcej czasu drużyną młodzieżowym, jeśli to możliwe. W trakcie meczu Lech- Cracovia, komentatorzy coś wspominali(nie wiem czy dobrze zrozumiałem), że nie będzie już u19 tylko u18.

 4. Alcatraz pisze:

  Hubert Sobol to prawdziwy kiler i chyba też największa perełka z tej ekipy, choć potencjał posiadają też inni.
  Teraz najważniejszy okres dla wielu z nich, mogą się „główki” grzać co niektórym piłkarzom, dlatego życzę im mądrości i miłości do Lecha, szybkiej adaptacji do piłki seniorskiej.

Dodaj komentarz